مدیرعامل شرکت مشاور حافظ  گفت: گرچه ارزش دارائی های بانک در ترازنامه در صورت های مالی بانک ایران زمین در پایان سال 99 بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان است که با توجه به رشد روز افزون مسکن در کشور، ارزش فعلی آنها می تواند بیش از این مقدار نیز تخمین زده شود. بخشی از دارائیهای بانک ایران زمین، در قِبال دریافت انبوهی از زمین و ساختمان و پروژه های نیمه کاره از موسسه اعتباری منحل شده مولی الموحدین است که بانک مجبور به پرداخت مطالبات سرمایه گذاران آن موسسه شده است.

آقای حاجی در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز، درباره بازارگردانی سهم بانک ایران زمین گفت: در حال حاضر شرکت مشاور حافظ در نقش خریدار در بازار سرمایه حضور دارد و با توجه به محدودیت شدید منابع بازارگردان ها، خوشبختانه توانسته ایم هر روز از سهم «وزمین» حمایت کند. در بازارگردانی سهم «وزمین» برنامه ما علاوه بر کمک به نقدشوندگی سهم، این است که حمایت های لازم را انجام دهیم تا سهام بانک ایران زمین دربازار سرمایه به جایگاه واقعی خود برسد.

وی افزود: در حال حاضر با درخواست این صندوق، دامنه نوسان سهم از ۲ درصد به ۴ درصد افزایش یافته است که این موضوع، علاوه بر حمایت هایی که بازارگردان از سهم داشته است، نقش مضاعفی در معاملات متعادل و روان در سهم ایفا کرده است.

مدیرعامل شرکت مشاور حافظ در پاسخ به این سوال که آیا قیمت سهم «وزمین» با توجه به حضور آن در بازار پایه نارنجی ارزنده است، توضیح داد: اگرچه ارزش دارائی های بانک در ترازنامه در صورت های مالی بانک ایران زمین در پایان سال ۹۹ بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان است که با توجه به رشد روز افزون مسکن در کشور، ارزش فعلی آنها می تواند بیش از این مقدار نیز تخمین زده شود. بخشی از دارائیهای بانک ایران زمین، در قِبال دریافت انبوهی از زمین و ساختمان و پروژه های نیمه کاره از موسسه اعتباری منحل شده مولی الموحدین است که بانک مجبور به پرداخت مطالبات سرمایه گذاران آن موسسه شده است.

آقای حاجی ادامه داد: در مقوله دارائیها باید دقت داشت که دارائی های بانک به قیمت روز در ترازنامه ثبت نمی شود و توجه به اعداد ترازنامه در این زمینه می تواند به شدت گمراه کننده باشد. بانک ایران زمین، بسیاری از املاک و پروژه های خود را به شرکت توسعه تجارت داتام منتقل کرده است که به مدیریت واحدی دست یابد.

وی با تاکید بر اینکه داتام مهمترین دارایی بانک ایران زمین است، تصریح کرد: هلدینگ های تخصصی شرکت توسعه تجارت داتام شامل هلدینگ ساختمانی توسعه ابنیه حافظ، هلدینگ سیاحتی فردوس برین، هلدینگ فناوری جهان ارقام پارس، هلدینگ مالی توسعه مدیریت آرین و هلدینگ صنعتی توسعه آرین هستند.

مدیر عامل شرکت مشاور حافظ گفت: با توجه به تحلیل ها و بررسی های انجام شده NAV  هر سهم بانک ایران زمین در محدوده ۶ تا ۷ هزار تومان می باشد. این به این معنی است که نسبت P/NAV این شرکت هم اکنون در محدوده ۱۵ درصد است که فاصله زیادی نسبت به ارزش واقعی خود دارد.

آقای حاجی درباره میزان تعهد بازار گردانی «وزمین» بیان کرد: در حال حاضر بازارگردان تعهد معامله ۱,۴۰۰,۰۰۰ برگه سهم به صورت خرید و فروش دارد که با توجه به مدیریت این خرید و فروش ها و منابع مازادی که در صندوق بازارگردانی وجود دارد مشکلی از بابت عملیات بازارگردانی وجود ندارد و شرکت منابع لازم جهت حمایت از سهم را در اختیار دارد.

بیشتر بخوانید: اخبار نماد وزمين