با بهره برداری از واحد مگامدول احیاء مستقیم چادرملو تولید شمش فولاد این کارخانه برای اولین بار در کشور به روش شارژ داغ یا ( هات شارژ ) تولید می شود.

مهندس محمود نوریان  مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد : در طراحی و ساخت کارخانه فولاد چادرملو با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شمش فولاد و نیز کارخانه احیای مستقیم این مجتمع، برای اولین بار در کشور  از  آخرین فناوری روز جهان یعنی تکنولوژی ( هات شارژ ) استفاده شده است.

وی افزود: در این روش آهن اسفنجی پیش از سرد شدن و با دمای  حداقل۶۵۰ درجه،  مستقیماً وارد کوره های ذوب در کارخانه فولاد می شود و در نتیجه موجب صرفه جویی ۳۵ درصدی مصرف برق می گردد.

نوریان ادامه داد: در روش قدیمی که در بیشتر واحدهای تولید شمش فولاد مرسوم است، آهن اسفنجی بصورت کاملاً سرد وارد کوره های ذوب می گردد که برای ذوب آن نیاز به مصرف برق بیشتری است، اما در روش هات شارژ، آهن اسفنجی قبل از سرد شدن و با دمای ۶۵۰ درجه وارد کوره می شود و در نتیجه مصرف برق کاهش می یابد. علاوه بر آن در مصرف سایر اقلام از جمله الکترود که یکی از گرانترین تجهیزات ذوب فولاد است و نیز نسوز ها، صرفه جویی می شود.

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اضافه کرد: یکی از ویژگی های دیگر در طراحی این واحد تولیدی، پیاده سازی سیستم خنک کننده های مدار بسته است که از هدر رفتن آب جلو گیری می کند، با اجرای این روش بالغ بر ۴۵ درصد در مصرف آب نیز صرفه جویی می شود.

مهندس نوریان در ادامه افزود:  واحد مگا مدول احیاء مستقیم چادرملو قرار بود تا پایان شهریور ماه امسال به بهره برداری برسد اما بدلیل مشکلات ترخیص کالا در گمرکات کشور بخشی از تجهیزات این واحد با تاخیر تحویل گردید اما خوشبختانه در حال حاضر همه تست های اولیه با موفقیت انجام شده و این واحد آماده افتتاح رسمی است.

 وی با یاد آوری اینکه هر دو واحد فولاد سازی و احیای چادرملو در اوج تحریم ها و مشکلات اقتصادی کشور ساخته شده و بخش اعظم تجهیزات آن با بهره گیری از توان متخصصان و تولید کنندگان داخلی بومی سازی شده است، افزود: کارخانه فولاد چادرملو در سال گذشته به بهره برداری رسید و تا پایان سالجاری بیش از ۸۰۰ هزار تن شمش فولاد  تولید خواهد کرد که این میزان بیش از برنامه پیش بینی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با وارد مدار شدن واحد احیای مستقیم چادرملو در سال آینده ظرفیت تولید شمش فولاد چادرملو نیز از مرز یک میلیون تن عبور کند.

نوریان مهمترین دستاورد این اقدامات توسعه بخش را خود اتکایی چادرملو در تامین مواد اولیه در هر مرحله تولید، کاهش هزینه های حمل و نقل مواد اولیه و صرفه جویی در انرژی عنوان کرد و گفت: همه این اقدامات موجب افزایش راندمان و کاهش هزینه تولید و در نتیجه، افزایش سود آوری شرکت خواهد بود که اتفاق مبارکی برای سهامداران حقیقی و حقوقی این شرکت است.


دور اندیشی  و حاشیه امن در چادرملو

مهندس محمود نوریان در خصوص تاثیرات نوسان نرخ ارز بر روند فعالیت های شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار داشت: مدیران شرکت چادرملو در حدّ امکان، پوشش تاثیرات  نوسان نرخ های ارزی را در برنامه های شرکت، پیش بینی کرده اند و تمام تلاش شرکت برای استفاده از تخصیص ارز در قالب سیاست های جاری بانک مرکزی معمول شده است. اما بی تردید در بهای تمام شده محصولات تولیدی مؤثر خواهد بود. این تاثیرات قیمتی با توجه به ترکیب هزینه های شرکت به طور عمده، بر روی هزینه تأمین مواد اوّلیه کمکی شمش فولاد و قطعات و لوازم یدکی با منشاء تأمین کننده خارجی، تأثیر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:  آیین معارفه مدیرعامل جدید شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

مدیر عامل چادرملو افزود: خوشبختانه با تمهیدات پیش بینی شده، قبل از آغاز تحریم های جدید، شرکت توانسته است با تامین به موقع قطعات و لوازم یدکی پرمصرف خارجی، تا حدی اثرات منفی تحریم ها را  در کوتاه مدت کاهش دهد.

