در سال ۲۰۱۹ ، هر دو مرجع قیمت گذاری برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدیت با ۴۰ درصد افزایش در کوارتر اول سال، بهترین عملکرد خود در ۱۰ سال اخیر را بر جای گذاشت.

رضا اسماعیل زاده کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:قیمت جهانی نفت برنت در آخرین هفته منتهی به مارس و همچنین کوارتر اول سال میلادی بدون هیجان خاصی دنبال شد به طوری که در آن تقابل بین خبرهای کاهنده و افزاینده برنده ای نداشت و در نهایت بدون نوسان قابل توجهی در کانال ۶۷ دلاری ماندگار شد.

وی افزود: در سال ۲۰۱۹ ، هر دو مرجع قیمت گذاری برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدیت با ۴۰ درصد افزایش در کوارتر اول سال، بهترین عملکرد خود در ۱۰ سال اخیر را بر جای گذاشت.

کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: اعمال تحریم واردات نفت از دو کشور ایران و ونزوئلا توسط ایالات متحده و همین طور پایبندی کشورهای عضو اوپک به همراه چند کشور غیر عضو از جمله روسیه موسوم به اوپک پلاس به کاهش ۲/۱ میلیون بشکه ای عرضه از ابتدای سال میلادی از جمله عوامل ثبت این عملکرد بود که در عین حال سیگنال های اخیر از کاهش رشد جهانی اقتصاد نتوانست بر عطش تقاضا فائق آید. در این بین طبق گزارش موسسه بیکر هیوز، کاهش تعداد چاه های فعال نفتی ایالات متحده برای ششمین هفته متوالی می توان سیگنال مثبت دیگری به بازار مخابره کند.

اسماعیل زاده در انتها اشاره کرد: آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۲ آوریل، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۳ آوریل و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:  امکان خرید سهام در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت فراهم شد