سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: باید از بنگاه‌داری به سوی سهام‌داری برویم و البته این کار را به نحوی انجام می‌دهیم که در صورت نیاز امکان نقدشوندگی و تامین نقدینگی فوری را داشته باشد.

به گزارش بورس امروز، میرهاشم موسوی از پیشنهاد معاونت اقتصادی برای تشکیل کمیته راهبردی مدیریت سرمایه‌گذاری در این سازمان استقبال کرد و در جلسه‌ای با مدیران حوزه معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری اظهار داشت: در اختیار داشتن ارزیابی دقیق و کارشناسی از شرایط کلان سازمان تأمین اجتماعی از ویژگی‌های مثبت و قابل توجه حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری است و باید حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری را در چارچوب کلان سازمان مورد توجه قرار دهیم.

وی بر لزوم طراحی برنامه عملیاتی در حوزه مذکور تأکید کرد و گفت: در جلسات کارشناسی باید به درک مشترک از حوزه اقتصادی برسیم و در مدت کوتاهی برنامه عملیاتی دقیقی برای پیشبرد کارها طراحی کنیم.

موسوی با اشاره به سرعت بالای تحولات اجتماعی که شرایط کار و فعالیت سازمان‌ها را تغییر می‌دهد، گفت: باید بتوانیم در برابر این تحولات قدرت تصمیم‌گیری و فعالیت موثر داشته باشیم. عدم قطعیت از دیگر مسائل مهم ناشی از دنیای در حال تحول امروز است و شاهد هستیم که درباره مسائل مختلف مرتبط با حوزه سرمایه‌گذاری و اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی نیز، دیدگاه‌های مختلفی مطرح است و با ابهام و عدم قطعیت مواجه می‌شویم و این ابهام و عدم قطعیت درباره مفاهیم مختلف مثل اصلاحات پارامتریک و سایر مسائل نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه تأمین اجتماعی در ذات خود سازمانی پیچیده است، گفت: این سازمان علاوه بر وجه اجتماعی دارای کارکرد اقتصادی است که موجب پیچیدگی بیشتر مسائل می‌شود. لذا ما راهی جز مدیریت و برنامه‌ریزی راهبردی برای تامین اجتماعی نداریم و باید الزامات آن را رعایت کنیم.

در چشم‌انداز کلان و راهبردی باید به دنبال رویکردی باشیم که متفاوت با گذشته باشد چرا که ادامه راه گذشته ما را به نتایجی مشابه با وضع موجود می‌رساند که قطعا با وضع مطلوب و قابل قبول فاصله دارد.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه هیچ کاری را بدون برنامه‌ریزی پیش نخواهیم برد، اظهار داشت: برنامه‌ریزی ما با مطالعه الگوهای موفق تأمین اجتماعی و با مشارکت بدنه سازمان طراحی می‌شود.

ایشان با اشاره به تأکید مقام عالی وزارت مبنی بر مدیریت و نظارت سازمان تأمین اجتماعی بر شستا، اظهار داشت: وقتی که وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید دارد؛ شرکت‌ها با سازمان تأمین اجتماعی کار کنند، به این معنی است که شرکتهای تابعه با حوزه اقتصادی سازمان کار می‌کنند و مدیریت و نظارت بر شرکت‌ها باید توسط این حوزه انجام شود.

وی با تأکید بر تفویض اختیارات لازم در این زمینه به حوزه اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی، گفت: هر اختیاری که در حوزه اقتصادی نیاز باشد، در چارچوب و معیار مشخص به حوزه تخصصی واگذار می‌شود و متناسب با این مسئولیت از دوستان پاسخ می‌خواهیم. نظارت و کنترل نیز براساس شاخص‌هایی انجام خواهد شد که واحدهای تخصصی اعلام و تبیین می‌کنند.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی بر لزوم بررسی راهکارهای ممکن و قابل اجرا برای تولید خدمت جهت ارائه به ذی‌نفعان و مردم از منابع در اختیار این سازمان تأکید کرد.

