در حالی عضو شورای‌عالی مسکن از مذاکره با شرکت‌های خارجی برای ساخت مسکن با قیمت هر متر ۳میلیون تومان خبر داده است که وزیر راه گفت: فناوری ارزان‌سازی مسکن را وارد کشور می‌کنیم.

به گزارش بورس امروز، چند روز قبل احمد دنیامالی یکی از اعضای شورای‌عالی مسکن از مذاکره با شرکت‌های چینی، ترکیه‌ای و اروپایی برای ساخت مسکن در نهضت ملی مسکن با قیمت 3 میلیون تومان خبر داده بود.

وی با بیان این‌که قیمت پیشنهادی سازندگان داخلی برای نهضت ملی مسکن به‌ازای ساخت هر مترمربع 5 میلیون و 500 هزار تومان است، افزود: در مذاکره با خارجی‌ها به قیمت کمتر از 3 میلیون تومان رسیده‌ایم.

این اظهارات عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی واکنش انبوه‌سازان را به‌دنبال داشت. سیدمحمد مرتضوی عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان “اظهارات عضو شورای‌عالی مسکن منطقی نیست” گفت:‌ با توجه به تورم امسال، هزینه ساخت یک متر مسکن 8 میلیون تومان است، این کار با توجه به قیمت فولاد، سیمان و دستمزدهایی که پرداخت می‌شود،‌ امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر با مدنظر قراردادن ارزش نهاده‌های ساختمانی و تورم امسال به هیچ وجه نمی‌توانیم یک مترمربع مسکن را با قیمت اعلام‌شده از سوی عضو شورای‌عالی مسکن بسازیم.

وی ادامه داد:  ضمن این‌که بعید می‌دانیم با توجه به تجربه‌ همکاری با شرکت‌های خارجی در ساخت‌وساز مسکن بتوانیم پروژه‌های نهضت ملی مسکن را با این قیمت‌ها بسازیم. با شرکت ترکیه‌ای کوزو در مسکن مهر تجربه همکاری ناموفقی داشته‌ایم و این شرکت هنوز نتوانسته است بخشی از قراردادهای این طرح را به اتمام برساند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان افزود: بر اساس آمار اخیر وزارت راه و شهرسازی حدود 30 درصد از پروژه‌های مسکن مهر کوزو به پایان نرسیده است،‌ اما در مقابل مبالغ خیلی بالایی به این شرکت پرداخت شده است. قراردادهای این شرکت دلاری است و این اظهارنظر عضو شورای‌عالی مسکن به هیچ وجه منطقی نیست.

بیشتر بخوانید:  توافق موجر و مستاجر بالاتر از نرخ اعلامی غیرقانونی نیست

مرتضوی با یادآوری “با قیمت ساخت 3 میلیون تومان خیلی فاصله داریم”، اضافه کرد: بر اساس اعلام سازمان نظام مهندسی ساختمان قیمت تمام‌شده هر مترمربع مسکن با احتساب تمام هزینه‌های آن در سال 1400 بالغ بر 8 میلیون تومان است که 5 میلیون تومان با رقم اعلام‌شده عضو شورای‌عالی مسکن فاصله دارد.

وی با تأکید بر این‌که قطعاً شرکت‌های خارجی با رویکرد استفاده از خدمات شرکت‌های ایرانی با تورم خدمات روبه‌رو خواهند بود، گفت: باید به این نکته توجه شود که مصالح ساختمانی در داخل تولید می‌شود و امکان واردات آنها وجود ندارد. با توجه به قیمت نهاده‌های ساختمانی، ادعای ساخت مسکن نهضت ملی مسکن با قیمت 3 میلیون تومان را رد می‌کنم.

وی بیان کرد: اگر با قیمت مساوی و با شرایط برابر به شرکت‌های ایرانی و خارجی نگاه کنیم،  ایرانی‌ها اولویت دارند چون در ایجاد اشتغال اثرگذار هستند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان اظهار کرد: ورود شرکت‌های خارجی به بخش صنعت ساختمان باعث می‌شود تولید داخل معطل بماند و این احتمال وجود دارد که در فرآیند استفاده از مصالح ساختمانی اقبالی برای تولیدات ایرانی نباشد، همین مسئله این هشدار را می‌دهد که به هیچ وجه نباید با شرکت‌های خارجی وارد معامله شویم، در واقع این اظهارات با این نیت پذیرفتنی نیست.

واکنش وزیر راه به خبر ورود شرکت‌های خارجی به ایران

این در حالی است که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که هدف وزارت راه و شهرسازی از مذاکره با شرکت‌های خارجی فقط ورود فناوری‌های نوین ساخت‌وساز مسکن است، گفت: ما به‌دنبال ارزان‌سازی مسکن هستیم.

وی توضیح داد: قرار نیست هیچ کارگر، مهندس و مصالح ساختمانی چینی وارد کشور شود. قرار است فناوری‌‌های نوین ساخت مسکن در راستای ارزان‌سازی آن وارد شود.

بیشتر بخوانید:  موافقت مجلس با کلیات طرح مالیات بر خانه های خالی

وزیر راه و شهرسازی دیروز نیز با انتقاد شدید از عملکرد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و با تأکید بر اینکه “باید به‌سمت سیستم‌های نوین در بخش حمل‌ونقل و مسکن حرکت کنیم”، گفته بود: دربخش ساخت‌وساز مسکن کیفیت خوبی نداریم. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 27 هکتار زمین در بهترین منطقه تهران را در اختیار دارد، این مرکز امکانات پژوهشی خوبی دارد اما با این حال کیفیت ساخت‌وساز مسکن در کشور بسیار بد است.

قاسمی توضیح داد: امروز عمر ساختمان‌های کشور 15 تا 20 سال است و ما در بحث صنعتی‌سازی مسکن مسیر دو و سه را هم طی نکردیم اما دنیا از مسیر هشت عبور کرده است.

وی با یادآوری “به‌خاطر مسئولیتم در وزارت نفت به کشورهای بزرگی از شرق و غرب دنیا سفر کرده‌ام”، گفت: در حوزه استفاده از فناوری‌های نوین مسکن عقب‌ماندگی زیادی داریم با اینکه هنوز جزئیات ورود فناوری را اعلام نکرده‌ایم برخی می‌گویند “وزارت راه می‌خواهد چینی‌ها را برای ساخت‌وساز مسکن به ایران بیاورد”، ما فقط می‌خواهیم فناوری صنعتی‌سازی را به کشور وارد کنیم و قرار نیست هیچ نیروی کار خارجی (چینی) یا کشور دیگری وارد ایران شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زمان ساخت مسکن در کشور حداقل دو سال است، گفت: این درحالی است که در دنیا ساختمان‌های 12طبقه را در شش ماه می‌سازند.