وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس جمهور و رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا پیشنهاد کرد که به استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در کمیته های استانی اختیار داده شود برحسب ضرورت و شدت بیماری و تعداد موارد بستری محدودیت‌های مورد نیاز را اعمال کنند.

به گزارش بورس امروز، سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس جمهور و رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا پیشنهاد کرد به استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در کمیته‌های استانی اختیار داده شود برحسب ضرورت و شدت بیماری و تعداد موارد بستری محدودیت‌های مورد نیاز را اعمال کنند.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر رئیسی

رئیس جمهور محترم و رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا

ضمن تبریک مجدد و آرزوی توفیق آن عزیز ارجمند در مدیریت شرایط حساس کشور بخصوص عرصه نفس‌گیر کرونا به استحضار می‌رسد پس از آخرین جلسه ستاد ملی به ریاست جناب آقای دکتر روحانی و قبل از مراسم تنفیذ و تحلیف و شروع رسمی مسئولیت حضرتعالی، از آنجا که اینجانب و همکارانم در فشار سنگین امواج بیماری نیازمند همکاری و حمایت سایر دستگاه‌ها جهت افزایش رعایت پروتکل‌ها به عنوان عاملی مهم در کاهش ارتفاع موج بیماری بودیم مکتوبی تقدیم مقام معظم رهبری (مد‌ظله العالی) نمودم که منتهی به دستور ایشان جهت طرح در ستاد ملی شد.

نظر حضرتعالی و دوستان تشکیل سریع کارگروهی جهت بررسی پیشنهادات و تصمیم گیری پیرامون اعمال شرایط خاص بود. آنچه می گذرد به دلیل عادی بودن شرایط در نقاط قرمز و عدم اِعمال هرگونه پروتکل، سطح اجرای شیوه نامه‌ها سیر نزولی خود را طی می کند و با تأثیرگذاری تصاعدی این عادی پنداری بر افزایش موارد هر لحظه کار بر ما سخت‌تر می‌شود و نگرانم تا جلسه آتی و جمع بندی نظرات و اعلام تصمیم جدید وضعیت هر لحظه نامطلوب‌تر شود.

لذا پیشنهاد می‌شود به استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در کمیته‌های استانی اختیار داده شود برحسب ضرورت و شدت بیماری و تعداد موارد بستری محدودیت های مورد نیاز را اعمال نمایند. پروتکل و سطح بندی تعطیلی و یا فعالیت مراکز اداری، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی و غیره ماهها پیش برحسب شرایط بنحو هوشمند ابلاغ شده است که متأسفانه به دلیل عدم اعمال محدودیت های مرحله ای هوشمند گرفتار این پدیده شده‌ایم.

نکته مهم دیگر فرار رسیدن ایام سوگواری ماه محرم و مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین‌(ع) و شهدای بزرگوار کربلاست. سال گذشته در اکثر هیئات مذهبی، عاشقان اهل بیت، وعاظ ارجمند، مداحان گرامی و هیئت امناء هیئت‌های عزاداری همکاری صمیمانه‌ای داشتند. مع‌الوصف در بعضی نقاط با عدم توجه به شیوه نامه‌ها پس از محرم خیزهائی از بیماری داشتیم و تعدادی از عزیزان مبتلا و گرفتار شدند.

امسال با شیوع ویروس دلتا که به پیر و جوان رحم نمی‌کند اگرچه واکسیناسیون گروه‌های آسیب‌پذیر در حال اتمام است با وجود این نگرانیم که با این موج جدید بیماری و تقارن آن با مراسم عزاداری هرگونه پروتکل‌شکنی بتواند در ارتفاع این موج سنگین فشار و بر تاب‌آوری مراکز درمانی موثر باشد.

تأکید مکرر مقام معظم رهبری و حضرتعالی در آخرین جلسه هیئت محترم دولت و دیگر عزیزان یقیناً موثر خواهد بود. مع‌الوصف اینجانب و همکارانم بسیار نگرانیم که هرگونه بار اضافه‌تر بیماری به هر دلیل به وخامت اوضاع بیفزاید.

تقاضا می‌شود به عنوان رئیس محترم ستاد ملی مدیریت کرونا دستور فرمائید به نحو مقتضی اهمیت تأثیرگذاری تجمعات غیرمنطبق با پروتکل‌ها به مقامات ناظر و اجرائی در سطح استان‌ها ابلاغ شود.

امید است با لطف الهی، حمایت‌های مشفقانه حضرتعالی، مشارکت موثر بقیه بخش‌ها و همراهی مستمر مردم شریف در رعایت شیوه‌نامه‌ها بتوانیم هرچه زودتر شاهد کنترل موج جدید باشیم.

عزت، توفیق و سربلندی حضرتعالی را در این مسیر پرزحمت از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران پویا