مهرداد محقق‌زاده، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه گزارشی از شرایط موجود و اقدامات و برنامه‌های این معاونت ارائه و اظهار داشت: در سال جاری حوزه سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی حدود ۱۵ درصد از منابع مورد نیاز سازمان را تأمین می‌کند و طی سال‌های اخیر شاهد افزایش سهم حوزه سرمایه‌گذاری از تأمین منابع سازمان هستیم.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی همچنین توجه ویژه به استان‌ها و برگزاری جلسات کارشناسی در استان‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: فرهنگ تفویض اختیار را باید در سازمان تقویت کنیم.

وی در جلسه‌ای با مدیران حوزه معاونت فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌ها اظهار داشت: واگذاری کارها اهمیت زیادی دارد و البته باید ملاحظات لازم نیز رعایت شود و پیشبرد و انجام کارها را نباید پیچیده کنیم.

وی با بیان اینکه معاونت فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌ها در مدیریت تحول و پیشبرد برنامه‌های سازمان نقش مهمی دارد، افزود: تغییرات مدیریتی و رفتار سازمانی، تحول دیجیتال و اصلاحات پارامتریک از جمله مهمترین اولویت‌هایی است که انتظار داریم همه حوزه‌های مدیریتی و از جمله معاونت فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌ها برای پیشبرد آنها تلاش کنند.

موسوی با تأکید بر اینکه در حوزه مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی باید برنامه عملیاتی متناسب با جامعه هدف سازمان تامین اجتماعی داشته باشیم، گفت: اساس موفقیت ما در این عرصه این است که تحولات و تغییرات سازمانی و پیرامون ما که عمدتا ماهیت کیفی دارند را به خوبی شناسائی کنیم و برای اثرگذاری بر این تحولات برنامه اصولی داشته باشیم.

وی ادامه داد: موفقیت در این حوزه آنجا اتفاق می‌افتد که ما این رویکردهای کیفی را براساس شاخص‌های مشخصی مدیریت و ارزیابی کنیم. انتظار این است که براساس شاخص‌های مشخصی فعالیت کنیم و در مدیریت تحولات اجتماعی و مواجه با بخش‌های مختلف، برنامه دقیق داشته باشیم.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه تصمیمات و اقدامات این سازمان آثار کلان ملی دارد، اظهار داشت: تصمیماتی که در حوزه مدیریتی سازمان اتخاذ می‌شود و تحولاتی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم در نهایت باید در عملیات و صف سازمان نمود مشخصی داشته باشد.

موسوی با تأکید بر اینکه در سازمان تأمین اجتماعی رویکرد تحولی خواهیم داشت، گفت: انتظار داریم که تمامی حوزه‌های مدیریتی رویکرد تحولی را مورد توجه قرار دهند. حوزه عملکرد ما خدمت محور است و باید برای بهبود وضعیت جامعه تحت پوشش به‌ویژه جامعه شریف بازنشستگان اقدامات لازم انجام شود.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر اینکه اختیارات و اطلاعات مورد نیاز باید به واحدهای اجرایی تفویض شود، گفت: یکی از وظایف امور استان‌ها پیگیری تفویض اختیار به واحدهای اجرایی است و باید ارائه دهنده خدمت به اطلاعات لازم دسترسی داشته و اختیار خدمت رسانی را داشته باشد.

موسوی شایسته گزینی را از دیگر مسائل حائز اهمیت برشمرد و اظهار داشت: شایسته گزینی را قطعا پیگیری خواهیم کرد و اجازه مداخله برون سازمانی در انتصابات را نخواهیم داد و انتصابات در چارچوب مشخص و در مسیر صحیح انجام می‌شود.

عادل دهدشتی، معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین اجتماعی نیز به ارائه گزارشی از این معاونت پرداخت و گفت: در حوزه فرهنگی و اجتماعی تعامل مستمر با شرکای اجتماعی و تولید محصولات فرهنگی و رسانه‌ای انجام می‌شود.

وی افزود: ارتباط بین صف و ستاد و ایجاد نظام شایسته گزینی در انتصابات نیز از اولویتها و وظایف اصلی فعالیت در حوزه امور استان‌ها است. توسعه مرکز ارتباطات و نظارت مردمی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در دو سال اخیر در حوزه این معاونت است که ظرفیت بسیار خوبی برای دریافت نظرات مردمی و پاسخگویی به مطالبات جامعه در این حوزه فراهم شده است.

