قیمت میانگین محصول تیبا در بازار بطور تقریبی 130 میلیون تومان و در صورت های مالی شرکت 92 میلیون تومان درج گردیده است. تفاوت بین نرخ در صورت های مالی شرکت ودر بازار حدود 38 میلیون تومان می باشد. این تفاوت در جیب چه کسانی قرار گرفته است؟

به گزارش بورس امروز، سایپا شرکت خودروسازی ایرانی است که مقر آن در تهران قرار دارد و در سال ۱۳۴۴ بنیان آن نهاده شد. نخستین خودروهای این شرکت محصولات شریک فرانسوی آن، سیتروئن بودند و در سال ۱۳۴۷، سایپا بسیاری از مدل های ژیان را می ساخت. در سال ۱۳۵۲ با توافقی با شرکت خودروسازی فرانسوی رنو، رنو ۵ در مدل های ۲ و ۴ توسط شرکت سایپا در بازار عرضه شد. با رخ دادن انقلاب ۵۷، دولت ایران شرکت سایپا را در ۱۶ تیر ۱۳۵۸ به مالکیت خود درآورد و سایپا از آذر ۱۳۶۰ زیر نظر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار گرفت.در سال ۱۳۷۲ یکی از پرفروش ترین خودروهای تاریخ ایران، پراید، برای نخستین بار توسط سایپا در ایران تولید گردید.

نخستین خودرو طراحی اختصاصی سایپا تیبا بود که در سال ۱۳۸۷ رونمایی شد. هم اکنون محصولات سایپا عبارتند از: شاهین، آریا، تیبا، کوییک، ساینا، وانت. و در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ بیشترین فروش شرکت متعلق به گروه x200 و گروه کوییک بوده است.

در دوره یکماهه مرداد سال ۱۴۰۰، ۹۸ درصد از کل مبلغ فروش به فروش داخلی تعلق دارد و ۸۵ درصد از فروش داخلی متعلق به فروش خانواده تیبا می باشد.

تولید محصول تیبا به طور میانگین ۲۳ هزار و ۸۳۴ دستگاه می باشد که در یکماهه مرداد ۱۴۰۰، ۱۵ درصد از تولید میانگین ماهانه کم تر تولید کرده است.

در دوره ۳ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰، زیان خالص شرکت به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. قیمت میانگین محصول تیبا در بازار بطور تقریبی ۱۳۰ میلیون تومان و در صورت های مالی شرکت ۹۲ میلیون تومان درج گردیده است. تفاوت بین نرخ در صورت های مالی شرکت ودر بازار حدود ۳۸ میلیون تومان می باشد. این تفاوت در جیب چه کسانی قرار گرفته است؟

درآمد عملیاتی شرکت سایپا در ۳ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰ نسبت به همین دوره در سال گذشته ۱۷۵ درصد رشد داشته است و بهای تمام شده آن نیز به همین میزان افزایش یافته است. ۸۷ درصد از کل بهای تمام شده را مواد اولیه تشکیل داده اند و صد در صد محصول اولیه شرکت از داخل کشور خریداری شده است. قیمت فولاد بهای تمام شده محصولات را تحت تأثیر قرار می دهد.

۳ماهه۹۹ ۳ماهه۱۴۰۰
حاشیه سود(زیان )ناخالص ۴.۳۷% ۴.۴۹%
حاشیه سود(زیان )عملیاتی ۱.۱۱% -۰.۸۰%
حاشیه سود( زیان )خالص -۱۵.۵۲% -۱۴.۷۷%

حاشیه زیان ها در ۳ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به ۳ ماهه نخست سال گذشته تغییر چندانی نداشته است که این امر نشان دهنده این مهم می باشد که شرکت با وجود تجربیات گذشته خود همچنان در کنترل هزینه ها نسبت به درآمدهای حاصل خوب عمل نکرده است.حال اگر شرکت تفاوت ایجاد شده در نرخ محصولات در صورت های مالی با نرخ بازار را در صورتهای مالی خود لحاظ کند از این مدار زیان ده خارج می گردد؟

  • منبع خبر : کدال