شرکت پارس خودرو به عنوان یکی از زیرمجموعه های گروه خودروسازی سایپا و همچنین سومین تولیدکننده خودرو در کشور طی فروردین ماه سال جاری 5 هزار 360 دستگاه خودرو تولید کرده است. عمده محصولات تولیدی این شرکت مربوط به خانواده پراید است و خبری از تولید محصولات برلیانس در این شرکت نیست.

به گزارش بورس امروز، پارس خودرو به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید خودرو در کشور در حالی طی یک ماه از سال جاری بیش از ۵ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که شریک اصلی خود یعنی شرکت رنو را به دلیل تحریم ها در کنار خود ندارد.

 

همچنین نکته جالب در آمار تولید این شرکت، عدم تولید محصولات برلیانس چین است. برلیانس نیز به واسطه همکاری با پارس خودرویی ها طی سال های اخیر بازار بسیار مناسبی در اختیار گرفته و همواره جزو محصولات پرفروش پارس خودرویی ها بوده است.

 

کاهش تولید بیش از ۵۰درصدی پارس خودرویی ها در سال جاری به دلیل عدم تولید محصولات برلیانس و همچنین کاهش تولید محصولات رنو است. با وجود خروج رنو از بازار ایران و قطع همکاری با خودروسازان داخلی اما تولید محصولات این شرکت بیش از محصولات برلیانس است.

 

کاهش تولید محصولات مشترک با چین طی ماه جاری در آمار خودروسازان دیگر هم نمایان بوده است. هرچند مدیران خودروسازی ها در این خصوص اظهار نظری نکرده اند و مشخص نیست روابط مالی و همچنین بحث تحریم ها تا چه اندازه در همکاری خودروسازان داخلی با چینی ها تاثیرگذار بوده است.

 

چینی ها در دور قبلی تحریم‌ها به همکاری با خودروسازان داخلی ادامه دادند اما به نظر می‌رسد در این دور از تحریم‌ها برای همکاری با چالش مواجه شده‌اند.

 

پارس‌خودرو در فروردین ماه سال جاری ۵۷۰دستگاه خودرو از محصولات گروه رنو تولید کرده و از این مقدار ۵۱۳ دستگاه به فروش رسانده است. فروشی که برای پارس‌خودرویی‌ها ۲۲ میلیارد تومان درآمده داشته است. این درحالی است که فروردین ماه سال گذشته، این شرکت بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو از گروه رنو تولید کرده بود.

بیشتر بخوانید:  سازمان منطقه آزاد کیش ۳ هزار میلیارد ریال اوراق منتشر می کند

 

پارس‌خودرو در بخش تولید محصولات برلیانس در سال جاری هیچ خودرویی تولید نکرده و تنها یک دستگاه از این خودروها را به فروش رسانده است. این شرکت فروردین ماه سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ دستگاه از انواع مدل‌های برلیانس را تولید کرده بود.

 

با توجه به وضعیت بازار خودرو ممکن است که عدم تولید خودرو به دلیل عدم تقاضا بوده باشد. البته این مورد به دلیل پیش فروش بسیار زیادی که خودروسازان در سال گذشته داشته‌اند و قطعا شامل محصولات برلیانس نیز می‌شود به نظر منتفی می‌آید و احتمالا بحث عدم وجود پک قطعات دلیل عدم تولید خودروهای برلیانس بوده است.

 

اما در فروردین سال جاری عمده تولید پارس خودرو به خانواده پلت‌فرم X100  یا همان خانواده پراید تعلق دارد. این شرکت در مجموع ۴هزار ۷۹۰ دستگاه پراید تولید کرده و از این مقدار تولید، ۲ هزار و ۵۹۹ دستگاه را به فروش رسانده است. در این بخش خیلی تفاوتی بین تولید امسال و مدت مشابه سال گذشته وجود ندارد.

 

در مجموع پارس‌خودرو بیش از ۲۸ میلیارد تومان در فروردین ماه سال جاری فروش داشته است. این رقم در مقایسه با فروش بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی این شرکت در سال گذشته بسیار ناچیز است. اما با توجه به روند کاهشی تولید خودرو در کشور و خروج همکار اصلی این شرکت از ایران، کاهش درآمد برای این شرکت خیلی غیرطبیعی نیست.

 

تا پایان بهمن ماه سال گذشته در مجموع ۳۷ هزار دستگاه خودرو از گروه رنو، در شرکت پارس خودرو تولید شد. با توجه به روند فعلی و قطع همکاری رنو با ایران و درصورتی که خودروسازان و وزارت صمت نتوانند موانع را برای ادامه حضور این شرکت در ایران بردارند، تولید محصولات این شرکت در ایران به طور کامل متوقف خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  نامه یک نماینده مجلس به دژپسند درباره بورس

 

همچنین سال گذشته بیش از ۳۲ هزار دستگاه از انواع مدل‌های برلیانس در پارس‌خودرو تولید شده اما در نخستین ماه از سال جاری هیچ تولیدی از این خودروها انجام نشده است. با توجه به انتقال خط تولید وانت ریچ به زامیاد، و مشکلات مربوط به تولید رنو و عدم تولید محصول برلیانس، به نظر می‌رسد پارس‌خودرویی‌ها در آینده با مشکل تولید مواجه خواهند شد و به تولید محصولات X100 محدود خواهد شد.