محمد مهدی بحرالعلوم، مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن می گوید: بازار مسکن هم افزایش قابل توجه قیمت را در سال ۹۷ تا حدی تجربه کرد. قدرت خرید مردم به تناسب رشد نکرده است بنابراین می توانیم انتظار داشته باشیم که در قیمت مسکن جهش ایجاد نشود.

به گزارش بورس امروز، نایب رئیس هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن تغییرات نرخ ارز، قیمت کالاهای جهانی، بحث ها و تنش های سیاسی در سال ۹۷ مهمترین عوامل موثر بر بازار سال ۹۷ بود و به نظر می رسد در سال ۹۸ نیز شاهد تمامی این عوامل باشیم.  سال گذشته بازار سرمایه فراز و نشیب قابل توجهی داشت که ناشی از چند عامل اصلی است و احتمالا در سال جدید نیز با برخی از آنها مواجه هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته مهمترین و اولین عامل موثر بر روند بازار تغییرات نرخ ارز و قیمت گذاری دستوری بود، افزود: در نیمه اول سال ۹۷ دولت روی قیمت گذاری دستوری محصولات بورس کالا و عدم امکان تبدیل نرخ ارز صادراتی شرکت ها به ریال با نرخ های نزدیک به نرخ آزاد، مقاومت نشان داد. این موضوع جذابیت بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها را کاهش داد. اما بعد از راه اندازی سامانه نیما و اصلاح قیمت گذاری در بورس کالا چشم انداز سود آوری شرکت ها بهبود پیدا کرد.

 

وی ادامه داد: دومین عامل، تغییرات نرخ محصولات کامودیتی و کالاهای اصلی در سطح جهان بود. قیمت جهانی کامودیتی ها نزولی شد و کاهش قابل توجهی پیدا کرد. این کاهش قابل توجه در ابتدا با تغییرات نرخ ارز تا حدودی پوشش داده شد و وضعیت بازار متعادل بود. اما در میانه راه جنگ تجاری بین آمریکا و چین افت بیشتر قیمت جهانی کامودیتی ها و کالاهای اساسی را رقم زد این شرایط منجر به کاهش چشم انداز سودآوری شرکت ها شد. همزمان نزدیک شدن به سه ماهه سوم سال و دوره تمدید تحریم ها و فشارها در آبان ماه باعث شد میزان معاملات سرمایه گذاران در بازار سرمایه کشور و همچنین قیمت سهام کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  واریز سود مجامع همه شرکت‌ها از طریق سجام، تا ۲ ماه آینده

 

بحرالعلوم با بیان اینکه در سه ماهه چهارم سال کاهش قیمت ها به جذاب شدن بازار سرمایه کمک کرد، افزود: در کنار جذابیت قیمت سهام در بازار سرمایه کشور، شرکت ها در عمل توانستند به رغم تحریم ها و برخلاف برخی پیش بینی ها صادرات خودشان را انجام بدهند و زمزمه هایی از بهبود قیمت کالاهای اساسی در سطح جهانی نیز شنیده می شد و در نهایت، سه ماهه چهارم سال ۹۷ با اقبال بازار مواجه بودیم و این موضوع در سال ۹۸ تا این لحظه تداوم پیدا کرده است.

 

مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن افزود: تغییرات نرخ ارز، قیمت کالاهای جهانی، بحث ها و تنش های سیاسی، مهمترین  عوامل موثر بر بازار سال ۹۷ بود و به نظر می رسد در سال ۹۸ نیز شاهد تمامی این عوامل باشیم. یعنی در سال ۹۸ نیز بحث برابری نرخ ارز، تنش های سیاسی، قیمت کالاهای جهانی و کامودتی ها همچنان مورد توجه فعالان بازار است.

 

نایب رئیس هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن با تاکید بر اینکه چشم انداز سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ تفاوت هایی دارد، افزود: استنباط من این است که ما در نیمه اول سال جدید شرایط خوبی داشته باشیم اما در نیمه دوم لازم است معادلات بازار مجددا رصد شود و شرایط قابل پیش بینی نیست.

