شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران به عنوان تنها تولیدکننده LAB در ایران در حال حاضر ۵۴ درصد از فروش محصولات این شرکت مربوط به صادرات است و ۴۶ درصد فروش شرکت نیز به بازار داخل اختصاص دارد.

به گزارش بورس امروز، تولید محصولاتی که بتواند ضمن تامین نیاز بازار داخل، به صادرات هم بیانجامد باعث رونق اقتصادی و پیشرفت در هر کشور می‌شود. یکی از محصولاتی که می‌توان با توسعه هرچه بیشتر آن، نیاز روزافزون بازار داخلی و خارجی را پوشش داد LAB است. در ایران تنها شرکت تولیدکننده LAB شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران با نماد بورسی شیران است.

شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران (ICIIC)، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلکیل‌ بنزن خطی (LAB) (عامل پاک‌کننده در شوینده‌های مایع و پودرهای لباسشویی دستی و ماشینی) ، آلکیلات سنگین  (HAB) (تولید روغن‌های ترانسفورماتور، روانکارهای صنعتی، افزودنی‌های سوخت دیزل) و نرمال پارافین (مورد استفاده در صنایع رنگ و رزین)  در منطقه خاورمیانه است. این شرکت با در اختیار داشتن بیش از ۸۰ درصد بازار داخلی آلکیل‌ بنزن خطی، در زمره صادرکنندگان نمونه کشور نیز قرار دارد.

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران سال ۱۳۶۳ تاسیس می‌شود و در سال ۶۵ طرح آلکیل بنزن خطی به این شرکت اضافه می‌شود. از سال ۷۰ مرکز اصلی این شرکت از تهران به اصفهان منتقل می‌شود. بهره‌برداری از این شرکت در سال ۷۳ انجام می‌شود. ظرفیت تولید     LAB  این شرکت در آن سال ۵۰هزار تن و ظرفیت نرمال پارافین در حدود ۴۰ هزار تن بوده است.

افزایش ظرفیت تولید طی چندین سال

این شرکت در سال ۷۵ در بازار بورس پذیرفته می‌شود و در سال ۸۲ طرح توسعه‌ای اول شرکت اجرا می‌شود که در نتیجه آن ظرفیت شرکت افزایش پیدا می‌کند و تولید LAB به ۷۵ هزارتن و ظرفیت تولید نرمال پارافین به ۱۴۰ هزار تن می‌رسد. طی سال ۹۷ نیز ظرفیت تولید شرکت برای LAB به ۱۲۰ هزار تن رسیده است و ظرفیت تولید نرمال پارافین هم به ۱۷۰هزار تن افزایش پیدا می‌کند.

بزرگ‌ترین تولیدکننده LAB و نرمال پارافین در خاورمیانه

اهمیت تولید این مواد به حدی بالا است که این شرکت را به یکی از صادرکنندگان بزرگ در سطح خاورمیانه تبدیل کرده است.  این شرکت در سال ۹۷ در حوزه ارزش فروش داخلی یک رشد ۵۰ درصدی و در حوزه ارزش فروش صادراتی رشد ۱۶ درصدی را تجربه کرده است. این موضوع باعث سودآوری به میزان ۳۵۲ میلیارد تومانی برای سال ۹۷ برای این شرکت شده است. در حال حاضر حدود ۳ درصد LAB جهان را شیران تامین می‌کند.به نظر می‌رسد تغییرات مدیریتی در این شرکت طی سال گذشته سبب شده تا وضعیت اقتصادی آن دچار تغییر شود و سهام این شرکت سیر صعودی پیدا کند.

حفظ بازار صادراتی در سال جاری

شاید اگر مشکلات مربوط به تحریم‌ها وجود نداشت، این شرکت با تکمیل طرح‌های توسعه‌ای خود به سهم بالاتری در بازار صادراتی دست پیدا می‌کرد. امیر رحیمی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در این خصوص می‌گوید: کشورهای هند، چین، پاکستان و برخی از کشورهای هم جوار از جمله بازارهای صادراتی شرکت هستند و در حال حاضر با تمرکز به مشتریان فعلی سعی می کنیم که سهم صادرات را ارتقا بدهیم و در عین حال بیشتر از آن که به فکر جذب مشتریان خارجی جدید باشیم تلاش می کنیم تا مشتریان فعلی را حفظ کنیم.

