حسن کریمی سنجری فعال صنعت خودرو گفته است که اقدام به انتشار صورتجلسه خلاف واقع و دور از واقعیت با برخی از اقدامات فساد ستیز اینجانب در زمان مدیریت بر چرخشگر نظیر جلوگیری از فروش شرکت زرین فن آور که قرار بود با نامه و نام زداف آلمان و به کام عده ای واگذار شود و کوتاه کردن دست عده ای نظیر یک خریدار غیر حرفه ای گیربکس بنام الف که در پرونده فروش بلبرینگ تقلبی و گران به چرخشگر در سالهای 92 تا 97 دست داشته در تودیع وی موثر بوده است.

احتراما، به اطلاع فعالان حوزه صنعت به ویژه صنعت خودرو و عزیزان حوزه ارتباطات و رسانه می‌رسانم، در چند روز گذشته مطلبی در قالب به اصطلاح صورتجلسه‌ و تحت عنوان “افشای پشت پرده برکناری مدیرعامل چرخشگر” در دو رسانه منتشر شد.

این به اصطلاح صورتجلسه که کلیه موارد مطرح شده در آن، خلاف واقع و در حکم نشر اکاذیب تلقی و بدون شک، برای تنظیم‌کنندگان و انتشاردهندگان آن پیگیرد قانونی به همراه خواهد داشت، عینیت بخشیدن به ضرب المثل معروف “عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد” بود، زیرا فرصتی را فراهم کرد تا این خادم صنعت کشور، ضمن تقدیر و تشکر از همه همکاران و پرسنل محترم شرکت چرخشگر، بخشی از واقعیت‌ها و مسائل پشت پرده را که تاکنون توجه چندانی به آنها نشده است را به اطلاع مخاطبین محترم، برسانم. پیش از آنکه به بندهای این صورتجلسه نظیر به نظیر پاسخ داده ام ذکر چند نکته در خصوص این صورتجلسه ضروری است.

اولا چرا در جلسه ای که مرا مورد نقدو قضاوت قرار داده اند خودم حضور ندارم. آیا این نشانه بی صداقتی هیئت مدیره نیست؟

دوما تاریخ تشکیل جلسه، ۲ روز بعدازمراسم تودیع ناتمام در تبریز است لذا به نظر میرسد تنظیم آن با رویکردی فرمایشی و از روی بداخلاقی انجام شده است.

سوما اقدام به پرونده سازی درطول ۴ ماه گذشته و در ادامه آن انتشار این صورتجلسه آنهم ۴ماه بعدازبرکناری اینجانب علاوه برآنکه نشانه ضعف واستیصال منتشرکنندگان است، بیان کننده آن استکه اینجانب نقطه درستی را درفسادستیزی نشانه گرفته ام.

چهارما در مطلب منتشره اتهاماتی ازجمله انتقال غیر معمول ۳ میلیون یورو بدون مصوبه به اینجانب نسبت داده شده که اثبات آن تنها درشان دادگاه و قاضی است و معلوم نیست امضاکنندگان و البته انتشار دهنده معلوم الحال آن با چه صلاحیتی چنین اتهام کذبی را رسانه ای نموده اند بر این اساس بایستی به حال ایران خودرودیزل تاسف خورد که در دوره اخیر بعضا افرادی مسئولیت های حساس در آن را برعهده گرفته اند که نه تنها اخلاق مدار نیستند بلکه با رفتارهای غیر حرفه ای آبروی این شرکت را ملعبه دست خود نموده اند.

اینجانب حسن کریمی سنجری حدود ۲۲ سال است که بی وقفه و شفاف در صنعت خودروسازی کشور فعال بوده‌ و در این دوران، افتخار همکاری با متخصصان و مدیران ارشد زیادی را داشته و از محضرشان کسب تجربه نموده‌ام.