 

عضو هیات مدیره شرکت بورس با اشاره به اینکه مهمترین عامل موثر بر بازار سرمایه در سال ۹۸ کنترل نرخ ارز است، گفت: دولت می تواند دو سیاست را دنبال کند. یا سیاست نرخ ۴۲۰۰ تومانی را برای کالاهای اساسی ادامه بدهد که در این شرایط کنترل نرخ ارز در بازار بسیار دشوار می شود. اما با توجه به اقدامات مجلس و اجماعی که در دولت ایجاد شده، احتمالا از سیاست نرخ ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی عبور می کنیم که اگر این اتفاق بیفتد نرخ ارز در بازار بهتر کنترل می شود. در این شرایط هرچند ممکن است با افزایش قیمت ارز روبرو باشیم اما جهش ارزی را تجربه نخواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:  ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوق خودروسازان به قطعه‌سازان

 

وی افزود: اکنون که تقریبا یک ماه از سال ۹۸ طی کرده ایم شاهدیم که نرخ ارز نیما تا حدود  ۱۲۵۰۰ تومان افزایش یافته و خیلی از شرکت ها در تبدیل نرخ ارزشان آزادی عمل بیشتری دارند.

 

محمد مهدی بحرالعلوم، اضافه کرد: طبیعتا افزایش نرخ ارز در سال ۹۸ سود آوری شرکت های صادراتی را افزایش می دهد.

مدیر عامل کارگزاری بانک مسکن به ارتباطات سیاسی و تاثیر آن بر روند حرکتی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد تنش های سیاسی که در سال ۹۷ تجربه کردیم در سال ۹۸ هم ادامه داشته باشد. احتمالاً نقطه عطف  (turn in point) سال ۹۸ نیز مجددا آبان ماه خواهد بود که نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا تعیین تکلیف می شوند.

 

وی ادامه داد: یک سناریو این است که شاید فشارها تا آبان ماه به حداکثر برسد و از آبان ماه به بعد تنش های سیاسی تعدیل شود. آمریکا به یک وضعیت میانی وارد شود و از آبان ماه شاهد کاهش تنش های سیاسی باشیم و در این حالت می توان با سیاست های درست از جهش ارزی جلوگیری کرد.

 

محمد مهدی بحرالعلوم با بیان اینکه نکته بعدی قیمت جهانی کالای اساسی است، گفت: موضوع توافق بین آمریکا و چین خیلی پررنگ تر شده و اواخر سال ۹۷ نیز بیشتر در چشم انداز این توافق بحث شد. در سال ۹۸ سفرهای هیاًت های دولتی چین و آمریکا خیلی پررنگ تر دنبال می شود و هر دو طرف اعلام کردند توافق به طور جدی دنبال می شود و احتمالاً به توافق نهایی هم دست پیدا می کنند. به همین دلیل طی یک ماه اخیر شاهد افزایش قیمت کالاهای جهانی بودیم.

بیشتر بخوانید:  با خداحافظی رییس سازمان بورس، چه کسی بر این مسند تکیه می زند؟

 

نایب رئیس هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن سیاست بانک مرکزی، ماه شماره کردن نرخ سود سپرده های بانکی را نیز عامل موثر در روند بازار سال ۹۸ دانست و افزود: این تصمیم باعث می شود بازارهای رقیب در مقابل بازارهای سرمایه جذابیت خودشان را از دست بدهند. یعنی اگر شما بخواهید سود خوبی از شبکه های بانکی در اختیار داشته باشید عملا نقد شوندگی سپرده بانکی شما با مشکل مواجه می شود و اگر بخواهید برداشت کنید در طی ماه سودی به شما تعلق نمی گیرد این باعث می شود بازار سرمایه در مقابل بازار پول نسبت به شرایط سال ۹۷ بهبود نسبی را تجربه کند. سود عملیاتی و بهبود وضعیت عملیاتی بانک ها هم شاهد این ماجرا است که عملا سود پرداختی به سپرده گذاری آنها کاهش قابل توجه داشته است.

 

وی ادامه داد: بازار مسکن هم افزایش قابل توجه قیمت را در سال ۹۷ تا حدی تجربه کرد. قدرت خرید مردم به تناسب رشد نکرده است بنابراین می توانیم انتظار داشته باشیم که در قیمت مسکن جهش ایجاد نشود. بنابراین بازار رقیب مسکن با توجه به نقد شوندگی پایینی که دارد نمی تواند بازار جدی برای جذب منابع باشد.

 

مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن افزود: تنها بازار ارز و طلا در مقابل بازار سرمایه باقی می ماند. از نظر من سال ۹۸ سالی است که بازار سرمایه در مقابل این بازار رقیب نیز شرایط بهتری را تجربه می کند. به نظر می رسد شرایط در نیمه اول سال مثبت  و در نیمه دوم سال ، تابع تصمیمات اقتصادی و شرایط سیاسی باشد.

 

منبع: سنا