گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به 31 فروردین ماهه سال جاری گروه صنعتی ایران خودرو در حالی در سایت کدال منتشر شد که بررسی و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته نشان از کاهش شدید تولید در این شرکت دارد.

به گزارش بورس امروز، در گزارش ماهیانه ایران خودرو به بورس، تعداد تولید و تعداد فروش و همچنین نرخ فروش محصولات این شرکت، همگی نشان از روند نزولی در ایران خودرو دارد.

 

روند کاهشی تولید خودرو از خرداد سال گذشته آغاز شد و شرکت ها هر ماه نسبت به ماه قبل رشد منفی بیشتری را تجربه کردند. به گونه ای که کل تولید خودرو تا پایان سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افت کرد.

 

در گزارش عملکرد ایران خودرو طی فروردین ماه سال جاری، در مجموع ۱۵ هزار و ۶۶۳ دستگاه خودرو تولید شده است. این مقدار تولید تقریبا نصف تولید سال گذشته ایران خودرو برای فروردین ماه بوده است. سال گذشته در مجموع ۳۰ هزار و ۱۹۰ دستگاه خودرو تولید شد. این نشان می دهد تولید ایران خودرو در مقایسه با ماه اول سال ۹۷ چیزی حدود ۵۰درصد کاهش پیدا کرده است.

 

افت ۵۰ درصدی که به نسبت در تمام محصولات ایران خودرو دیده می شود. طی فروردین سال جاری ایران خودرو در مجموع ۹ هزار ۸۳۸ دستگاه انواع خودرو پژو (به استثنای خودرو پژو ۲۰۰۸) تولید کرده که از این مقدار ۷هزار و ۷۳۸ دستگاه خودرو به فروش رسانده است. فروشی که برای ایران خودرو ۲۷۴ میلیارد تومان درآمد داشته است.

این درحالی است که ایران خودرو سال گذشته بیش از ۱۸ هزار دستگاه انواع خودرو پژو تولید کرده و ۱۱ هزار دستگاه از این خودروها را به فروش رساند. آبی پوشان جاده مخصوص سال گذشته و با فروش این تعداد از محصولات پژو، بیش از ۳۶۶ میلیارد تومان درآمد کسب کردند. روندی که نشان می دهد فروش خودرو برمبنای قیمت حاشیه بازار می تواند برای خودروسازان مناسب باشد و درآمد این شرکت ها را افزایش بدهد.

بیشتر بخوانید:  دلایل مبنایی انتظار رشد قیمت سهام بانک تجارت

 

ایران خودرویی ها در تولید محصولات دیگر نیز روند کاهشی را دنبال کرده اند. به گونه ای که در سال جاری این شرکت تنها یک هزار دستگاه از انواع مدل های خودروی سمند به فروش رسانده است. در حالی که سال گذشته بیش از ۲ هزار دستگاه خودرو سمند فروخته بودند.

 

تولید و فروش محصولات سوزوکی نیز که هم زمان با تحریم ها دچار مشکلات بسیاری شده بود، طی سال جاری فروش آن به ۴۲ دستگاه خودرو رسیده است. در حالی که سال گذشته ایران خودرویی ها ۲۴۵ دستگاه از این خودرو به فروش رسانده  بودند.

 

وضعیت برای محصولی مانند رانا اما بهتر شده است. فروردین ماه سال گذشته تنها ۲۵ دستگاه از این خودرو فروخته شده بود اما طی سال جاری این عدد به ۶۷ دستگاه خودرو رسانده است. افزایشی که نشان می دهد کاهش تولید خودروهای دیگر به دلایل تحریم و کمبود قطعه، باعث اقبال برای برخی خودروهای تولید داخل شده است.

 

طی یک ماه از سال جاری همچنین ۱هزار و ۹۴۴ دستگاه از خودروی دنا تولید شده و از این میزان ۱ هزار و ۶۷ هزار دستگاه خودرو به فروش رسیده است. فروشی که ۴۵ میلیارد درآمد برای ایران خودرویی ها به ارمغان آورده است.

 

در این گزارش همچنین مقابل اسم تندر۹۰، تعداد فروش ۱۴۵ دستگاهی درج شده است. این درحالی است که به دلیل تحریم ها و خروج رنو از ایران عملا تولید این خودروها متوقف شده است. سال گذشته ایران خودرو ۱هزارو ۲۰۰ دستگاه از این خودرو را طی ماه فروردین به فروش رسانده بود.

بیشتر بخوانید:  دلار، نردبان بورس شد!

 

هایما محصول چینی ایران خودرو نیز در سال جاری ۲۹۴ دستگاه از آن به فروش رسیده است. این درحالی است که سال گذشته ۶۸۵ دستگاه از این خودرو به فروش رسیده بود. کاهش بیش از ۵۰درصدی تولید هایما در سال جاری نشان می دهد که چینی ها نیز روش معامله با ایران را تغییر داده اند و آنطور که منابع آگاه می گویند تا زمانی که خودروسازان به طور کامل با شرکت های چینی تسویه نکرده  باشند، آن ها نیز از ارائه خدمات امتناع می کنند.

 

دانگ فنگ اچ سی  کراس خودروی چینی دیگری از ایران خودرو است که سال جاری با افت فروش مواجه شده است. سال گذشته ۸۹۶ دستگاه از خودرو به فروش رسیده بود در حالی که در سال جاری تنها ۳۶۷ اچ سی کراس به فروش رسیده است.

 

در بخش وانت و سایر محصولات ایران خودرو نیز شاهد کاهش فروش بوده ایم. به طوری که سال گذشته ۲۰۰ دستگاه از این خودروها تولید شد و ۶۵ دستگاه به فروش رسید. اما در سال جاری با وجود افزایش تولید این خودروها به ۳۲۴ دستگاه، تنها ۳۹ خودرو به فروش رفته است.

 

همچنین پژو ۲۰۰۸ محصول دیگری است که با خروج پژو از ایران و تحریم ها بحث کاهش و توقف تولید آن مطرح شد. اما در گزارش فعالیت یک ماهه سال جاری ایران خودرو تولید ۳۷۴ و فروش ۴۶۱ دستگاه از این خودرو ذکر شده است.

 

در مجموع ایران خودرو ۴هزار و ۵۵۷میلیارد ریال در فروردین سال جاری فروش داشته است. این درحالی است که ایران خودرو در فروردین سال گذشته بیش از ۶ هزار ۷۰۰میلیارد ریال فروش داشته است. البته مبالغ ریالی فروش مربوط به فروش محصولات نهایی است و فروش قطعات به سایت ها در گزارش ذکر نشده است. همچنین در این گزارش آمده است که مبالغ فروش عایدی خالص ایران خودرو است و مالیات ارزش افزوده، مالیات،  هزینه شماره گذاری، بیمه شخص ثالث و کارت طلایی در ارقام فروش نیامده است.

بیشتر بخوانید:  عرضه اولیه سهام غکورش لغو شد