آنتونيا جانسون در سال 1971 به شرکت خانوادگي پيوست و در سال 1982 پس از پدرش رييس هيات مديره شرکت هاي اکسل جانسون AB، در سوئد، و شرکت اکسل جانسون در استنفورد آمريکا شد. اين گروه در بخش خرده فروشي و خدمات مربوطه فعاليت مي کند.

به گزارش بورس امروز،آنتونيا جانسون يکي از ثروتمندترين زنان سوئد با ثروت ۶ ميليارد دلار صد و بيست و سومين ميلياردر جهان است. او وارث گروه خانوادگي اکسل جانسون، يک مجموعه شرکت تجاري متنوع است که توسط جد وي در سال ۱۸۷۳ تاسيس شده بود.

آنتونيا بيشتر ثروت خود را که هنوز هم در حال افزايش است، از خانواده اش به ارث برده است. گفته مي شود، گروه اکسل جانسون ثروتي بيش از يازده ميليارد دلار دارد. شرکت اَکس فود که آنتونيا جانسون مالک ۴۵ درصد سهام آن است، در حال حاضر يکي از بزرگ ترين شرکت هاي مواد غذايي در اسکانديناوي به شمار مي رود.

خانواده اکسلسون جانسون يک خانواده سرشناس سوئدي هستند. اکسل جانسون (۱۹۱۰-۱۸۴۴)، پسر کارل جوان جانسون، شرکت اکسل جانسون اند کو، شرکت مادر گروه اکسل جانسون AB کنوني، را در سال ۱۸۷۳ تاسيس کرد. او تاجري بود که سرمايه اش را از راه تبادل دانش به دست آورده بود. او در سال ۱۹۸۰ شرکت حمل ونقل نورداستجرنان را تاسيس کرد که به سرعت گسترش يافت. موفقيت تجاري او با ايجاد ارتباطاتي با افراد سرشناس اقتصادي تکميل شد و به اين شکل به خوبي توانست شرکت خود را تامين مالي کند. تا آغاز قرن بيستم، اکسل جانسون همچنان يک مالک کشتي هاي حمل ونقل پيشتاز در سوئد بود. اکسل جانسون توانست انحصار بازار قهوه بين المللي را که کار ارسال قهوه به اروپا را انجام مي داد، بشکند. او به لطف استعداد ذاتي، اراده و بلندپروازي اش به همراه برخي فاکتورهاي مطلوب خارجي توانست شرکت را تبديل به پايه اي براي گروه جانسون کند که پس از او نيز توسط پسرش اکسل اکسلسون جانسون (بزرگ) توسعه يافت. پس از اکسلسون جانسون (بزرگ) نيز پسرانش اکسل (پسر)، هلگ، بو و هري ثروت خانوادگي را به ارث بردند.

بیشتر بخوانید:  عرضه بیمه‌نامه مسافرتی در کلیه شعب بانک سامان

آنتونيا مارگارت اکسلسون جانسون در ۶ سپتامبر سال ۱۹۴۳ در نيويورک آمريکا متولد شد. پدر آنتونيا اکسل اکسلسون جانسون (پسر) و مادرش آنتونيا دو سوزا بودند. آنتونيا نسل چهارم از بانيان سوئدي اين گروه خانوادگي است. وي به کالج رادکليف در شهر کمبريج در ايالت ماساچوست رفت. آنتونيا جانسون به عنوان يک دانشجوي انتقالي به دانشگاه استکهلم رفت و در اوايل دهه ۱۹۷۰ با مدرک کارشناسي ارشد در روانشناسي و اقتصاد از اين دانشگاه فارغ التحصيل شد. وي همچنين از سوي دانشگاه بيشاپ در کانادا درجه دکتراي افتخاري در حقوق مدني و از سوي کالج ميدلبري در ورمونت مدرک دکتراي افتخاري دريافت کرده است.

آنتونيا جانسون در سال ۱۹۷۱ به شرکت خانوادگي پيوست و در سال ۱۹۸۲ پس از پدرش رييس هيات مديره شرکت هاي اکسل جانسون AB، در سوئد، و شرکت اکسل جانسون در استنفورد آمريکا شد. اين گروه در بخش خرده فروشي و خدمات مربوطه فعاليت مي کند. فروشگاه هاي زنجيره اي شرکت زيرمجموعه آهلنز به تنهايي روزانه بيش از ۳۰۰ هزار بازديد کننده را جذب مي کند و اکس فود نيز از طريق شبکه هاي فروشگاهي اش به جمعيت زيادي از سوئدي ها مواد غذايي ارائه مي کند. سرورا يک عمده فروش مواد غذايي به رستوران ها، شرکت ها، بيمارستان ها و مدارس است. اکسل جانسون اينترنشنال نيز يک شرکت تجارت تکنولوژي در اروپا است. نواکس نيز يک شرکت سرمايه گذاري است. کل شرکت هاي اين گروه در حال حاضر فروشي در حدود ۴۵/۷ ميليارد دلار با بيش از ۱۷ هزار کارمند دارند.

گروه اکسل جانسون شامل سه گروه خودمختار و از لحاظ مالي مستقل اکسل جانسون AB، شرکت اَکس فست و شرکت آمريکايي اکسل جانسون مي شود. به علاوه گروه اکسل جانسون مالکيت بخشي از سهام نورداستجرنان را نيز در اختيار دارد. هم اکنون خانم آنتونيا جانسون و خانواده اش مالک گروه اکسل جانسون هستند.اکسل جانسون AB يک شرکت سرمايه گذاري سوئدي است که در تجارت و خدمات تجاري در بازار اروپا و با تمرکز اصلي بر منطقه اروپاي شمالي فعاليت مي کند. اين گروه در حال حاضر متشکل از شرکت هاي اکسل جانسون اينترنشنال (بين المللي)، نواکس، سرورا، اسونسک بواکنينگز تجانست، گروه آهلنز ( که مالکيت صد در صد اين شرکت ها در اختيار گروه خانم جانسون است) و بخشي از شرکت هاي اکس فود و مکنومن است.

بیشتر بخوانید:  نرخ رسمی پوند کاهش یافت

آنتونيا جانسون در سال ۱۹۸۴ با جورج انرفلت (متولد ۱۹۴۰)، مديرعامل قبلي شرکت اکسل جانسون AB، ازدواج کرده و ۴ فرزند دارد. او به سوارکاري علاقه زيادي دارد و عضو بسياري از جنبش ها و انجمن هاي خيريه و انسان دوستانه در سوئد ازجمله بنياد کودکان جهان است که توسط ملکه سوئد تاسيس شده است.