در مهرماه سال ۹۹ و بنا به خواست مدیرعامل محترم وقت شرکت ایران خودرو دیزل و با تایید مدیر عامل محترم گروه صنعتی ایران خودرو، به عنوان مدیرعامل شرکت چرخشگر معرفی شدم.

در مدت ۸ ماه حضور اینجانب در شرکت چرخشگر و به استناد صورت‌های مالی تایید شده توسط حسابرس قانونی و درج شده در کدال، به علاوه آمارهای ثبت شده در سیستم یکپارچه شرکت چرخشگر ، فروش ۶ ماهه از رقم ۱۲۰ میلیارد در شهریور ۹۹ به ۳۷۷ میلیاردتومان در پایان همان سال رسیده است. همچنین میزان فروش در دوماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ نیز معادل ۷۳ میلیارد تومان بوده که در مجموع به میزان ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. همزمان رکورد تولید گیربکس‌های نیمه سنگین نیز پس از ۹ سال شکسته شد.

در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ با ادعای یکجانبه علیه رنو که بدلیل تحریم، تولید خود را در چرخشگر متوقف نموده است، مبالغ قابل توجهی را بعنوان جریمه ی توقف خط و یا غرامتِ ناشی از تولید از دست رفته بحساب رنو منظور کرده اند و قبل از هرگونه اقدام حقوقی، رقمی را که مشخص نیست آیا رنو به پرداخت آن محکوم می شود و ایا اصولا ادعای حقوقی در این خصوص منجر به پذیرش و پرداخت جریمه می شود را تحت عنوان درآمد در سرفصل درآمدهای مستقیم در صورت های مالی منظور کرده اند که این موضوع همواره بعنوان بند حسابرس قانونی در صورت های مالی این ۳ سال ذکر شده است. در واقع از این طریق زیان شرکت را به سود غیر واقعی تبدیل نموده اند. این نوعی فریب آشکاردرصورت های مالی برای سود ده نشان دادن شرکتی است که عملکرد واقعی آن زیان ده بوده است.

درسال ۹۹ از این حربه مغلطه آمیز جلوگیری و بنحوی ادعای این غرامت درسایرحساب های دریافتنی درج گردیدکه اولا تاثیری در افزایش درآمدهای مستقیم و نهایتا سودآوری دروغین شرکت نداشت و دوما بی آنکه مرتکب فریب سهامداران  شویم، ادعا علیه رنو رادرصورت های مالی حفظ نمودیم.

بنابراین در دوره مالی منتهی به اسفند ۹۹ که ۶ ماهه دوم آن همزمان با حضور اینجانب بود، ضمن اصلاح روش قبلی، شرکت چرخشگر به سود واقعی دست یافته است. نکته قابل توجه در این رابطه این است که، موفقیت مذکور با لطف خداوند متعال و همراهی و حمایت همه پرسنل متعهد این شرکت، در حالی محقق شد که در سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ تعداد پرسنل شرکت چرخشگر حدود ۶۵ نفر و اغلب بدلیل بازنشستگی، کاهش یافته بود.

در واقع ۴ شاخص تولید، فروش، سود عملیاتی و بهره وری همزمان در دوره کوتاه حضور اینجانب رشد یافته است.

علیرغم همه موفقیت‌های مذکور، مدیر عامل ایران خودرو دیزل تصمیم به برکناری اینجانب گرفت، تصمیمی که به آن تمکین ‌کردم. و خدا را شاکرم به رغم کوتاهی عمر مدیریت خود ولی آنچنان مورد لطف و حمایت همکاران و پرسنل شرکت قرار گرفتم که کمتر مدیری آن را تجربه کرده است.

با توجه به مسائل مذکور، بدون شک می توان گفت، اقدام به انتشار صورتجلسه خلاف واقع و دور از واقعیت مورد نظر که هر شخص حرفه‌ای با نگاهی به آن متوجه می‌شود که متن آن بر اساس دشمنی نه واقعیت، تنظیم شده است، در مقابله با اقدامات بازدارنده اینجانب در زمان مدیریت بر چرخشگر بوده است.