بازطراحی و تحول در تأمین اجتماعی

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر اینکه معاونت برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی نرم‌افزار سیستم حکمرانی این سازمان است، گفت: انتظار این است که بازطراحی و تحول در سازمان تأمین اجتماعی از این حوزه آغاز شود و مدیریت راهبردی از این حوزه شکل گیرد و به اجرا درآید.

میرهاشم موسوی در ادامه برنامه های روز پنجشنبه در جلسه‌ای با مدیران حوزه معاونت برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی این سازمان اظهار داشت: تامین اجتماعی سازمانی پیچیده و دارای تنوع و گستردگی خدمات است و شرایط و تحولات بیرونی نیز بر این سازمان اثرگذار است.

وی با تأکید بر اینکه سازمان تأمین اجتماعی بدون نگاه و رویکرد راهبردی و تفکر استراتژیک قابل اداره کردن نیست، اظهار داشت: پیچیدگی و گستردگی خدمات این سازمان ممکن است زمینه‌ساز بروز برخی ابهامات شده و در نهایت باعث غافلگیری و بروز مشکلات در این سازمان شود.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه حوزه معاونت برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی بستر شکل‌گیری نگاه و رویکرد راهبردی است، گفت: مسئولیت برنامه‌ریزی، هدایت، انسجام و هماهنگی کلان تمامی واحدها برعهده این معاونت است.

موسوی گفت: تفکر استراتژیک و نگاه راهبردی، محور تمامی فعالیت‌های مدیریتی است و با شکل‌گیری مدیریت راهبردی و تفکر استراتژیک انسجام و هماهنگی کلان بین تمامی اجزای سازمان شکل می‌گیرد.

وی هدف از بازطراحی و تحول در سازمان تأمین اجتماعی را افزایش کارایی و اثربخشی فعالیت‌ها و در نهایت افزایش اعتماد مردم عنوان کرد و اظهار داشت: احیای اعتماد با روزمرگی و کارهای موقتی اتفاق نمی‌افتد و باید با رویکرد جهادی و انقلابی این کار را انجام دهیم تا سرمایه‌های اجتماعی را احیا کنیم.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی جهت‌گیری صحیح و ایجاد زمینه تحول در سازمان تأمین اجتماعی را از مهمترین اولویت‌ها برشمرد و گفت: اقدامات ما براساس رویکرد برنامه‌ریزی خواهد بود و هرکاری در سازمان بر اساس برنامه محوری باید اجرا شود و پیش رود.

موسوی ادامه داد: برنامه محوری را باید در سازمان تامین اجتماعی تقویت کنیم و تمرکز و هماهنگی برای پیشرفت امور از طریق برنامه محوری انجام می‌شود. برنامه محوری با رویکرد سیستمی خواهد بود و رویکرد سیستمی موجب سالم سازی و شفافیت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آینده نگاری یکی از مهمترین محورهای فعالیت و وظایف حوزه برنامه ریزی این سازمان است، گفت: آینده نگاری بر این اساس انجام می‌شود که ما براساس جهت‌گیری‌های موجود شرایط و تغییرات آینده را شناسایی و پیش‌بینی کنیم تا بتوانیم آینده را بسازیم و در تغییرات و تحولات آینده مداخله موثر داشته باشیم.

موسوی اظهار داشت: نظام تامین اجتماعی قابلیت و ظرفیت اثرگذاری بر اقتصاد کشور را دارد و در این سازمان ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد که باید با کارکارشناسی و علمی ظرفیت‌هایی که کمتر به سراغ آنها رفته‌ایم را احیا کنیم.

وی افزود: تامین اجتماعی یکی از بالنده‌ترین صندوق‌ها است و باید ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این سازمان را تقویت کنیم. باید نیازهای جدید ولی نعمتان این سازمان را پیش‌بینی و برای اجرای آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

جمیل حق پرست، معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های ادارات کل این معاونت ارائه کرد و گفت: از نگاه و توجه ویژه مدیرعامل سازمان به حوزه برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی خوشحالیم و با استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌ها برای تحقق اهداف و پیشبرد برنامه‌ها آماده تلاش و همکاری هستیم.

  • منبع خبر : اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی