در گزارش هفته قبل به این نکته اشاره شد که مهم ترین بحث روزهای اخیر در مورد نفت، نزدیک شدن به تاریخ ۲ می یعنی پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران و تصمیم های احتمالی ترامپ در این زمینه است.

رضا اسماعیل زاده کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: به جرات می توان گفت هفته آخر آوریل پر نوسان ترین هفته چند ماه اخیر بود، به طوری که در آن شاخص برنت دریای شمال و شاخص وست تگزاس به ترتیب پس از عبور از رکوردهای ۷۵ و ۶۵ دلاری، نه تنها از رکوردهای شش ماه اخیر خود پا پس کشیدند بلکه شدیدترین سقوط هفتگی دو ماه اخیر خود را نیز به ثبت رساندند.

وی افزود: نکته جالب ماجرا آنجاست که عامل اصلی صعود و نزول نفت در این هفته کسی نیست جز شخص دونالد ترامپ. او بار دیگر توانایی خود در غافلگیری بازار و فریب معامله گران را به اثبات رساند.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در گزارش هفته قبل به این نکته اشاره شد که مهم ترین بحث روزهای اخیر در مورد نفت، نزدیک شدن به تاریخ ۲ می یعنی پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران و تصمیم های احتمالی ترامپ در این زمینه است.

وی در ادامه افزود: دونالد ترامپ نیز طبق معمول عجیب ترین تصمیم یعنی به صفر رساندن خرید نفت از ایران را گرفت تا بازار نفت بلافاصله به این تصمیم واکنش نشان داده و نفت برنت با عبور از ۷۵ دلار و وست تگزاس با عبور از ۶۵ دلار رکوردهای جدید شش ماهه ای را به ثبت برسانند. اما این پایان ماجراهای مرد مو طلایی نبود و وی سورپرایز دیگری برای بازار نفت داشت. وی در پیامی اعلام کرد که با اوپک هماهنگ کرده و آنها قیمت نفت و در نتیجه بنزین را فورا کاهش می‌دهند. پس از انتشار این توییت و با در نظر گرفتن این نکته که معامله گران نفت ۶ هفته متوالی روند مثبت را تجربه کرده بودند، شاخص قیمت ها تحت فشار هر دو عامل روند نزولی به خود گرفته و با کاهش ۲ درصدی به کار خود پایان داد.

بیشتر بخوانید:  تجارت غیرنفتی کشور به ۷۸.۵ میلیارد دلار رسید

اسماعیل زاده در انتها اشاره کرد: آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۳۰ آوریل، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۱ می و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.