شاخص کل بورس اوراق بهادار با عبور از سطح 220هزار واحدی به رکورد تازه‌ای در تاریخ بورس کشور دست پیدا کرد.

به‌ گزارش بورس امروز،  شاخص بورس برای اولین بار در تاریخ بازار سهام از سطح ۲۲۰ هزار واحد عبور کرد و ارزش معاملات خرد بورس تهران به بیش از هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان رسید.

ضمن اینکه شاخص بورس تهران طی یک سال گذشته ۱۲۷ هزار واحد رشد کرده است. به عبارت دیگر دارایی سهامداران در یک سال گذشته به طور متوسط ۱۳۶ درصد افزایش یافته است.

علی‌رضا عسکری مارانی خبره بازار سرمایه، در خصوص اینکه چه دلایلی باعث شده تا شاخص بورس طی سال جاری تا این حد رشد کند می‌گوید: ببینید عوامل مختلفی در این خصوص وجود دارد. البته این موضوع که شاخص کل افزایش پیدا کرده تعجب‌برانگیز نیست اینکه چرا در سال قبل رشد نداشته مساله است.

وی می‌افزاید: در ابتدای دهه ۹۰ قیمت دلار بسیار پایین بود و شاخص بورس هم روی ۴۰ هزار واحد قرار داشت. حال باید در نظر گرفت که با توجه به قیمت دلار شرکت‌ها تا چه اندازه دارایی برای جایگزینی دارند.

این خبره بازار سرمایه در ادامه اظهار می‌کند: دومین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برخی از این سهام‌ها به قیمت‌های سال ۹۰ یا ۹۱ خود نرسیده‌اند. مثلا در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی‌ها به قیمت سال‌های قبل خود نرسیده‌اند.

مارانی می‌افزاید: اعتقاد ما در اقتصاد این است که باید یک تجدید ارزیابی در اقتصاد ملی اتفاق بیافتد. نه فقط شرکت‌های زیان‌ده یا شرکت‌هایی که دارایی دارند یا ندارند، بلکه باید سمت راست ترازنامه همه شرکت‌ها باید واقعی شود که مدیران بنگاه‌ها در ازای سمت راست ترازنامه‌ها به قیمت روز جوابگو باشند. نه اینکه سمت راست ترازنامه به قیمت تاریخی باشد و یک سودی به صاحبان سهام پرداخت کنند.

بیشتر بخوانید:  بررسی قابلیت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

به نظر می‌رسد افزایش شفافیت در ارائه عملکرد مالی و به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ها جزو عواملی باشد که شاخص بورس را دچار تحرک کرده است. ضمن اینکه افزایش قیمت دلار و به تبع آن سودآوری بالا با افزایش صادرات محصولات مختلف مانند محصولات پتروشیمی، فولاد و … در افزایش شاخص کل اثرگذار بوده است.