تولید خودرو در گروه خودروسازی سایپا طی فروردین ماه سال جاری به عدد 18 هزار و 445 دستگاه خودرو رسیده است. این در حالی است که تولید خودرو در این شرکت به سه محصول محدود شده است.

به گزارش بورس امروز، شرکت سایپا در فروردین ماه سال جاری با تولید ۱۸ هزار دستگاه خودرو به رتبه نخست تولید خودرو در کشور رسید اما نکته عجیب در آمار سایپا تولید تنها سه محصول از این خودروسازی است. در آمار تولید سایپایی‌ها تنها سه خودرو پراید، تیبا و البته کیا سراتو دیده می‌شود و خبری از خودروهای دیگر مانند ساینا، کوییک، چانگان و محصولات دیگر این شرکت نیست.

نکته بسیار جالب در مورد این خودروها بحث ارزش فروش و میزان تولید آن‌ها است. به گونه‌ای که سایپا طی یک ماه ۶۳۸ دستگاه خودرو سراتو تولید کرده و ۳۳۸ دستگاه از آن به فروش رسانده است.سایپایی‌ها متوسط قیمت این خودرو را ۱۹۳میلیون تومان در نظر گرفته‌اند در حالی که قیمت این خودرو در نمایندگی‌ها بیش از ۲۲۰ میلیون تومان است. ضمن اینکه قیمت این خودرو در بازار تا ۲۸۰ میلیون تومان هم می‌رسد.

سایپایی‌ها از فروش محصول سراتو در فروردین ماه بیش از ۶۵ میلیارد تومان کسب کرده‌اند که در مقایسه با میزان تولید پراید و تیبا و ارقام فروش آن‌ها نشان از سودده بودن این محصول با وجود تولید اندک دارد. این درحالی است که شرکت کره‌ای کیا هم به دلیل تحریم‌ها از ادامه همکاری با سایپا انصراف داده است.

اما همچنان پرفروش‌ترین محصول سایپا خودروی پراید است. گروه خودروسازی سایپا در فروردین سال جاری در مجموع ۹هزار ۵۴۴ دستگاه انواع پراید را تولید کرده و از این میزان ۴ هزار و ۶۲۶ دستگاه خودرو به فروش رسانده است.  سایپا از فروش این تعداد پراید بیش از ۱۳۴ میلیارد تومان کسب کرده است تا مشخص شود این شرکت کماکان به تولید پراید وابسته است.

بیشتر بخوانید:  سوت پایان بازی سرخابی‌ها؟!

سومین محصول سایپا که در این ماه تولید شده، خودروی تیبا است. بیش از ۸ هزار دستگاه از این خودرو در فروردین ماه تولید شده و ۴ هزار دستگاه از آن به فروش رسیده است. سایپا از فروش این تعداد تیبا بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان به دست آورده است.

سایپا میانگین قیمت را برای این سه خودرو در نظر گرفته است. قیمت پراید در این آمار ۲۸ میلیون تومان در نظر گرفته شده و قیمت تیبا ۳۶ میلیون تومان در حالی که قیمت پیش‌فروش این محصولات در حال حاضر به ترتیب بیش از ۳۷ میلیون و بیش از ۴۵ میلیون تومان است.