طبق آخرین قرار داد فی مابین با بانک سپه تسهیلات مزبور بر اساس اعلامیه دریافتی از بانک عامل به نرخ 5درصد پرداخت گردیده و بهره دوران بازپرداخت نیز از 27 بهمن 1397(خاتمه دوران استفاده) توسط بانک مزبور محاسبه و به شرکت اعلام خواهد شد.

محسن مقیمی فیروزآباد تحلیل گر بنیادی بازار سرمایه در رابطه با تحلیل بنیادی مجتمع پتروشیمی لردگان ، با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

مقیمی عنوان کرد: مجتمع پتروشیمی لردگان واقع دراستان چهارمحال و بختیاری منطقه فلارد در فاصله(۵۵) کیلو متری شهرستان لردگان درحال احداث می باشد. شرکت پتروشیمی لردگان درسال۱۳۸۷ تاسیس گردید و به دلیل دسترسی مناسب به منابع آب و گازی و نزدیکی به سه خط لوله گازکشور و همچنین دارا بودن زمین و موقعیت مناسب از نظر تسطیح و انجام کار زیر بنایی از موقعیت مکانی مناسبی برخوردار می باشد. محصول تولیدی این شرکت آمونیاک با ظرفیت تولید روزانه ۲۰۵۰ تن و اوره با ظرفیت تولیدی روزانه ۳۲۵۰تن می باشد.


وی افزود: شرکت در مرحله قبل از بهره برداری می باشد که تا تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ پیشرفت ۹۵% را داشته است. بر طبق گزارش حسابرسی شده منتهی به شهریور ۱۳۹۷ تسهیلات مالی دریافتی از محل تسهیلات اعتبار دهندگان چینی و با عاملیت بانک سپه مبلغ ۳۷۷۵۸ میلیارد ریال (معادل ارزی ۳۴۵۲ میلیون یوان) و بدهی ارزی به شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایراینیان، فاتح صنعت کیمیا و صنعت دلوار افزار به مبلغ ۱۸۵۸۴ میلیارد ریال (معادل ارزی ۲۴۰٫۶۵۸٫۷۹۴ دلار، ۴٫۰۶۲٫۸۹۸ یورو و ۱۷۲٫۵۳۱٫۵۲۷ درهم) و همچنین دریافتی های ارزی از شرکت های سارکس، اسپک و تضامنی تحیری و شرکا ۵۱۸میلیارد ریال (معادل ارزی۹/۵ میلیون یورو) می باشد که به نرخ سامانه نیما (هر دلار ۷۵٫۰۰۰ریال، هر یورو ۸۸٫۱۲۱ ریال، هر درهم ۲۰٫۴۲۲ ریال و هر یوان ۱۰٫۹۳۸ ریال ) در حساب ها تسعیر و شناسایی گردیده است.

بیشتر بخوانید:  پذیره‌نویسی نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور


کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: طبق آخرین قرار داد فی مابین با بانک سپه تسهیلات مزبور بر اساس اعلامیه دریافتی از بانک عامل به نرخ ۵درصد پرداخت گردیده و بهره دوران بازپرداخت نیز از ۲۷ بهمن ۱۳۹۷(خاتمه دوران استفاده) توسط بانک مزبور محاسبه و به شرکت اعلام خواهد شد. نحوه بازپرداخت طی ۸قسط مساوی ۶ماهه می باشد که سر رسید اولیت قسط با ۶ ماه تنفس از بهمن ۱۳۹۷ در سال ۹۸ پس از آخرین حمل خواهد بود. همچنین طبق تصمیمات مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده در فروردین ۱۳۹۸ انتشار اوراق مشارکت به مبلغ ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ميليون ريال تصویب شد.

وی اظهار داشت: طبق گزارش حسابرسی شده شهریور ۱۳۹۷ کل مخارج طرح مبلغ ۸۲۳ میلیون یورو و ۸۲۳ میلیارد ریال تصویب شده است.

در پایان یادآوری می شود که کاهش هزینه های بهره برداری شرکت وابسته به تسعیر ارز مطابق قانون رفع موانع تولید می باشد که در صورت تایید هزینه های شرکت کاهش چشمگیری خواهد داشت، همچنین نحوه بازپرداخت شرکت به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از دیگر نکات قابل تعمل است که در مورد بازپرداخت آن هنوز قرار دادی منعقد نگردیده است.