مجمع عمومی عادی سالانه شرکت داروسازی اکسیر امروز (چهارشنبه 26 خردادماه) با حضور 85.07 درصد از سهامداران برگزار شد. در این مجمع 3416 ریال برای هر سهم «دلر» سود نقدی تقسیم شد که معادل 96.7 درصد سود خالص شرکت است.

به گزارش بورس امروز، محسن کردی، مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر در این مجمع گزارش عملکرد سالانه شرکت را ارائه داد و گفت:  در سال قبل به ۱۰ کشور دنیا صادرات داشتیم که می توان به اکراین، عراق، سوریه، افغانستان، سومالی، یمن، ونزوئلا و ازبکستان اشاره کرد. در فروش صادراتی ۱۱۶ درصد رشد نسبت به سال ۹۹ داشتیم.

وی افزود: همچنین ۲۲۰ قلم دارو تولیدی داریم که از این تعداد، ۱۵۰ قلم آن طی ۳ سال اخیر، تولید شده اند.

مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر تصریح کرد: در سال ۹۹ اخذ گواهینامه های GMP برای شرکت بسیار مهم بود؛ بنابراین با تلاش هایمان در این راستا موفق به دریافت ۸ گواهینامه شدیم. این در حال است که قبل از آن تنها یک گواهینامه داشتیم. با این گواهینامه ها در صادرات، تولید قراردادی و … دست مان بازتر شده است.

کردی افزود: ۱۹  پروانه جدید گرفتیم و ۳۱ محصول جدید به بازار ارائه کردیم.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات ما آوردن مواد اولیه و واردات است، اضافه کرد: رمی فنتالین را با برند رپاکسیر تولید کردیم. اولین و تنها تولید کننده داخلی هستیم. رمدسویر را با برند اکسیرال برای کرونا وارد بازار کردیم.

انجام ۹ هزار مترمربع پروژه جدید در سال ۹۹

مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر درباره آخرین وضعیت پروژه های شرکت با بیان اینکه در سال های اخیر ۸ تا ۹ هزار متر مربع پروژه جدید انجام شد، گفت: پروژه های شرکت با کیفیت و به سرعت در حال اجرا است. پروژه خط شربت فیلینگ شماره ۳ امسال راه اندازی می شود. فاز دوم ارتقا بخش استریل امسال کامل می شود. خط تولید محصولات سافت ژل که یکی از مهمترین پروژه های شرکت است تا پایان سال محصولات این خط وارد بازار می شود.

کردی درباره سوددهی شرکت داروسازی اکسیر گفت: سال های قبل سود خالص ما خیلی پایین بود. ما سعی کردیم رفتار شرکت را در این سال‌ها تغییر دهیم. سود خالص ۹۹ نسبت به ۹۶ بیش از ۱۲۷۲ درصد رشد داشته است. در این سه سال رقبای خود را جا گذاشتیم.

وی افزود: با تمرکز بر کنترل هزینه ها، نسبت هزینه های مالی به فروش از ۲۲ درصد سال ۹۳ به ۵ درصد در سال ۹۹ کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر گفت: حاشیه سود عملیاتی ما از ۲۳ درصد به ۴۳ درصد رسید. در حاشیه سود خالص  هدف گذاری ۱۷ درصد داشتیم ولی به ۳۸ درصد رسیدیم.

کردی با بیان اینکه در تولید مقداری از سال ۹۷ یک جهش داشتیم، بیان کرد: یکی از مهمترین حوزه های مورد توجه ما تولید قراردادی بود که از سال ۹۷ شروع شده است. سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۱۷۷ درصد در این مورد رشد داشتیم.

به گفته وی، این شرکت در وصل مطالبات خود با ۱۴۵ روز، شرایط خوبی در صنعت دارد.

تامین ۴۰ درصد از مواد اولیه شرکت با استفاده از ارز ترجیحی

رئیس مجمع شرکت داروسازی اکسیر نیز در این مجمع با بیان اینکه از ابتدای سال گذشته ارز ترجیحی برای مکمل های قطع شد، در این خصوص توضیح داد: برای سال ۱۴۰۰ هنوز سیاست مشخصی اعلام نشده است. در حال حاضر امکان پیش بینی اینکه کدام دارو چقدر تغییر قیمت می کند امکان پذیر نیست. انچه ما می‌دانیم برخی از داروها ارزشان نیمایی خواهد شد.

مدیر عامل شرکت داروسازی اکسیر با بیان اینکه تلاش ما این است که سطح سود شرکت را حفظ کنیم، تصریح کرد: حدود ۴۰ درصد از مواد ما ممکن است تحت تاثیر ارز نیمایی شدن باشد و افزایش قیمت هم ۲۰ تا ۲۵ درصد که متناسب با افزایش هزینه ها نیست.

همچنین رئیس مجمع در پاسخ به سوال اینکه آیا شرکت در خصوص تولید واکسن برنامه ای دارد، اعلام کرد: درباره واکسن کرونا برنامه نداریم.

وی درباره افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی شرکت گفت: شرکت رو به رشد است و بازار هم همین‌طور. پس شرکت درخواست افزایش سرمایه دارد و در حال بررسی است. در کل هلدینگ تیپیکو افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی را در حال بررسی دارد و در زمان خود اطلاع داده می شود.

رئیس مجمع درباره وضعیت بازارگردانی سهام شرکت در بورس گفت: در مهر ماه سال قبل بر حسب دستور سازمان بورس با بازارگردان قرارداد بستیم. بازار از دو جنبه تحت تاثیر است. یکی داخلی یکی محیطی است. تحولات بازار از مرداد ماه تا چند روز پیش خیلی به افشاها و افزایش سرمایه‌ها حساس نبود و بازار کاهشی بود. بازارگردان ها توان جمع کردن صف های فروش را نداشتند. همچنان شرکت در حال اختصاص منابع به بازارگردان است. بارقه‌های امیدی مبنی بر برگشت بازار هست.

گفتنی است در مجمع دلر ۳۴۱۶ ریال برای هر سهم سود نقدی تقسیم شد که معادل ۹۶.۷ درصد سود خالص شرکت است.

  • منبع خبر : همفکران