هر دو شاخص جهانی برنت دریای شمال و نفت وست تگزاس اینترمدیایت با توجه به شروع جنگ داخلی در لیبی، ادامه سیاست های کشورهای عضو اوپک به همراه چند کشور غیر عضو از جمله روسیه موسوم به اوپک پلاس و همچنان ادامه اعمال تحریم های ایالات متحده آمریکا بر صنعت نفت ایران و ونزوئلا برای ششمین هفته متوالی افزایش یافتند.

رضا اسماعیل زاده کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: بازار نفت در هفته های اخیر با توجه به شرایط سیاسی و ژئوپولیتیک کشورهای صادر کننده همچنان روند صعودی داشته و هفته به هفته رکوردهای جدیدی را به ثبت می رساند به طوری که در آن قیمت نفت به ترتیب با ثبت بالاترین قیمت ۸۳/۷۱ دلار به ازای هر بشکه برای برنت و ۷۹/۶۴ دلار به ازای هر بشکه برای شاخص وست تگزاس رکورد جدیدی از آن را برای ۵ ماه اخیر به جا گذاشت.

وی افزود: در این میان تنها عاملی که مانع از ادامه افزایش قیمت در هفته اخیر شد تغییر روند تعداد چاه های فعال اعلامی از سوی موسسه بیکر هیوز و افزایش آن بود.

کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: هر دو شاخص جهانی برنت دریای شمال و نفت وست تگزاس اینترمدیایت با توجه به شروع جنگ داخلی در لیبی، ادامه سیاست های کشورهای عضو اوپک به همراه چند کشور غیر عضو از جمله روسیه موسوم به اوپک پلاس و همچنان ادامه اعمال تحریم های ایالات متحده آمریکا بر صنعت نفت ایران و ونزوئلا برای ششمین هفته متوالی افزایش یافتند. البته در این میان زمزمه های پایان دادن به توافق محدود کردن تولید نفت در صورت ادامه مشکلات تولید نفت در ایران، ونزوئلا و همچنین لیبی در ماه جولای ترمز رشد قیمتی اخیر را کشید.

اسماعیل زاده در انتها اشاره کرد: آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۱۶ آوریل، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۱۷ آوریل و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:  واکنش بازارسرمایه نسبت به تحولات اقتصادی و سیاسی طبیعی است