اقداماتی نظیر جلوگیری از فروش شرکت زرین فن آور که مسائل پشت پرده ای دارد و قرار بود بنام زداف آلمان واگذار شود همچنین قطع ارتباط با واسطه هایی نظیر شخصی بنام الف که خریدار گیربکس از چرخشگر بود و اتهامات وی و شخصی بنام و که بر اساس شواهد انتشار دهنده این صورتجلسه است در پرونده فروش بلبرینگ تقلبی و گران به چرخشگر در سالهای ۹۲ تا ۹۷ و بر اساس نامه یکی از مراجع ذی صلاح به تاریخ ۱۷/۸/۹۹ محرز شده است. البته اسناد این موارد و برخی تخلفات دیگر، بزودی طی گزارشی منتشر و در صورت لزوم در اختیار مسئولان مربوطه و محاکم قضایی قرار خواهد گرفت.

موارد مطروحه در صورتجلسه غیر واقع:

  • در خصوص موارد نوآوری مندرج در بند ۱ سئوال اینجاست آنانی که سالها بر مسند این شرکت تکیه زده اند پاسخ دهند که کدام نوآوری در مدت حضور بلندمدتشان در این شرکت مورد حمایت و پیگیری قرار گرفته که انتظار داشتند در دوره کوتاه ۸ ماه حضور اینجانب در سازمان پیچیده ای همانند چرخشگر رخ دهد؟

اگرچه در همین دوره کوتاه درحوزه داخلی سازی گام های موثری در جهت توسعه این شرکت مهم در زنجیره تامین خودروهای تجاری کشور برداشته شده که به تعدادی از آنها فهرست وار اشاره می کنم.

الف- شروع داخلی سازی گیربکس ۱۶ سرعته ۲۲۳۰ به رغم سنگ اندازی برخی اعضای هیئت مدیره و مدیران بالادستی با استدلال اقتصادی نبودن پروژه و اینکه صبر کنیم تا تکلیف تحریم ها و روابط مان با آلمان روشن شود.

ب- مکانیزه نمودن و راه اندازی واقعی خط تولید PTO

ج- داخلی سازی ستون فرمان قابل تنظیم پنوماتیکی اتوبوس آتروس

د-  طراحی ستون فرمان برقی قابل تنظیم، نمونه اولیه در زمان اینجانب تولید شد.

ح- داخلی سازی پیتمن آرم جهت فرمان اتوبوس

 

  • در خصوص موضوع درج شده در بند ۲ به اطلاع می رساند قرارداد فروش گیربکس با یکی از صنایع دولتی کشور منعقد گردید و بر آن اساس قرار شد ۱۵۰ دستگاه گیربکس اکولایف تامین شود.

مصوبه این اقدام در جلسه دهم هیئت مدیره به تاریخ ۱۸/۱۱/۹۹ اخذ و در بند ۲ صورتجلسه به شماره ۱۰-ه-۹۹ درج شده و به امضای کلیه اعضای هیئت مدیره رسیده است. اگرچه مصوبه اخذ شده از هیئت مدیره، مجوز انتقال ۳ میلیون یورو می باشد ولی در نهایت رقمی که منتقل شده در حدود ۱.۱ میلیون یورو می باشد که آنهم دقیقا براساس مصوبه هیئت مدیره از طریق دفاتر ایران خودرو در دوبی و چین به فروشنده منتقل گردیده است.

فروشنده نیزبراساس نظرکمیسیون معاملات مطابق صورتجلسه شماره ۱۴۱-۹۹ به تاریخ ۲۵/۰۹/۱۳۹۹ و بدلیل برخورداری ازقیمت رقابتی انتخاب شده است.

در جلسات کمیسیون رئیس هیئت مدیره آقای اسکوئی نیز حضور داشته و در خصوص این موضوع خاص نیز امضای نامبرده ذیل صورتجلسه وجود دارد.

