شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران 20%، سهام عدالت 20% و شرکت آوای پردیس سلامت 15%

هادی حمیدی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز در رابطه با تحلیل شرکت پالایش نفت اصفهان عنوان کرد: فعالیت اصلی شرکت پالایش نفت اصفهان؛احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، فروش و صادرات. انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها و تولید و فروش فرآورده های نفتی مانند بنزین و…


سهامداران اصلی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ۲۰%، سهام عدالت ۲۰% و شرکت آوای پردیس سلامت ۱۵%


عوامل مؤثر بر سودآوری

نرخ تسعیر ارز: با عنایت به اینکه ماده اولیه (نفت خام) و محصولات بر اساس نرخ ارز محاسبه می گردد، بنابراین به هر میزان (درصد) نرخ ارز افزایش یابد (با فرض ثبات بقیه فاکتورها)، بر سود ریالی شرکت به همان میزان (درصد) تأثیر مثبت خواهد گذاشت و بالعکس.


نرخ تسعیر ارز (دلار) در نه ماهه ابتدایی ۱۳۹۷:

Crack Spread :یکی از تحلیل های مهم در صنعت پالایش نفت که می تواند در تعیین سودآوری شرکت های پالایشی مؤثر واقع شود. تحلیل Crack Spread یا بعبارتی تحلیل روند تفاوت قیمت فرآورده های تولیدی نسبت به قیمت نفت خام می باشد.


گزارش مقایسه اي نرخ فروش پنج فرآورده اصلی با نرخ نفت خام فروردین در نه ماهه ابتدایی ۱۳۹۷ (بر حسب دلار/ تن):

در نیمه اول ۱۳۹۷، شرکت ۶۳۹ ریال بازای هر سهم سود محقق نمود ولی فقط در سه ماهه سوم ۸۲۵ ریال سود شناسایی کرد که علت اصلی آن افزایش بیش از دو برابری نرخ تسعیر ارز در آبان و آذرماه و البته فروش موجودی بوده است.

بیشتر بخوانید:  بازار سرمایه اثر تورمی در کشور ندارد/قیمت ارز از بازار بورس اثر نمی‌پذیرد

از دیگر عوامل مؤثر بر صورت های مالی شرکت میتوان به افزایش موجودی نقد شرکت از ۱٫۶۰۴ میلیارد ریال به ۸٫۷۲۴ میلیارد ریال (۴۴۴%+) اشاره نمود که تأثیر این مهم در بخش درآمدهای سرمایه گذاری صورت سود و زیان منعکس خواهد شد.


جمع بندی

با توجه به موارد مطروحه و افزایش حدود ۱٫۸۰۰ هزار متر مکعبی فروش شرکت در سال ۱۳۹۸ و همچنین نرخ دلار ۹۰٫۰۰۰ ریالی و کرک اسپرد مطابق سه ماهه سوم، سود شرکت برای امسال حدود ۳٫۰۰۰ ریال برآورد می شود. با فرض احتساب سود حدود ۲٫۰۰۰ ریال برای سال ۱۳۹۷ و تقسیم ۵۰% در مجمع، P/E سال ۱۳۹۸ حدود ۳ خواهد شد.

موضوعی که معمولاً در روند معاملات سهم در بازار سرمایه تأثیرگذار است، قیمت نفت می باشد که در صورت افزایش، اثربخشی مثبت و در صورت کاهش اثربخشی منفی دارد. شایان ذکر است که اصولاً قیمت نفت به تنهایی تأثیر خاصی در روند سودآوری نداشته و اختلاف فرآورده های نفتی با قیمت نفت یا همان Crack Spread است که مؤثر می باشد.