شرکت ارتباطات سیار ایران در نیمه نخست سال جاری نسبت به 4 سال گذشته خود با رشدی معادل 106 درصد همراه بوده است.

به گزارش بورس امروز، شرکت ارتباطات سیار ایران در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ درآمد عملیاتی معادل ۱۳۸ هزار میلیارد و ۴۹۸ میلیون و ۹۰۳ هزار ریال را کسب نمود است که ۶۰ درصد کل درآمد عملیاتی سال گذشته می باشد. ۵۵ درصد از کل درآمد عملیاتی شرکت ارتباطات سیار ایران در نیمه نخست سال جاری به ارائه خدمات مکالمه، پیامک و اینترنت به مشترکین خطوط اعتباری و ۳۷ درصد به مشترکین خطوط دائمی تعلق گرفته است.

نیمه نخست ۱۴۰۰ نیمه نخست ۱۳۹۹ نیمه نخست ۱۳۹۸ نیمه نخست ۱۳۹۷
درآمد عملیاتی(بر حسب میلیون ریال) ۱۳۸,۴۹۸,۹۰۳ ۱۱۱,۶۷۹,۷۳۳ ۸۴,۸۲۹,۸۷۲ ۶۶,۹۳۹,۳۵۱

 

طبق جدول ارائه شده درآمدهای عملیاتی شرکت مذکور در نیمه نخست سال جاری نسبت به ۴ سال گذشته خود با رشدی معادل ۱۰۶ درصد همراه بوده است.هم چنین شرکت در بازه های ۶ ماهه طی سال های ۹۷ تا ۱۴۰۰ موفق به حفظ رشد درآمد عملیاتی خود گردیده است.

هم چنین تغییرات قیمت سهام این شرکت هم راستا با شاخص کل بورس بوده است و از حجم معاملاتی ۲ میلیون و ۶۰۰ با ارزش ۲۶ میلیارد ریال برخوردار گردیده است که نماد همراه را به رتبه ۲۴۵ از منظر حجم معاملات و رتبه ۲۷۵ از منظر ارزش معاملات در ۳ ماهه گذشته رسانده است.

سال ۱۳۹۹ سال ۱۳۹۸ سال ۱۳۹۷ سال ۱۳۹۶
روند حاشیه سود ناخالص ۲۷درصد ۲۹درصد ۲۹درصد ۳۳درصد

 

طبق جدول بالا میانگین حاشیه سود شرکت حدود ۲۸ درصد بوده و شرکت توانسته شیب حاصل از سود ناخالص خود را در روند ۴ ساله اخیر حفظ نماید.

در دوره ۳ ماهه منتهی به خرداد سال جاری سودی که به هر سهم این شرکت تعلق گرفته است ۵۱۵ ریال بوده که نسبت به ۳ ماهه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

سودی که مجمع در سال ۱۳۹۹ برای سهام این شرکت در نظر گرفته بود ۲ میلیارد و ۲۵۸ میلیون ریال بوده است که ۹۲ درصد آن به سهامداران ارائه گردیده است. و یکی دیگر از جذابیت های سهام این شرکت انتشار اوراق تبعی به سبب حمایت از سهامداران در شرایط استراحت بازار بوده. آخرین افزایش سرمایه شرکت از محل مازاد ناشی از تجدید ارزیابی دارایی ها سبب بهبود در نسبت مالکانه گردیده است.

در حال حاضر ۱۶ میلیارد از سهام این شرکت به شرکت مخابرات ایران، ۱ میلیارد به شرکت واسط مالی مرداد و ۲۲۹ میلیون به توسعه و مدیریت سرمایه صبا تعلق گرفته است.

شرکت ارتباطات سیار ایران تنها اپراتور همراه است که در بازار سرمایه فعالیت میکند و این شرکت با توجه به شفافیت های ارائه شده در خصوص توسعه عملکردی خود موفق شده تا حجم معاملات و سهامداران خود را افزایش دهد.

  • منبع خبر : کدال