همچنین کلیه اعضای هیئت مدیره مصوبات کمیسیون معاملات ازجمله خریدهای گیربکس را درجلسه شماره ۱۱-ه-۹۹ به تاریخ ۱۱/۱۲/۱۳۹۹ امضاء وموردتایید قرارداده اند.

انتقال ارز نیز با امضای یکی از اعضای هیئت مدیره صورت پذیرفته است. اینکه مطرح شده اصرار بر خرید از واسطه خاصی داشته ام کاملا کذب است.

با وجود این همه امضا و تایید، خود را بی اطلاع وانمود کردن نشان از اوج بی تقوایی است.

به رغم آنکه درشرایط تحریم هیچ OEM ی حاضربه همکاری باشرکت های داخلی نیست وطبیعتا چاره ای جز خرید از واسطه ها وجود ندارد اما شرکتی بنام HMR که مورداشاره است هیچگاه دخالتی دراین موضوع نداشته ونام بردن از آن نوعی فرافکنی است.

به صراحت اعلام می کنم اسناد همه خریدهای خارجی دردوره اینجانب یقینا توسط اعضای هیئت مدیره تایید و امضا شده و ملاحضات کمیسیون معاملات بدرستی رعایت شده است.

این در حالی است که براساس اسناد موجود، بسیاری از خریدها بویژه در موضوع بلبرینگ های تقلبی در دوره ای که برخی از این آقایان مسئولیتی در این شرکت داشته اند بدون مصوبه کمیسیون انجام شده است.

 

  • در زمان اینجانب تلاش شده چرخشگر با شرکتهایی تعامل کند که مورد تایید کمیسیون معاملات بوده وازقیمتهای رقابتی برخوردار هستند. تاکیدبرخارج نمودن تامین کنندگان قبلی، احتمالا اشاره غیرمستقیم به شرکتی است که بطور تصادفی مالک آن از اهالی محترم اردبیل است و سالها بدون رقیب مسئولیت تامین بسیاری از قطعات و مجموعه های چرخشگر را برعهده داشته و از قضا پیشنهاد قیمتی این تامین کننده بر اساس نظر کمیسیون معاملات شرکت غیر رقابتی بوده است.
  • در بند ۴ به کیفیت گیربکس های خریداری شده اشاره شده که بنظر می رسد بررسی کیفی مجموعه ها مسئولیت مستقیم مدیرعامل نبوده و در این خصوص واحد کیفیت چرخشگر بایستی پاسخگو باشد.

ضمن آنکه اصولا سیستم یکپارچه چرخشگر بگونه ای است که هیچ محصولی بدون تایید واحد کیفیت اجازه خروج از شرکت را ندارد.

بعلاوه دو تن از اعضای هیئت مدیره از ارکان اصلی چرخشگر از پیش از دوره اینجانب بوده اند، آقایان اسکوئی بعنوان قائم مقام اجرایی و یوسف زاده بعنوان قائم مقام پشتیبانی کماکان درساختارسازمانی این شرکت حضوردارند.

فرآیند خرید نیز از طریق معاونت بازرگانی این شرکت که مسئولیت مستقیم یکی از اعضای هیئت مدیره، یعنی آقای یوسف زاده است طی شده، بنابراین ایشان بایستی پاسخگوی اصلی موارد کیفی و فرآیند خرید محموله ها باشند و یا اینکه اگر در این زمینه نظراتی وجود داشته بایستی در همان زمان به اینجانب منتقل می شد نه اینکه ۴ ماه بعد آنهم از طریق رسانه متوجه نقطه نظراتشان شوم!!. این موضوع بیانگر آن استکه این صورتجلسه کاملا بر اساس موارد خلاف واقع تنظیم شده است..

برای روشن شدن اذهان مخاطبین باطلاع می رسانم بیشترین تعداد گیربکس تامین شده از شرکت مورد اشاره مربوط به گیربکس های اکولایف است که برای یکی از صنایع بزرگ و مهم کشور خریداری و تحویل شده و هیچگونه بازخورد منفی نیز در خصوص کیفیت این گیربکس ها دریافت نشده وحتی تامین این تعداد گیربکس در زمان تحریم مورد تقدیر مدیران این صنعت مهم کشور نیز قرارگرفته است.

شاید اشاره این بند به تامین تعداد محدودی گیربکس است که به اصرار ایران خودرو دیزل به آنها تحویل شده و تنها ۱۱ درصد از حجم خرید گیربکس در دوره اینجانب را شامل می شود.

این گیربکس قرار بود برای شرکت دیگری تامین شود که پیش از آن نمونه این محموله مورد تایید آنها قرار گرفته بود. به درخواست مدیران ایران خودرو دیزل و بدلیل جلوگیری از توقف خط، گیربکس ها به دیزل تحویل شد.

شرکت چینی دو نوع پروفرما با دوقیمت متفاوت برای چرخشگر ارسال کرده که محدوده قیمتی این محموله که بنام RM تامین شده مطابق قیمت هدفی بوده که ایران خودرو دیزل تعیین کرده است. لذا انتخاب RM بر این اساس صورت گرفته است.

پیش از این دو نمونه گیربکس آلمانی و چینی در رنج قیمتی بالاتر بعنوان نمونه به ایران خودرو دیزل ارسال نموده که بدلیل قیمت بالا رد شده است.

در زمان تنظیم این صورتجلسه و تا زمانی که اینجانب در چرخشگر حضور داشتم بخشی از این گیربکس ها بر روی خودرو نصب و گزارشی هم از واحد کیفیت ایران خودرو دیزل دال بر بی کیفیتی به چرخشگر ارسال نشد. اینکه تنظیم کنندگان صورتجلسه از آینده خبر داشته اند و یا مسائل آینده بنوعی با محتویات این صورتجلسه هماهنگ شده ابهامی است که نیاز به بررسی دارد.

 

  • تایید یا عدم تایید کیفی جعبه فرمان تامین شده نیز همانطور که دربند قبلی اشاره شد مسئولیت مستقیم امور کیفی چرخشگر است.

شرکت HMR تامین کننده این جعبه ها از قضا یکی از تامین کنندگان ایران خودرو دیزل است و اتفاقا تنها شرکتی بود که در آن زمان، توانایی تامین این نوع جعبه فرمان را داشت که اگر غیر از این بود این تامین کننده را در ۴ ماه گذشته که دیگر اینجانب در چرخشگر حضور ندارم تغییر می دادند.

لازم به ذکر است تامین از این شرکت به توصیه ایران خودرودیزل بوده، شرکتی که ظاهرا درتحریم کمکهای زیادی به شرکت های گروه داشته است. البته همان زمان نمونه ای هم از یک شرکت چینی دریافت و برای بررسی به ایران خودرو دیزل ارسال شد.

  • اشاره به فعالیت های خارج از محدوده اختیارات مدیر عامل نیز نوعی فرافکنی است.

در طول ۸ ماه، مدیر منابع انسانی تنها فردی بود که از خارج از شرکت منصوب شد و مابقی تغییرات همگی با استفاده از نیروهای داخلی و عموما بدلیل بازنشستگی افراد و یا ناتوانی برخی در انجام درست وظایف رخ داده است.

در زمان اینجانب تنها دو جذب و بعضا با دستور مستقیم گروه رخ داده است. همچنین باتوصیه مدیرمنابع انسانی و به دلایلی، تنها یک نفر از حالت قراردادی به حالت رسمی درآمده که اتفاقا این موضوع نیز دراین شرکت مسبوق به سابقه است و طبق آیین نامه ها نیازی به تایید هیئت مدیره ندارد.

این در حالی است که در دوره برخی از مدیران عامل سابق که اتفاقا بعضی از اعضای فعلی هیئت مدیره در آن زمان باز هم در این شرکت مسئولیت داشته اند، استخدام های توصیه شده ی بسیاری در چرخشگر و بعضا بدون اطلاع گروه رخ داده که مدارک آن در منابع انسانی چرخشگر موجود است.

اتفاقا جلوگیری از تورم نیروی انسانی و افزایش بهره وری از جمله نقاط قوت در دوره اینجانب است و مقایسه سوابق استخدام ها در دوره اینجانب و دوره های قبلی بهترین نکته برای راستی آزمایی این صورتجلسه وتنظیم کنندگان آن است.

  • در بند ۷ موضوعات بی اساسی مطرح شده که ارزش پاسخگویی نداشته و بنظر می رسد خاستگاه سیاسی دارد.
  • مصداق نشر اکاذیب مورد اشاره در بند ۸، از قضا رسانه ای کردن همین صورتجلسه غیرواقع است.

آمارهای تولید و فروش نیز برگرفته از صورت های مالی مورد تایید حسابرس قانونی چرخشگر است که پیش از انتشار به تایید و امضای همه اعضای هیئت مدیره رسیده است بعلاوه شرکت ایران خودرودیزل بعنوان رئیس مجمع نیز این صورتها را تایید نموده است. از طریق سایت کدال نیز با یک جستجوی کوتاه قابل رویت و بررسی است.

  • در بند ۱۲ به موضوع ناکارآمدی اینجانب اشاره شده که بنظر می رسد سخنی غیر حرفه ای و صرفا در حد اظهارنظری بی پشتوانه و با رویکردی جناحی است.

کارآمدی یک مدیر عامل بر اساس شاخص های سودآوری، افزایش درآمد و رضایت ذی نفعان تعیین می شود که همه این شاخص ها  در دوره مدیریت اینجانب از طریق کدال و بررسی میدانی قابل رویت و قضاوت همگان است.

ضمن آنکه براساس گزارش دستگاههای امنیتی استان در خصوص وقایع رخ داده در روز تودیع به تاریخ ۳۰/۲/۱۴۰۰ هیچ موضوعی به اینجانب برنمی گردد و ازقضا مدیریت اینجانب در جهت رفع تنش بوجود آمده دقیقا در هماهنگی با دستگاه امنیتی استان صورت پذیرفته است. ظاهرا هیئت مدیره چرخشگر خود را فراتر از دستگاههای امنیتی کشور می دادند و تصورات غلط خود را بر خلاف نظر دستگاههای مسئول اشاعه داده اند.

مابقی موارد ذکر شده در این صورتجلسه نیز ارزش پاسخگویی ندارد و کاملا مشخص است که از سر عناد و یا همانطور که اشاره شد، فرمایشی تنظیم شده است

البته در بخشی از بندهای انتهایی نام برخی از همکاران محترم اینجانب در چرخشگر آنهم با الفاظ دور از شان برده شده که به نظر می رسد این خود مصداق نوع نگاه طبقاتی و دور از احترام هیئت مدیره به شخصیت انسانی کارگران زحمت کش این مرز و بوم است، نگاهی که فلسفه اصلی انقلاب اسلامی پرهیز از آن بوده است.

در پایان، از این مجال استفاده می کنم و همه آنانی که در تنظیم و تایید این صورتجلسه و رسانه ای نمودن آن نقش داشته‌اند را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کنم.

نظر و رویکرد شخصی اینجانب همواره توجه و احترام به شخصیت و آبروی افراد بوده است اما این موضوع و قسمت جدید از سریال دشمنی‌های برخی، فرصتی را فراهم کرد تا برخی موارد برای مخاطبان بیش از پیش روشن شود. البته معتقدم استفاده از نام اعضای هیئت مدیره چرخشگر نمایشی بیش نیست و گردانده اصلی جای دیگری است که قطعا در صورت تکرار نشر اکاذیب موارد جدیدی از این پشت پرده ها را رسانه ای خواهم کرد.

  • نویسنده : حسن کریمی سنجری