در دوره 3 ماهه منتهی به خرداد 1400 حاشیه سود خالص شرکت فولاد هرمزگان جنوب 31.66 درصد می باشد.

به گزارش بورس امروز، شرکت فولاد هرمزگان جنوب ابتدا در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۱۳۹۰ به یک شرکت با سهامی خاص در اداره ثبت شرکت های بندرعباس به ثبت رسید و سپس در سال ۱۳۹۲ طبق صورتجلسه مجمع فوق العاده از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و سهام شرکت در همان سال در بازار فرابورس ایران پذیرفته گردید. از مهم ترین ویژگی های این شرکت مجاورت با آب های نیلگون خلیج همیشه فارس جهت دسترسی آسان به آب های آزاد، نزدیکی به مخازن عظیم گاز عسلویه، مجاورت با ذخایر سنگ گل گهر، مجتمع بندری شهید رجایی و حمل و نقل جاده ای و ریلی می باشند.

محصولی که در نهایت در این شرکت تولید می شود تختال فولادی است در سایزهای مختلف با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن.

محصولات قابل فروش در این شرکت اسلب، آهک، آهن اسفنجی بوده است . ۶۵ درصد از کل مبلغ فروش به فروش داخلی و ۳۵ درصد به فروش صادراتی تعلق دارد و صد در صد قیمت محصولات به صورت آزاد تعیین می گردد. مهم ترین محصول در این شرکت که ۶۴ درصد از کل مبلغ فروش داخلی و ۳۵ درصد از کل مبلغ فروش صادراتی را به خود اختصاص داده است اسلب می باشد.

در روند ۵ سال اخیر حاشیه سود ناخالص یک روند صعودی را طی کرده و در ۱۲ ماهه سال ۹۹ به ۴۳ درصد رسیده است. این امر نشان دهنده این مهم می باشد که شرکت توانسته هر سال بهتر از سال قبل بهای تمام شده محصولات را نسبت به درآمد حاصل از فروش محصولات کنترل کند. مهم ترین عامل در تعیین بهای تمام شده محصولات مواد اولیه مصرفی شرکت می باشد که این مواد عبارتند از: مواد معدنی، سنگ آهک، قراضه، آهک هیدراته وملاس.

در دوره ۳ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰ از ۲۱ هزار میلیارد ریال مواد مصرف شده در طی این دوره ۲۰ هزار میلیارد ریال آن متعلق به مصرف سنگ آهن می باشد.هم چنین نرخ فروش محصول اسلب در طی این دوره نسبت به همین دوره در سال گذشته ۲۰۳ درصد رشد داشته است.

۳ماهه۱۴۰۰ ۳ماهه ۱۳۹۹
حاشیه سود ناخالص ۳۸.۹۱% ۳۳.۸۹%
حاشیه سود عملیاتی ۳۷.۳۵% ۳۰.۱۲%
حاشیه سود خالص ۳۱.۶۶% ۲۴.۹۸%

همینطور که در جدول بالا مشاهده می کنیم شرکت همواده در کنترل مصارف مالی خود نسبت به منابع مالی توانمند عمل کرده است.

تولید محصول اسلب در هر ماه به طور میانگین ۱۱۵ هزار و ۱۰۷ تن بوده است و در یکماهه منتهی به مرداد سال جاری ۶۶ درصد از میانگین تولید ماهانه کمتر تولید داشته. اگر شرکت بتواند به میزان میانگین تولید هر ماه تولید داشته باشد آنوقت سود حاص از فروش این شرکت چقدر خواهد شد؟

  • منبع خبر : کدال