پیش‌بینی تولید و صادرات برای سال جاری

پیش بینى مدیران این شرکت برای سال جاری تولید ١١۵تن LAB، ١٧٠هزار تن نرمال پارافین و حدود ٨هزار تن HAB است. از این مقدار شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران ١٠۵ هزار تن LAB و نرمال پارافین را براى عرضه به بازار داخل در نظر گرفته است و قصد دارد حدود ۱۸۰هزار تن از این دو محصول را صادر کند. در حال حاضر حدود ۵۴ درصد از فروش این شرکت مربوط به صادرات است و ۴۶ درصد فروش شرکت نیز به بازار داخل اختصاص دارد.

اهمیت شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران

LAB مهمترین محصول تولید این شرکت است که کاربرد اصلی آن در صنایع تولیدی مواد شوینده است. با توجه به عدم تولید این محصول توسط شرکت‌های دیگر، وظیفه اصلی تامین مواد اولیه شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده بر عهده شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران است. قبل از تاسیس شرکت شیران، تمام LAB مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد. با تاسیس این شرکت و افزایش ظرفیت طی سال‌های فعالیت خود توانست نه تنها نیاز بازار را تامین کند بلکه صادرات نیز انجام دهد.

طرح توسعه‌ای شیران و رسیدن به تولید ۲۲۰هزارتن LAB

مدیرعامل شیران طرح توسعه LAB را جزو برنامه‌های اصلی کارى این شرکت اعلام کرده است و معقتد است که با توسعه و پیشرفت طرح جدید، تولید LAB به ۲۲۰ هزار تن افزایش پیدا می‌کند. افزایشی که سبب می‌شود بازار داخلی مانند گذشته تامین باشد و همین مساله از افزایش قیمت مواد شوینده جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه افزایش سهم صادرات LAB باعث می‌شود تا ارزآوری و البته سودآوری بسیار بالایی برای این شرکت به دست آید.

افزایش سود شرکت با سرمایه‌گذاری‌های جدید

این شرکت بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان سود بانکی دریافت می‌کرده که این میزان در سال جاری به ۸۷ میلیارد تومان کاهش پیدا خواهد کرد. دلیل این مساله سرمایه‌گذاری این شرکت در بازار بورس است. بخشی از سرمایه این شرکت در بانک‌ها که از آن سود دریافت می‌کرده تبدیل به اوراق سلف نفتی شده که به اعتقاد مدیران شیران بازده بسیار بیشتری از سود بانکی خواهد داشت. ضمن اینکه این شرکت سال مالی ۹۷ را با سود خالص ۳۵۲ میلیارد تومانی به پایان رسانده است. همچنین این شرکت با فروش ۳۰میلیون از سهام شپنا به سود غیر عملیاتی ۲۵ میلیارد تومانی دست پیدا کرده است. به گفته مدیران این شرکت، این سهم فروخته شده قرار است با قیمت پایین‌تری دوباره جایگزین شود. این شرکت در بازار بورس بسیار فعال شده و به گفته مدیران این شرکت قرار است از ظرفیت‌های بازار سرمایه در راستای سرمایه‌گذاری و کسب سود استفاده کند. به دست آوردن سود غیرعملیاتی بسیار بالا برای سال مالی جاری یکی از اهداف شیران است.

تحریم‌های پتروشیمی و ادامه صادرات

تحریم‌های آمریکا علیه صنایع پتروشیمی در دور قبلی تحریم‌ها هم وجود داشته است. موردی که مدیران شیران معتقد هستند که با وجود تحریم‌ محصول LAB در دور قبلی تحریم‌ها این شرکت به صادرات ادامه داده است. به نظر می‌رسد این شرکت با وجود محدویت‌های پیش آمده در صادرات همچنان برنامه‌هایی برای صادرات در نظر دارد.

پیش‌بینی رشد ارزش سهام برای سال جاری

با وجود مشکلات فراوان مربوط به تحریم‌ها، کمبود خوراک بنزن و نوسانات مربوط به قیمت ارز شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران هدف دستیابی به ۱هزار تومان به ازای هر سهم را در سر دارد. ضمن اینکه شرکت در پیش‌بینی‌های سال جدید افزایش سود تا بیش از ۱۱۰تومان برای هر سهم را در نظر گرفته است. گواه این مطلب فروش بسیار مناسب این شرکت در سه ماه اول مالی این شرکت است که به رقم بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان رسیده است. این رقم خیلی بیشتر از  پیش‌بینی‌ها برای سه ماه نخست مالی این شرکت بوده است.