نوریان اضافه کرد: مقدار موجودی های فعلی قطعات و لوازم یدکی پر مصرف خارجی  به میزان ۲ سال مصرف ماشین آلات و تجهیزات معدن، کارخانه های تولید کنسانتره، گندله،  آهن اسفنجی و فولاد را تامین و از این لحاظ،  شرکت در حاشیه امنیت نسبی قرار دارد.


ساخت ۱۱ هزارو ۲۸۷ قطعه صنعتی

مدیر عامل چادرملو در ادامه این گفت و گو افزود: یکی از شاخص های بهره وری در چادرملو برخورداری از توان و تخصص و نوآوری های کارشناسان و متخصصان داخلی برای طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز است. این امر در تاسیسات معدنی و کارخانجات صنعتی جادرملو از اهمیت خاصی  برخوردار است چرا که اتکاء به تکنولوژی ساخت داخل موجب کاهش ریسک و ضامن تداوم فعالیت واحدهای معدنی و صنعتی خواهد بود.

وی گفت: این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه ها، صنعتگران، مبتکران و مخترعان کشور و حمایت از ایده ها، نوآوران و اتکا به دانش بومی، همواره در پی استفاده از  ظرفیت های داخلی بوده و تاکنون نیز بالغ بر ۵۰ پروژه تحقیقاتی و پژوهشی را اجرا و به اتمام رسانده است .

نوریان با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت شرکت تاکنون بالغ بر ۱۱ هزارو ۲۸۷ قطعه صنعتی در مجتمع های معدنی و صنعتی چادرملو بومی سازی شده است، گفت: تنها در سال گذشته ۵۵۰  قطعه  جدید در این شرکت بومی سازی شده است.

وی افزود: همه تلاش ما این بوده و هست تا علاوه بر بومی سازی قطعات، به علوم روز و فناوری‌های نوین جهانی در بخش های معدن و صنایع فولاد نیز دسترسی پیدا کنیم و در همین راستا توانسته‌ایم بخش اعظم پروژه‌های خود را با توانمندی‌های داخلی راه‌اندازی كنيم و علاوه بر میلیون ها دلارصرفه جویی ارزی به اشتغال مولد نیز کمک شایانی نمائیم.


تشکيل ستاد بومي سازي شرکت

نوریان یادآور شد: در سال ۱۳۸۹ ستاد بومي سازي در چادرملو تشکيل گردید که هدف مهم آن، رسيدن به خود كفائي، شناسائي توانمنديهاي شركتهاي داخلي،  ايجاد و تكميل بانك اطلاعاتي در بخش هاي طراحي، ساخت، برنامه ريزي، هزينه‌يابي، مهندسي معكوس، تدارك و اجرا و در نهايت كنترل كيفي و راه اندازي و نيز رشد توان رقابت پذيري و استفاده از مزيت هاي اقتصادي بود.

وی ادامه داد: طي سالهاي اخير با حمايت از سازندگان داخلي و برنامه هايي که جهت تأمين قطعات و لوازم يدکي ساخت داخل کشور انجام داده ایم، نه تنها موجبات کاهش توقفات در اثر فرسودگی قطعات وارداتی گردیده ایم  بلکه شرایط افزايش توليد در واحدهای فرآوری سنگ آهن خود را نیز ارتقاء بخشیدیم، بطوریکه ظرفیت ۳ خط تولید کنسانتره سنگ آهن را که هر یک دارای  یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن بودند به دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن ارتقاء بخشیدیم و با بهره گیری از همین تجربه و تخصصص توانستیم دو خط جدید تولید کنسانتره  یعنی خطوط ۴ و ۵ را  با ظرفیت اسمی دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن طراحی و به بهره برداری برسانیم  و در مجموع ظرفیت تولید ۵ خط کنسانتره را  از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش دهیم. همچنین به همین شیوه موفق شدیم  ظرفیت تولید گندله در واحد گندله سازی مجتمع صنعتی چادرملو را از سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن به چهار میلیون تن ارتقاء بخشیم.

