معاون اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: اصلی ترین مشکل اصلی دولت هایی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روی کار آمدند، وابستگی به درآمدهای فروش نفت خام و عدم توجه به راهکارهای اصولی درآمد زایی دیگری که در جهان امروز در قدرتمندترین اقتصادهای دنیا مرسوم است.

به گزارش بورس امروز، سالهاست از جدا شدن بودجه دولت ها به درآمدهای نفتی گفته می شود. علی رغم اینکه این موضوع چقدر صحت داشته باشد اما دولت آقای روحانی در یکی دو سال گذشته معتقد بود که کشور را بدون بودجه نفتی اداره کرده است، اما کارشناسان اقتصادی و آمارهایی که از دور زدن تحریم ها و فروش نفت به دست می رسید گویای این بود که مشکلات کشور به دلیل وابستگی به درآمدهای نفتی است. تحریم ها پاشنه آشیل اقتصاد ما را نشانه گرفته اند، نفت، خام فروشی نفت و کاهش شدید درآمدهای کشور، لذا محمد علی خطیبی معاون اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت و کارشناس بازار و صنعت نفت در این باره با بورس امروز دلایل مشکلات ایران و عدم پایان پذیری این بحرانها را از دیدگاه خود در میان گذاشته است که در ادامه می خوانید.

محمد علی خطیبی معاون اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران و کارشناس بازار و صنعت نفت، در خصوص اصلی ترین مشکلات امروزجامعه که موجب افزایش نگرانی های اجتماعی شده است گفت: امروز مهمترین مساله مردم جامعه تامین اشتغال، رفاه و معیشت آنهاست تا به موازات آن نیز دغدغه های مهم دیگری مثل تامین مسکن ملکی نیز در دستور کار قرار بگیرد، لذا دولت آقای رئیسی برای تحقق وعده های خود، توسعه و رشد اقتصادی ایران باید چند کار مهم را دراولویت کاری خود قرار دهد.

وی دراین باره خاطر نشان کرد: اقتصاد ایران، بیمار است وبیمار باید درمان و علاج شود، آن هم با نسخه های مناسب و درمان های اصولی، نه درمان های مقطعی و مسکن هایی که یکی دو ساعت درد و التهاب را فرو می نشاند اما با شدت بیشتری بازمی گرداند، لذا دولت آقای رئیسی نه برای چهار سال آینده دولت خود، بلکه باید تغییری اساسی در ساختار اقتصاد ایران ایجاد کند که البته این موضوع نیازمند تشکیل دولتی مردمی و جسور است تا بتواند نسخه درمان درد اقتصاد ایران را بنویسد.

معاون اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت درادامه این موضوع خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه امروز مهمترین مسئله، دغدغه، خواسته و انتظار مردم ساماندهی به معیشت آنهاست وساماندهی به معیشت نیز موضوعی نیست که یکی دو روز انجام و دوباره رها شود، بلکه این وضعیت باید در اقتصاد نهادینه شود تا موجب عدم نارضایتی مردم نشود دولت باید سیاست های بودجه ای و درآمدی کشور را به شدت تغییر دهد یا صریح تر عرض کنم اصلاحات جدی درساختار بودجه ای کشور ایجاد کند.

وی دراین باره توضیح داد: اصولا یکی از مشکلات دولت‌ها وابستگی شدید بودجه آنها به درآمدهای نفتی است. اصلی ترین مشکل اصلی دولت هایی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روی کار آمدند، وابستگی به درآمدهای فروش نفت خام و عدم توجه به راهکارهای اصولی درآمد زایی دیگری که در جهان امروز در قدرتمندترین اقتصادهای دنیا مرسوم است. کاهش درآمدهای نفتی مساله مهمی برای اقتصاد ماست که البته برای اقتصاد ایران بسیار گران تمام می شود چرا که بودجه کشور تحت بالا و پایین رفتن درآمد نفتی، دچار نوسان های شدیدی می شود و مشکلات اقتصادی کشور از اینجا رقم می خورد.

محمد علی خطیبی کارشناس صنعت نفت خاطر نشان کرد: وقتی به دلیل تحریم ها یا عدم فروش نفت در دوران کرونا و کاهش قیمت نفت جهانی، درآمدهای نفتی کشور کاهش پیدا می کند، مشکلات تامین بودجه دولت آغاز می شود، لذا دولت ها ناچار به استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول می شوند که سریع ترین اثر این روش، را در قیمت های کالاهای مختلف دربازارهای مختلف می بینیم که درنهایت تورم بزرگی را به مردم تحمیل می کند.

خطیبی دراین باره تصریح کرد: دولت سیزدهم برای ساماندهی به اقتصاد ایران، نه برای دولت خود، بلکه برای همیشه تاریخ اقتصاد ایران زمین، این شجاعت را باید از خود نشان دهد و اصلاحات اساسی را در بودجه با عدم اتکا به درآمدهای نفتی و توسل به تامین بودجه خود از مالیات هایی که در دنیا تعریف شده است کلید بزند. جدا کردن بودجه کشور از درآمدهای نفتی باعث ساماندهی اقتصاد کشور می شود، و از این جهت سفره مردم کمتر دچار تکانه های تورمی می شود. امیدواریم دولت بعدی با سیاست گذاری های درست کشور را از درآمدهای نفتی و واریز آن به بودجه خلاص کند. درآمدهای نفتی باید وارد صندوق توسعه ملی و هزینه تامین زیر ساخت های صنعتی و تولیدی کشور برای توسعه تولید و افزایش رقابت اقتصادی کشور شود، نه اینکه در قالب بودجه به این نهاد و آن نهاد داده شود.

معاون اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: توسعه منابع انرژی کشور امر مهمی است که دولت آینده باید آن را در فهرست فعالیت های خود قرار دهد اما، درآمدهای آن را صرف سرمایه‌گذاری در امور زیرساختی و زیربنایی کشور کند، ضمن اینکه دولت باید بودجه مورد نیاز خود را از محل‌های مطمئن تامین کند تا با نوسانات قیمت جهانی نفت کشور با مشکلات عدیده ای رو به رو نشود و زندگی مردم خالی از چالش هایی شود که در سال های گذشته تحمل کرده اند.

محمد علی خطیبی کارشناس بازار و صنعت نفت در پایان خاطر نشان کرد: تا زمانی که بودجه جاری کشور وصل به درآمدهای نفتی باشد،چه این دولت چه دولت های بعدی نمی توانند خبرهای خوبی برای توسعه اقتصاد کشور با خود به ارمغان بیاورند و اقتصاد بیمار ایران را درمان کنند. تا زمانی که دولت ها به یک منبع مالی مطمئن مثل دریافت مالیات و منابعی که از توسعه اقتصاد کسب می شود، نرسند همچنان شاهد نوسانات مختلفی در اقتصاد خواهیم بود، لذا امیدواریم دولت سیزدهم آنقدر هنرمند باشد که بتواند درآمدهای جاری کشور را از منابع مطمئی به غیر از درآمدهای خام فروشی نفت تامین کند.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز