یکی از اشتباهات کنونی بازار نگاه به قیمت سهام این سه شرکت است که مبنای مقایسه آن ها با یکدیگر قرار گرفته و هر کدام که قیمت کمتری داشته باشد مورد اقبال بیشتر بازار قرار می گیرد.

محسن مقیمی فیروزآباد تحلیل گر بنیادی بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: موضوع فعالیت شرکت طبق بند ۲ اساسنامه عبارت است از تاسیس و بهره برداری از کارخانجات پنبه پاک کنی، روغنکشی و پروتئین گیاهی و کارخانجات دیگر و همچنین کارهای تولیدی، بازرگانی، سرمایه گذاری، صادرات، واردات و انجام هرگونه عملیات و معاملاتی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مرتبط با موضوع شرکت می باشد.

وی افزود:از جمله محصولات شرکت می توان به موارد روغن خام (سویا،کلزا)، انواع کنجاله دانه های روغنی، پروتئین سویا، لسیتین اشاره کرد.با توجه به فعالیت شرکت که در زمینه تولید و فروش کالاهای اساسی که عمده آن در زمینه تولید روغن و سویا می باشد و استفاده از  ارز ۴۲۰۰ در این تحلیل شرکت صنعتی بهپاک با همگروهی ها مثل غبشهر و غمارگ که در زمینه تولید روغن نباتی فعالیت دارند مقایسه شده است.

تحلیل گر بنیادی بازار سرمایه خاطرنشان کرد: یکی از اشتباهات کنونی بازار نگاه به قیمت سهام این سه شرکت است که مبنای مقایسه آن ها با یکدیگر قرار گرفته و هر کدام که قیمت کمتری داشته باشد مورد اقبال بیشتر بازار قرار می گیرد. یکی از روش های مناسب برای ارزش گذاری سهام شرکت ها ارزش p/s  یعنی نسبت قیمت هر سهم به فروش هر شرکت می باشد که می تواند در انتخاب درست برای سرمایه گذاری جدای از بحث طرح های توسعه شرکت ها یا سود های غیر عملیاتی برای شرکت های مشابه در یک زمینه کاری استفاده کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس صورت های مالی و ارزش روز شرکت، نسبت های شرکت بهپاک با ۲ شرکت همگروه خود یعنی غبشهر و غمارگ با یکدیگر مقایسه شده است، همینطور که مشاهد می کنید غبشهر دارای بیشترین نسبت p/s بین این سه شرکت می باشد و برای مثال غمارگ برای رسیدن به غبشهر در قیمت های حال حاظر باید ۲۷٫۵% رشد کند ( یعنی به  قیمت۶۹۷۰ ریال برسد) و بهپاک نیز نسبت به غبشهر باید ۵۷% رشد کند( یعنی به قیمت ۱۰۶۵۰ ریال برسد)  تا با  p/sغبشهر همگام شود.

بیشتر بخوانید:  کاهش 79 درصدی سود «غمارگ» به ازای هر سهم

در پایان یادآور می شود که مبنای مهم برای ارزش گذاری شرکت ها eps پیش روی می باشد و سایر نسبت ها در کنار هم برای مقایسه بهتر شرکت ها استفاده می شود.

 

شرکتمیزان فروش سالیانه(B)قیمت پایانیارزش بازار(B)p/s
غبشهر۲۷,۲۸۰ ريال    ۵,۲۸۵۱۵,۸۵۵۰٫۵۸
غمارگ۱۰,۰۷۳ ريال    ۵,۴۶۶۴,۵۹۱۰٫۴۶
بهپاک۹,۰۹۹ ريال    ۶,۷۸۰۳,۳۹۰۰٫۳۷