بیشتر بخوانید:  تولید کنسانتره آهن شرکت های بزرگ ۳ درصد رشد کرد

وی با تاکید بر اینکه تمامی قطعات ساخته شده داخلی علاوه بر قابلیت رقابت پذیری با قطعات خارجی، همواره از کیفیت و راندمان کاری بالاتری نیز برخوردار هستند، افزود:  این شرکت به منظور شناسائي قطعات يدكي و يافتن سازندگان داخلي و تعيين نيازهاي مجتمع هاي معدنی و صنعتی چادرملو به لوازم و قطعات يدکي، كنترل و بازرسي قطعات در حال ساخت و همچنين بازرسي قبل از ارسال به کارخانه ها و بازرسي مجدد در محل کارخانه ها، از مشاورين  مجرب و کار آزموده داخلي بهره گیری نموده و با حمایت از این سازندگان، در حال حاضر هر یک از آنها دارای اعتبار و جایگاه بالای در سطح کشور و جهان قرار گرفته اند و حتی به جمع صادر کنندگان تجهیزات و تکنولوژی به خارج از کشور پیوسته اند.


تعهد چادرملو به حفظ محیط زیست

مدیر عامل چادرملو در خصوص اقدامات و تعهدات این شرکت در امور زیست محیطی نیز گفت:  یکی از چالش هایی که همواره تمامی معدنکاران و فعالان حوزه صنعتی با آن روبرو هستند، مباحث زیست محیطی است که به نوعی فعالیت این بخش را با مشکل مواجه کرده و در بسیاری از موارد منجر به تعطیلی فعالیت معادن شده است.  اما چادرملو با اختصاص بودجه هایی مشخص برای حفظ محیط زیست توانسته ضمن توجه به این مقوله مهم به توسعه اقتصادی و صنعتی منطقه نیز بپردازند.
شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یک شرکت ایرانی فعال در بورس اوراق بهادار تهران، در خط مشی خود به موضوع محیط زیست اشاره کرده و بر اساس آن استاندارد مدیریت زیست محیطی”   ISO14001-200″  را در نظر گرفته و در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، تامین سلامتی و ایمنی نیروی انسانی را هدف اصلی خویش قرار داده است.


بخشی از اقدامات زیست محیطی چادرملو

– درختکاری  ۵۱۸ هکتار از گونه های مثمر و غیر مثمر و مقاوم در شرایط کویری در مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد.استفاده از تجهیزات غبار گير و فيلترهاي كيسه اي در کارخانه گندله سازی اردکان بمنظور کاهش میزان ذرات آلاینده محیط زیست .ایجاد ۸۵ هکتار فضای سبز با گونه مختلف درخت و گیاهان مقاوم در کویردر مجتمع معدنی چادرملو.ایجاد آبشخور برای حیوانات و حیات وحش در کویر.ساخت ابنیه برای محیط بانان پناهگاه حیات وحش دره انجیر – نی باز

بهره برداری از آب شور چاله ساغند و تصفیه آن و جایگزین با آب شیرین بهاباد

– همکاری در تامین نیروی محیط بانان منطقه  – خرید و نصب ایستگاه کامل سنجش آلودگی هوا در شهر اردکان –  اجراي برنامه جداسازي زباله هاي خانگي شامل پسماندهاي آلي ، شيشه و كاغذ (ازمبدا توليد) – ارایه پروژ ه های مرتبط با حفاظت از محیط زیست  در بخش تحقیق و توسعه (R&D) – استفاده از سیستم تر در کارخانجات فرآوری سنگ آهن جهت کاهش ورود ذرات گرد و غبار به محیط بیرون

مشارکت در طرح شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس  

 به گفته نوریان، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعتقاد راسخ به ارتقاء شاخص های زیست محیطی نه تنها با رعایت الزامات مصرح در قانون  برای کاهش آلاینده های ناشی از فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی خود اقدام کرده، بلکه تدابیری فراتر از وظایف برای پیشگیری از بحرانهای آتی را نیز اتخاذ نموده است . از جمله این اقدامات حیاتی، پیش بینی بحران آینده کشور به ویژه مناطق کویری در تامین آب بوده است. این شرکت همراه با دو شرکت گل گهر و مس سرچشمه  با تدبیری دور اندیشانه از چند سال پیش اقدام به عملی ساختن طرح شیرین سازی آب خلیج فارس و انتقال به مناطق مرکزی ایران از جمله استان یزد و شهرستان اردکان نموده است.

