وزیران امور خارجه ایران و چین بر عملیاتی کردن سند همکاری 25 ساله تاکید کردند.

به گزارش بورس امروز، «حسین امیرعبداللهیان» در گفت وگو با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین، ضمن راهبردی خواندن روابط دو کشور، بر اهتمام جدی تهران برای پیگیری اجرای کامل سند همکاری های 25 ساله دو کشور تاکید کرد.

وزیرامور خارجه ایران همچنین در پی آغاز گفت وگوهای ایران و اتحادیه اروپا که روز قبل در سطح معاون سیاسی وزیر امورخارجه و معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت، ضمن تشریح ابعاد گفت وگوهای صورت گرفته و تبیین سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم های یکجانبه وغیرقانونی رژیم آمریکا، از بی عملی سه کشور اروپایی انتقاد کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد، گفت وگوها در مسیر مثبت و سازنده‌ای آغاز شده و لذا توافق شد گفتگوها طی دو هفته آینده در همین سطح در بروکسل ادامه یابد.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین نیز در این تماس تلفنی بر موضع پکن مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف ها به تعهدات برجامی تاکید و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تقدیر کرد.

وزیر امور خارجه چین ضمن استقبال از آغاز گفت وگوهای جمهوری اسلامی ایران و طرف اروپایی، تاکید کرد به همکاران خود ماموریت داده است در تماس با همتایانشان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مشورت های نزدیک دو کشور در این خصوص تداوم یابد.

وانگ یی با اعلام آمادگی پکن برای عملیاتی کردن سند همکاری 25 ساله، بر تعهد پکن به ادامه همکاری ها با تهران برای مهار کرونا و تامین واکسن مورد نیاز به هر میزان و تا هر زمان که تهران درخواست داشته باشد، تاکید کرد.

وی همچنین تاکید کرد، اراده رهبران دو کشور، گسترش همه جانبه روابط دوجانبه است و لذا پکن همانند گذشته به همکاری و رایزنی با جمهوری اسلامی ایران در همه سطوح از جمله همکاری متقابل در سازمان های منطقه ای و بین المللی ادامه خواهد داد.

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و چین موسوم به برنامه 25 ساله، 27 مارس 2021 در تهران به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید.

  • منبع خبر : ایران پرس