میانگین حاشیه سود(زیان)، که شرکت مذکور در طی دوره 6 ماهه خود توانسته برای خود رقم بزند 52 درصد می باشد.

به گزارش بورس امروز، شرکت سرمایه گذاری شیمیایی ایران در سال ۱۳۶۳ تأسیس گردید. این شرکت عملیات داشت تا مجتمع آلکیل بنزن خطی را ایجاد کند که در سال ۱۳۶۹ موفق به اجرای ای طرح گردید. در این شرکت محصولاتی همچون الکیل بنزن خطی، آلکیلات سنگین، و نرمال پارافین تولید می گردد. الکیل بنزن خطی در تولید مواد شوینده، و آلکیلات سنگین در روغن های خنک کننده و کمک نساجی و …، و نرمال پارافین نیز در شمع سازی ، کبریت سازی و تولید پارچه و کاغذ ضد آب کاربرد دارند.

این شرکت هم اکنون ارزش بازاری معادل ۲۳۰ هزار میلیارد و ۴۶۹ میلیون ریال را دارا می باشد و حدود ۵۰ درصد از سرمایه آن به شرکت بانک صنعت و معدن و ۲۹ درصد به شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند اختصاص یافته است.

مواد اولیه مورد نیاز این شرکت از داخل کشور تأمین می گردد. ۶۸ درصد از مواد اولیه مورد نیاز این شرکت بنزن و مابقی نفت سفید می باشد. از آنجاییکه نرخ نفت پالایشگاه ها تابعی از نرخ دلار در سامانه نیما بوده در نتیجه نوسانات نرخ ارز سودآوری این شرکت را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد.

یکی از طرح های توسعه این شرکت برای سال ۱۴۰۱ که هزینه ای معادل ۲۲ هزار میلیارد ریال بعلاوه ۴۹ میلیون یورو برای شرکت را رقم خواهد زد، طرح توسعه و نوسازی بر مبنای استفاده از کاتالیست مایع می باشد.

در دوره ۶ ماهه منتهی به خرداد سال ۱۴۰۰، ۵۹ درصد از کل مبلغ فروش به فروش داخلی و ۴۱ درصد به فروش صادراتی تعلق داشته است و مهم ترین محصول این شرکت چه در فروش داخلی و چه در فروش صادراتی متعلق به الکیل بنزن خطی می باشد.

حاشیه سود ناخالص این شرکت در دوره ۶ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰، ۵۶ درصد بوده است و ۸۷ درصد از بهای تمام شده این شرکت به خرید مواد مستقیم مصرفی تعلق داشته است.

میانگین حاشیه سود(زیان)، که شرکت مذکور در طی دوره ۶ ماهه خود توانسته برای خود رقم بزند ۵۲ درصد می باشد.

حاشیه سود (زیان) ناخالص حاشیه سود (زیان) عملیاتی حاشیه سود (زیان) خالص
۶ماهه ابتدایی ۱۴۰۰ ۵۶.۴۸% ۵۶.۴۸% ۴۹.۷۱%
۶ماهه ابتدایی۱۳۹۹ ۴۱.۹۷% ۴۲.۴۳% ۸۷.۴۵%

 

با توجه به جدول بالا حاشیه سودناخالص در ۶ ماهه نخست سال جاری ۵۰ درصد بوده و این نشان دهنده این می باشد که شرکت توانسته مصارف مالی خود را پوشش دهد.

شرکت مذکور توانسته در ۶ ماهه سال گذشته به ازای هر سهم سودی معادل با ۹۱۳ ریال و در ۶ ماهه سال جاری ۱،۴۵۵ ریال محقق نماید.

  • منبع خبر : کدال