افت بهای ارز و صحبت‌های وزیر صمت مبنی بر کاهش نرخ فولاد ظرف ماه‌های آینده باعث شده دیگر خریداری برای مقاطع فولادی در بازار نباشد. به گفته این فعالان بازار، سیگنال‌های وزیر جدید صمت به‌شدت بر رکود حاکم بر بازار فولاد کشور افزوده، به‌گونه‌ای که مشتری برای خرید مقاطع فولادی حتی با نرخی پایین‌تر از میانگین نرخ روز بازار وجود ندارد. در حالی وزیر صمت وعده کاهش بهای فولاد ظرف سه ماه آینده را می‌دهد که میانگین نرخ معامله شمش فولاد ظرف هفته‌های اخیر، مانعی جدی در مسیر اجرایی‌شدن این وعده خواهد بود.

بهای میلگرد در بازار آزاد تهران به کانال ۱۵هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و با نرخ ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم مورد دادوستد قرار گرفت که این نرخ کمترین بهای فروش میلگرد از این بازار پس از نیمه تیرماه امسال بود. روند کاهش نرخ مقاطع طویل فولادی روز گذشته نیز ادامه یافت، به‌گونه‌ای که دیروز هر کیلوگرم میلگرد فولادی با نرخ ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار آزاد تهران به فروش رفت.

به گفته فعالان بازار مقاطع طویل فولادی، افت بهای ارز و صحبت‌های وزیر صمت مبنی بر کاهش نرخ فولاد ظرف ماه‌های آینده باعث شده دیگر خریداری برای مقاطع فولادی در بازار نباشد. به گفته این فعالان بازار، سیگنال‌های وزیر جدید صمت به‌شدت بر رکود حاکم بر بازار فولاد کشور افزوده، به‌گونه‌ای که مشتری برای خرید مقاطع فولادی حتی با نرخی پایین‌تر از میانگین نرخ روز بازار وجود ندارد. در حالی وزیر صمت وعده کاهش بهای فولاد ظرف سه ماه آینده را می‌دهد که میانگین نرخ معامله شمش فولاد ظرف هفته‌های اخیر، مانعی جدی در مسیر اجرایی‌شدن این وعده خواهد بود. ظرف هفته گذشته، هر کیلوگرم شمش فولادی از رینگ معاملاتی بورس کالا با نرخ ۱۳ هزار و ۳۶۰ تومان به فروش رفت و البته ظرف ۱۰ هفته اخیر شمش فولاد در این کانال قیمتی مورد دادوستد قرار گرفته است.

قیمت تمام‌شده شمش

با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌شده شمش برای خریداران این محصول از رینگ هفته گذشته برابر ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان خواهد بود. با توجه به حداقل هزینه حمل، تبدیل و سود نوردکار، میلگرد تولیدی با این شمش حداقل قیمتی برابر ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان خواهد داشت. بنابراین با توجه به هزینه مالیات ارزش‌افزوده و سود معقول تاجر و هزینه حمل، میلگرد تولیدی با شمش به فروش‌رفته در بازار داخل ظرف هفته‌های اخیر نرخی در کانال ۱۷ هزار تومان خواهد داشت.

بنابراین باید گفت، فروش شمش فولاد در کانال ۱۳ هزار تومانی (در بورس کالا بدون احتساب مالیات ارزش‌افزوده) ظرف بازه زمانی حدود سه‌ماهه، سیگنالی موثر و قوی برای جلوگیری از عقب‌نشینی قابل ملاحظه و سریع نرخ محصولات طویل فولادی به‌شمار می‌رود.افزایش رکود در بازار مقاطع طویل فولادی داخل کشور، در کوتاه مدت به افت نرخ فولاد در بازار منجر می‌شود، اما افزایش رکود در بازار مصرف می‌تواند تولیدکنندگان این حوزه را تحت فشار قرار دهد.

بازار، میزبان عرضه شمش فولاد

امروز این بازار میزبان عرضه شمش فولاد با قیمت پایه‌ای در بازه ۱۲ هزار و ۹۶۰ تومان تا ۱۳ هزار و ۷۰ تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد بود. سقف قیمتی تعیین‌شده برای عرضه شمش فولاد در معاملات امروز نسبت به سقف قیمت عرضه در هفته قبل ۱۴۰ تومان کمتر است.

در رینگ هفته قبل شمش فولاد بالغ بر ۱۱۶هزار تن شمش فولاد از سوی تولیدکنندگان عرضه شد که از این میزان برابر ۶۵ هزار تن معادل ۵۶ درصد از محصول عرضه‌شده مورد معامله قرار گرفت. این در حالی بود که متقاضیان شمش فولاد در هفته‌های قبل‌تر استقبال بالایی از شمش فولاد داشتند و برتری تقاضا بر عرضه مشهود بود. اما احتمال اعمال سیاست‌های کاهش نرخ روی محصولات طویل فولادی باعث شد متقاضیان شمش که عمدتا نوردکاران هستند، در خرید ماده اولیه خطوط تولید خود با نرخ پایه پیشنهادی تردید به خرج دهند که نتیجه آن در کاهش حجم معاملات این بازار در رینگ هفته قبل مشهود بود.

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد