حاشیه سود خالص شرکت پالایش نفت شیراز در دوره 12 ماهه سال 1399، 14 درصد بوده است.

به گزارش بورس امروز، شرکت پالایش نفت شیراز یک شرکت پالایش نفت ایرانی است که تأسیسات پالایشی آن شرکت در ۲۲ کیلومتری شیراز و در محدوده شهرستان زرقان واقع شده است. ظرفیت طراحی شده این پالایشگاه ۴۰ هزار بشکه در روز می باشد. طبق طراحی خوراک نفت خام مورد نیاز بوسیله یک خط لوله ۱۰ اینچ به طول ۲۳۰ کیلومتر از میدان نفتی گچساران و توسط شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تأمین می شود. این شرکت در سال ۱۳۵۲ به صورت سهامی خاص تأسیس گردید و در سال ۱۳۸۸ به شرکت سهامی عام تبدیل شد.

سرمایه شرکت طبق آخرین گزارشات مالی در فعالیت ماهانه دوره منتهی به ۳۱ مرداد ۱۴۰۰، یک هزار میلیارد و ۲۷ میلیون و ۵۴۹ هزار ریال، و سال مالی شرکت ۲۹ اسفند هر سال می باشد.

محصولات تولیدی شرکت عبارتند از: بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع، سوخت سبک، سوخت سنگین، حلال، گوگرد، وکیوم باتوم، آیزوفید، نفتا، آیزوریسایکل، مالچ و قیر

کلیه محصولات تولیدی در دوره یکماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۰ در داخل کشور به فروش رسیده اند.

در دوره ۴ ماهه منتهی به تیر ۱۴۰۰ کل تولید برابر با یک میلیون و ۲ هزار و ۷۰۱ متر مکعب بوده و بیشترین تعداد تولید متعلق به محصول نفت گاز و بنزین می باشد که حدودا صد درصد تولید هر دو محصول در همین دوره به فروش رسیده است. در نتیجه تقاضا برای محصول وجود دارد.

میامگین تولید در هر ماه برای محصول نفت گاز ۱۰۴ هزار و ۶۶۶ مترمکعب است که در یکماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۰ تقریبا صد درصد میانگین تولید ماهانه تولید شده است.

به لحاظ حمایت های خاص دولت از فرآورده های نفتی، کلیه سیاست گذاری های مربوط به تعیین قیمت های داخلی توسط دولت انجام می گیرد و مبنای قیمت گذاری محصولات این شرکت پس از خصوصی سازی تابع قیمت های فوب خلیج فارس بوده و مابه تفاوت قیمت های داخلی و فوب خلیج فارس در سبد حمایتی دولت به صورت سوبسید یا پرداخت های دیگر قابل جبران خواهد بود.

  ۱۲ماهه۹۸ ۱۲ماهه۹۹
حاشیه سود ناخالص ۵.۱۱% ۱۱.۹۵%
حاشیه سود عملیاتی -۰.۴۹% ۱۶.۰۶%
حاشیه سود خالص ۰.۷۷% ۱۴.۲۶%

 

طبق جدول بالا حاشیه سودهای سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد زیادی داشته است که به دنبال این رشد سود تعلق گرفته به هر سهم ۱۹۵۹ درصد رشد داشته و یکی از دلایل آن میتواند افزایش نرخ قیمت فروش محصولات باشد.

در دوره ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹، ۹۵ درصد از بهای تمام شده محصولات به مواد مستقیم مصرفی تعلق دارد که ۸۵ درصد مواد مصرفی نفت خام می باشد.

  • منبع خبر : کدال