با پایان اعطای معافیت از تحریم ها برای خرید نفت از ایران، قیمت نفت برنت به بیش از 70 دلار رسید.

به گزارش بورس امروز، قیمت نفت خام برنت در حال حاضر ۷۳ دلار و ۷۰ سنت به ازای هر بشکه است. پیش بینی می شود این رقم تا پایان امروز بار دیگر افزایش پیدا کند.

 

وزارت خارجه آمریکا در آبان ماه سال گذشته، برای هشت کشور معافیتی ۱۸۰ روزه صادر کرده بود تا فرصت جایگزینی واردات نفت از ایران را داشته باشند.ظاهرا این معافیت نفتی تمدید نخواهد شد.

 

ژاپن، چین، کره جنوبی، هند، ایتالیا، تایوان، ترکیه و یونان کشورهایی هستند که معافیت موقت از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران گرفته‌اند.

 

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا به واشنگتن‌پست گفته‌اند که این تصمیم به دو دلیل گرفته شده است. اول اینکه به گفته آنها عرضه در بازار نفت هم اکنون بیش از تقاضا است. دیگر اینکه کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات متحده عربی قول داده‌اند هرگونه افت عرضه را جبران کنند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه درباره این موضوع با ولیعهد امارات متحده عربی صحبت کرد.

 

اعطای معافیت از تحریم‌ها در هفته‌های اخیر به موضوعی سیاسی در واشنگتن بدل شده بود. شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه از جمله تد کروز که مواضع سختی علیه ایران دارند عنوان کردند که ادامه معافیت‌ها مغایر سیاست “فشار حداکثری” است که ترامپ و وزیر خارجه‌اش می گویند علیه ایران دنبال می‌کنند.

 

 

بیشتر بخوانید:  تداوم ثبات بازار فولاد و سیمان با عرضه های کامل در بورس کالا