در سومین هفته آوریل قیمت نفت به ترتیب با ثبت بالاترین عدد 27/72 دلار به ازای هر بشکه برای شاخص برنت رکورد جدیدی از آن را برای 5 ماه اخیر به جا گذاشت و در کنار آن شاخص وست تگزاس با اندکی افت و ثبت عدد 57/64 دلار به ازای هر بشکه کار خود را به پایان رساندند.

رضا اسماعیل زاده کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: گویا نفت سر سازش با ترامپ را ندارد. شاخص های جهانی قیمت نفت این هفته را نیز با ثبت رکوردهای قیمتی جدید به پایان رساندند.

وی افزود: در سومین هفته آوریل قیمت نفت به ترتیب با ثبت بالاترین عدد ۲۷/۷۲ دلار به ازای هر بشکه برای شاخص برنت رکورد جدیدی از آن را برای ۵ ماه اخیر به جا گذاشت و در کنار آن شاخص وست تگزاس با اندکی افت و ثبت عدد ۵۷/۶۴ دلار به ازای هر بشکه کار خود را به پایان رساندند.

کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: مهم ترین بحث روزهای اخیر در مورد نفت، نزدیک شدن به تاریخ ۲ می یعنی پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران و تصمیم های احتمالی ترامپ در این زمینه است. تلاش هایی از طرف واشنگتون در جهت فشار بر ریاض برای تعلیق یا حداقل سهل گیری در توافق محدود کردن تولید نفت توسط اوپک و متحدانش که منجر به صعود بیش از ۴۰ درصدی نفت خام آمریکا و حدود ۶۰ درصدی بنزین در سال جاری میلادی شده، در جریان است.

وی در ادامه افزود: تحلیل گران بر این عقیده هستند که هر چه عربستان در مورد محدود کردن تولید نفت بیشتر کوتاه بیاید دست ترامپ در زمینه اعطای معافیت کمتر به کشورهای وارد کننده نفت از ایران باز تر خواهد بود.

اسماعیل زاده اشاره کرد: دومین موضوع جالب توجه در این هفته انتشار آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور بود که در آن میزان ذخایر، کاهش ۴/۱ میلیون بشکه ای را نشان می دهد که کمی بیشتر از پیش بینی ۲/۱ میلیون بشکه ای بازار بود. این آمار اولین کاهش پس از ۴ هفته متوالی افزایش در میزان ذخایر نفت ایالات متحده بود.

بیشتر بخوانید:  برگزاری همایش روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای در نیروگاه سیکل ترکیبی چادرملو (اردکان)

وی در انتها اضافه کرد: آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۲۳ آوریل، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۲۴ آوریل و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.