شرکت موتوژن در 6 ماهه منتهی به اسفند 1399 موفق به کسب درآمد عملیاتی 8 هزار میلیارد ریالی با رشد 77 درصدی نسبت به دوره مشابه سال 1398 شد. این درآمد اگرچه همراه با رشد 28 درصدی بهای تمام شده بود اما سود ناخالص 4 هزار میلیارد ریالی را برای شرکت به ارمغان آورد که نسبت به دوره مشابه 1398 حدود 182 درصد بهبود یافته است.

به گزارش بورس امروز، این شرکت که بزرگترین تولیدکننده انواع الکتروموتورهای صنعتی و خانگی در بازار است درآمد مذکور را از عرضه این محصولات در بازار داخلی کسب می‌کند. در ادامه سهم محصولات این شرکت را در دوره ۶ ماهه دو سال متوالی گذشته قابل مشاهده است. عمده مصرف‌کنندگان محصولات این شرکت متقاضی محصول کولری بوده که در ۶ ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش ۵۹ درصدی داشته است.

محصول دیگر پر طرفدار این شرکت شامل نوع صنعتی بوده که بعد از کولری پر درآمدترین محصول «بموتو» می‌باشد. این محصول نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۰۷ درصد درآمد بیشتری را برای شرکت ایجاد کرده است. از نظر حجم فروش نیز دو محصول فوق به ترتیب در جایگاه های اول و سوم قرار می‌گیرند.

شرکت «بموتو» در ۶ ماهه مذکور نیز در بخش سایر درآمدهای عملیاتی خود ۱۷۰ میلیارد ریال کسب کرده است اگرچه این بخش درآمد لزوماً برای دوره‌های بعد ثابت نیست اما عمداً از محل فروش ضایعات کسب شده است. علاوه بر فعالیت عملیاتی اقلام متفرقه نیز درآمد ۶۱ میلیارد ریالی را برای شرکت به ارمغان آوردند که در مجموع سود خالص پایان دوره را با وجود هزینه مالیاتی ۸۷۷ میلیارد ریالی برآورد شده، به رقم ۳ هزار میلیارد ریال رساند که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۸، ۱۴۸ درصد افزایش داشته است.

لازم به ذکر است که شرکت در دوره مذکور دو طرح توسعه کارخانه فوق سنگین و کارخانه صد انفجار را در دستور کار دارد. این دو طرح که در پایان موجب افزایش سوددهی شرکت خواهند شد تا پایان دوره مورد گزارش به ترتیب ۸۵ درصد و ۷۰ درصد تکمیل شده اند. شرکت برآورد کرده است تا در پایان سال مالی در نیمه ۱۴۰۰ این دو طرح را ۱۰۰ درصد تکمیل نماید.

علاوه بر طرح توسعه «بموتو» از مالکیت در سهام ۹۸ درصد به بالا در ۳ شرکت برخوردار است که در سال مالی ۹۹ درآمد عملیاتی بالایی برای شرکت به همراه داشتند انتظار داریم باتوجه به تکمیل سال مالی این شرکتها هم زمان با «بموتو» درآمد قابل توجهی کسب نماید.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز