وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه دولت برای بورس گفت و تاکید کرد که حمایت از بازار سرمایه، به‌ویژه سهامداران خرد، از برنامه‌های دولت است. مجید عشقی، رئیس جدید سازمان بورس از تلاش برای بازسازی اعتماد مخدوش سهامداران گفت و قالیباف بر لزوم شفافیت سیاست‌های اقتصادی دولت تاکید کرد.

به گزارش بورس امروز، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد دولت رئیسی امروز (سه‌شنبه، ۱۸ آبان) با حضور در جلسه علنی مجلس در مورد شرایط بازار سهام و برنامه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره بازار سرمایه به نمایندگان گفت: اقتصاد ایران در یکی از مهم‌ترین نقطه‌های تحولی قرار دارد.

چالش اصلی اقتصاد ایران چیست؟

وی افزود: بیش از یک دهه رشد اقتصادی نزدیک به صفر و تورم مزمن و بی‌سابقه، بخش عمده بنگاه‌ها را با چالش تامین مالی مواجه کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: بازار سرمایه با توجه به موقعیت خود می‌تواند و باید نقش بی‌بدیلی در غلبه بر چالش تامین مالی تولید ایفا کند.

وی ادامه‌داد: سوءمدیریت گذشته در بازار سرمایه که منجر به رشد بی‌منطق و حبابی شاخص بورس در نیمه نخست سال ۹۹ و در پی آن کاهش ۴۵ درصدی شاخص در نیمه دوم همان سال شد، زیان، ناراحتی و خشم بخش مهمی از سهامداران خرد و تازه‌وارد را به دنبال داشت.

اقتصاد پیش‌بینی‌پذیر از ضرورت‌های بازار سرمایه است
فراز و فرودهای بازار سرمایه به سیاست‌های دولت و مجلس بستگی دارد. حتی اظهارنظرهای یک مقام دولتی و مجلسی در بازار موثر است.

ثبات قوانین و مقررات برای فعالان اقتصادی کلیدی است. ما هر چند ماه نباید شاهد تغییرات فرمول‌ها و قوانین باشیم و باید ثبات ایجاد کنیم. باید اقتصاد را پیش‌بینی‌پذیر کنیم.

سخنان نمایندگان خطاب به وزیر اقتصاد دولت سیزدهم

بعد از اظهارات سیداحسان خاندوزی، برخی از نمایندگان مجلس به اظهار نظر در این باره پرداختند.

مجتبی رضاخواه خطاب به خاندوزی:
وزیر اقتصاد بفرمایند در نزول شدید در سال گذشته، آیا دولت دخالت داشت؟ و به طور مشخص بگویند این دولت چه برنامه‌ای دارد؟
برنامه دولت فعلی برای جبران زیان‌های مردم چیست؟
نرخ سود بین بانکی افزایش یافته و بانک‌ها به‌جای سرمایه‌گذاری در بازار بین خود سود را جابه‌جا می‌کنند.
آقای خاندوزی! سرمایه مردم نابود شد و شما هم مثل ما تماشاگر بودید.
سرمایه مردم در بورس دود شد. این چه بورسی است که با یک اظهار نظر جابه‌جا می‌شود و افت می‌کند.
حقوقی‌ها، سهامداران حقیقی‌ها را بیچاره کردند.
ما غیر از بورس دغدغه‌ای نداریم. روزانه هزاران پیامک برای ما می‌آید ما را نجات دهید.
بورس یعنی شفافیت، شرکت‌های صوری، ضربه به اعتماد مردم است.
الان وضعیت، بدتر از دولت قبلی است.

محمدرضا پورابراهیمی، دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس:
وضعیت نظارتی بر بازار سرمایه باید تغییر کند.

شرایط حوزه نظارت هیچ تناسبی با بازار ندارد. بحث تخلفات و برخورد با آن ایجاد یک ساختار دقیق نظارتی را می‌طلبد.

فضای مجازی نقش موثری در بازار دارند. شبکه‌های مجازی مسیر را تعیین می‌کنند و ساماندهی شبکه‌های مجازی اولویت اصلی سازمان باید باشد. شفافیت در ارکان هم باید باشیم.

ابزارهای پوشش ریسک باید برای مردم فراهم شود. گزارش جامع از مصوبات شورای‌عالی بورس باید بدهید.

آقای قالیباف به قیمت‌گذاری دستوری شما ورود کنید. این موضوع فساد دارد و رانت ایجاد کرده و به بازار سرمایه آسیب زده است. امروز هر تصمیمی که برای بازار گرفته می‌شود انتفاعش برای محروم‌ترین افراد است. بودجه و مفروضات که باعث شود شرکت‌ها باعث ضرر و زیان شود، ضررش به مردم است. ذینفع این موضوع مردم است. آنها آسیب می‌بینند. امروز به شکل مستقیم مردم در بازار حضور دارند.

عرضه اوراق و نرخ بین بانکی اثرگذار بوده و افزایش پیدا کرده و شما باید نظارت دقیق کنید.

موضوع اوراق عرضه شده و نرخ اوراق، مسئله مهمی است، اگر نرخ افزایش یابد، اثر منفی‌اش همین چیزی است که اکنون می‌بینیم

حسینی نماینده مجلس:
بازار سرمایه مهم است چون کارکرد آن تامین مالی تولید است.

چه اتفاقی افتاده که بازار سرمایه اینقدر اهمیت یافته؟ دعوت بی‌وجه مسئولان اقتصادی دولت قبل و عدم وجود شفافیت، منجر به سیل حضور مردم در بازار شد، خودرو و خانه را فروختند و آوردند تا سودی گیرشون بیاد ولی الان همه متضرر شده‌اند

ما انتظار داریم بگویند برای کارکرد بازار سرمایه چه برنامه‌ای دارند؟

بسته سیاست اقتصادی دولت چیست؟ مگر می‌شود اقتصاد ما رشد صفر داشته باشد و بازار ما بهتر شود.

دولت برنامه اقتصادی خود را هنوز باز نکرده است؟ در حوزه سیاست تجاری، پولی و مالی چه برنامه‌ای دارد.

نماینده مجلس:

با شرکت‌های تامین سرمایه جلسه داشتیم و گفتند که بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد بسته‌های خود را اعمال کنیم.

نماینده مجلس:
قیمت گذاری دستوری باید حذف شود. در بودجه باید دقت شود تا اوراق بیش از حد منتشر نشود. سیاست های پولی و مالی باید هماهنگ باشند.

مدیریت عشقی
کاظم دلخوش : بورس و اقتصاد دارد عشقی اداره می شود.

تاکید رئیس سازمان بورس بر برنامه‌‌های بلندمدت:‌

عشقی، رئیس سازمان بورس گفت: با این دغدغه نمایندگان و دید وزرای اقتصادی قطعا بازار سرمایه شرایط خوبی را خواهد دید. برنامه‌ریزی های خوبی برای بهبود وضعیت انجام شده. مهم‌ترین ماموریت ما ایجاد ثبات و بازسازی اعتماد مخدوش شده عامه سهامداران است.

عشقی همچنین اضافه کرد: مهمترین برنامه ما بحث حمایت از حقوق سهامداران برای بلندمدت است، بازار سرمایه را باید با دید بلندمدت ببینیم؛ روند سودآوری در بلندمدت مشکلی ندارد ولی نوسانات کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاران را اذیت می کند که قابل مدیریت است.

لازم است سامانه‌های هوشمند نظارتی داشته باشیم. برخی از آنها تکمیل شده‌اند و حتما باید با مشارکت عامه سرمایه‌گذاران باشد.

بحث تعامل و ابتکار عمل در فضای مجازی هم وجود دارد و ما هم در برنامه هایمان آوردیم و فعالیت های خوبی در این زمینه خواهیم داشت.

قیمت‌گذاری دستوری در برخی صنایع وجود دارد و بر اعتماد سهامداران موثر است.

ما در طول یک ماه گذشته جلسات متعددی با حقوقی ها داشتیم و خواستیم در هیجانات منفی، فروش های خود را کنترل نمایند. واقعیت این است که همین شرکت‌های حقوقی بخش عمده بازار را در تملک دارند و اصلا منطقی نیست که بازار را تخریب کنند. بازار مطمئن باشد که به نفع حقوقی‌هاست که بازار مثبت باشد.

سخنان قالیباف خطاب به وزیر اقتصاد:‌
در ادامه جلسه امروز قالیباف، رئیس مجلس خطاب به احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم گفت:

جمع بندی امروز این بود .ما یک خطاب کلی و انتظار توقع از دولت داریم . یک توقع از وزیر محترم به طور خاص . مردم سرمایه های خود را وارد بازار کردند . ما نسبت به همه مردم در بازار مسئول هستیم و باار سرمایه مستقل نیست و تحت تاثیر سیاست های اقتصادی دولت است .

جناب آقای خاندوزی شما فرزند مجلس هستید. از شما انتظار خاصی داریم. سهامداران خرد ما احتیاج دارند که شما ابزار لازم را برای پوشش ریسک بورس در نظر بگیرید و حمایت انجام شود.

باید سیاست دولت سیاست روشن و مشخصی باشد. در آستانه بودجه 1401 هستیم و خوب است که این سیاست‌ها روشن و مشخص شود.

نقدشوندگی همینطور . شفافیت و نظارت همچنین . بازار سرمایه برای رونق تولید و زیرساخت هاست . ما از بورس در بحث نظارت و کنترل انتظار داریم.

اگر بحث سیاست‌ها، قیمت‌گذاری اوراق و باقی موارد از این دست روشن بشود ما امیدواریم بورس با ثبات و منطقی رشد داشته باشد. این توقع مردم از وزارت اقتصاد و دارایی است. در جلسات بعد هم پیگیر این موضوع می‌شویم.

  • منبع خبر : ایرنا