آنتونيا جانسون در سال 1971 به شرکت خانوادگي پيوست و در سال 1982 پس از پدرش رييس هيات مديره شرکت هاي اکسل جانسون AB، در سوئد، و شرکت اکسل جانسون در استنفورد آمريکا شد. اين گروه در بخش خرده فروشي و خدمات مربوطه فعاليت مي کند.

به گزارش بورس امروز،آنتونیا جانسون یکی از ثروتمندترین زنان سوئد با ثروت ۶ میلیارد دلار صد و بیست و سومین میلیاردر جهان است. او وارث گروه خانوادگی اکسل جانسون، یک مجموعه شرکت تجاری متنوع است که توسط جد وی در سال ۱۸۷۳ تاسیس شده بود.

آنتونیا بیشتر ثروت خود را که هنوز هم در حال افزایش است، از خانواده اش به ارث برده است. گفته می شود، گروه اکسل جانسون ثروتی بیش از یازده میلیارد دلار دارد. شرکت اَکس فود که آنتونیا جانسون مالک ۴۵ درصد سهام آن است، در حال حاضر یکی از بزرگ ترین شرکت های مواد غذایی در اسکاندیناوی به شمار می رود.

خانواده اکسلسون جانسون یک خانواده سرشناس سوئدی هستند. اکسل جانسون (۱۹۱۰-۱۸۴۴)، پسر کارل جوان جانسون، شرکت اکسل جانسون اند کو، شرکت مادر گروه اکسل جانسون AB کنونی، را در سال ۱۸۷۳ تاسیس کرد. او تاجری بود که سرمایه اش را از راه تبادل دانش به دست آورده بود. او در سال ۱۹۸۰ شرکت حمل ونقل نورداستجرنان را تاسیس کرد که به سرعت گسترش یافت. موفقیت تجاری او با ایجاد ارتباطاتی با افراد سرشناس اقتصادی تکمیل شد و به این شکل به خوبی توانست شرکت خود را تامین مالی کند. تا آغاز قرن بیستم، اکسل جانسون همچنان یک مالک کشتی های حمل ونقل پیشتاز در سوئد بود. اکسل جانسون توانست انحصار بازار قهوه بین المللی را که کار ارسال قهوه به اروپا را انجام می داد، بشکند. او به لطف استعداد ذاتی، اراده و بلندپروازی اش به همراه برخی فاکتورهای مطلوب خارجی توانست شرکت را تبدیل به پایه ای برای گروه جانسون کند که پس از او نیز توسط پسرش اکسل اکسلسون جانسون (بزرگ) توسعه یافت. پس از اکسلسون جانسون (بزرگ) نیز پسرانش اکسل (پسر)، هلگ، بو و هری ثروت خانوادگی را به ارث بردند.

آنتونیا مارگارت اکسلسون جانسون در ۶ سپتامبر سال ۱۹۴۳ در نیویورک آمریکا متولد شد. پدر آنتونیا اکسل اکسلسون جانسون (پسر) و مادرش آنتونیا دو سوزا بودند. آنتونیا نسل چهارم از بانیان سوئدی این گروه خانوادگی است. وی به کالج رادکلیف در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست رفت. آنتونیا جانسون به عنوان یک دانشجوی انتقالی به دانشگاه استکهلم رفت و در اوایل دهه ۱۹۷۰ با مدرک کارشناسی ارشد در روانشناسی و اقتصاد از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. وی همچنین از سوی دانشگاه بیشاپ در کانادا درجه دکترای افتخاری در حقوق مدنی و از سوی کالج میدلبری در ورمونت مدرک دکترای افتخاری دریافت کرده است.

آنتونیا جانسون در سال ۱۹۷۱ به شرکت خانوادگی پیوست و در سال ۱۹۸۲ پس از پدرش رییس هیات مدیره شرکت های اکسل جانسون AB، در سوئد، و شرکت اکسل جانسون در استنفورد آمریکا شد. این گروه در بخش خرده فروشی و خدمات مربوطه فعالیت می کند. فروشگاه های زنجیره ای شرکت زیرمجموعه آهلنز به تنهایی روزانه بیش از ۳۰۰ هزار بازدید کننده را جذب می کند و اکس فود نیز از طریق شبکه های فروشگاهی اش به جمعیت زیادی از سوئدی ها مواد غذایی ارائه می کند. سرورا یک عمده فروش مواد غذایی به رستوران ها، شرکت ها، بیمارستان ها و مدارس است. اکسل جانسون اینترنشنال نیز یک شرکت تجارت تکنولوژی در اروپا است. نواکس نیز یک شرکت سرمایه گذاری است. کل شرکت های این گروه در حال حاضر فروشی در حدود ۴۵/۷ میلیارد دلار با بیش از ۱۷ هزار کارمند دارند.

گروه اکسل جانسون شامل سه گروه خودمختار و از لحاظ مالی مستقل اکسل جانسون AB، شرکت اَکس فست و شرکت آمریکایی اکسل جانسون می شود. به علاوه گروه اکسل جانسون مالکیت بخشی از سهام نورداستجرنان را نیز در اختیار دارد. هم اکنون خانم آنتونیا جانسون و خانواده اش مالک گروه اکسل جانسون هستند.اکسل جانسون AB یک شرکت سرمایه گذاری سوئدی است که در تجارت و خدمات تجاری در بازار اروپا و با تمرکز اصلی بر منطقه اروپای شمالی فعالیت می کند. این گروه در حال حاضر متشکل از شرکت های اکسل جانسون اینترنشنال (بین المللی)، نواکس، سرورا، اسونسک بواکنینگز تجانست، گروه آهلنز ( که مالکیت صد در صد این شرکت ها در اختیار گروه خانم جانسون است) و بخشی از شرکت های اکس فود و مکنومن است.

آنتونیا جانسون در سال ۱۹۸۴ با جورج انرفلت (متولد ۱۹۴۰)، مدیرعامل قبلی شرکت اکسل جانسون AB، ازدواج کرده و ۴ فرزند دارد. او به سوارکاری علاقه زیادی دارد و عضو بسیاری از جنبش ها و انجمن های خیریه و انسان دوستانه در سوئد ازجمله بنیاد کودکان جهان است که توسط ملکه سوئد تاسیس شده است.