بیشتر بخوانید:  استارت عملیات اجرایی طرح هاي توسعه چادرملو زده شد

چادرملو و دو شرکت  گل گهر و مس سرچشمه برای اجرای این طرح عظیم ملی و استراتژیک،  15 هزار ميليارد ریال  سرمایه گذاری پیش بینی کرده اند  که تاکنون بخشی از آن را تامین و پرداخت نموده اند.    

وی افزود: با اجرای این طرح سالانه ۴۰ میلیون متر مکعب آب به شهرستان اردکان منتقل می شود  که قادراست علاوه بر تامین آب مورد نیاز صنایع، آب شرب اهالی را نیز تامین کند.

طرح جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهر اردکان و انتقال به مجتمع صنعتی

همچنین یکی از طرح های بزگ و زیربنایی توسعه بخش چادرملو پروژه احداث تصفيه خانه فاضلاب شهر اردكان و انتقال بخشی از آن به مجتمع صنعتي چادرملواست. این طرح  تاثیر قابل توجهی در ارتقاء سطح بهداشت ساکنین شهر و نیز جلوگیری از هدر رفت آب دارد و برای اجرای این طرح در اردکان مبلغ  یک هزار و ۹۳۹ ميليارد ريال هزینه کرده است. نباید فراموش کرد این پروژه های زیر بنایی که منافع آن برای عامه است اقداماتی فراتر از وظایف یک شرکت صنعتی است.

ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی اردکان

از جمله  اقدام دیگر  چادرملو که با هزینه  بیش از ۱۳  میلیارد ریالی اجرا شده است، ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی در شهرستان اردکان با هدف تامین نیاز برق مصرفی واحد های صنعتی مستقر در این منطقه و سایر مصرف کنندگان کشور بوده که به اتمام رسیده و در حال حاضر در مدار شبکه سراسری برق قرار گرفته است.

مشارکت با بخش خصوصی در اجرای طرحهای تولید فولاد

محمود نوریان سپس به طرح های مشارکتی چادرملو اشاره کرد و گفت: در راستای مصوبات هیأت مدیره و در جهت مشارکت با بخش هـای خصوصی، این شرکت اقدام به مشارکت در سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایـرانیان بـه میزان ۳۰ درصد، شـرکت آهـن و فولاد ارفع به میزان ۴۳ درصد و شـرکت صنـایع آهـن و فولاد سَرمد اَبرکوه به میزان ۶۵ درصد سهام نموده است.

همچنین چادرملو در اجرای طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال، به میزان ۲۷ درصد در سهام آن، مشارکت نموده که در مرحله قبل از بهره برداری است.

رشد سود قابل توجه ۲۱۴ درصدي  نماد کچاد

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پایان در پاسخ به این سوال که این شرکت با نماد ( کچاد) در حال حاضر چه جایگاهی در بازار سهام دارد، گفت: روند سود آوری چادر ملو که از سال ۹۴ سیر صعودی داشته طی سال جاری نیز سرعت بیشتری یافته و تحقق صددرصدی بودجه پیش بینی شده برای سال جاری در ۱۱ ماهه امسال، چشم انداز مثبتی را پیش روی سهامداران این شرکت قرار داده است. بطوریکه چادرملو در این مدت مبلغ ۶۶ هزار و ۱۵۵ ميليارد ريال درآمد عملياتي داشت كه  125 درصد بيشتر از مدت مشابه بوده است.

نوریان تصریح کرد: در مجمع عمومی فوق العاده چادرملو که به منظور افزایش سرمایه این شرکت  برگزار شد، با افزایش سرمایه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی عام) از مبلغ  33 هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال فعلی به ۶۷  هزار میلیارد ریال در دو مرحله موافقت شد. این افزایش سرمایه در مرحله اول ۳۱ درصد سرمایه فعلی یعنی از مبلغ ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۴ هزار میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی. و در مرحله دوّم از مبلغ ۴۴ هزار میلیارد ریال  به ۶۷ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۹ درصد سرمایه فعلی)، از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی است.