شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر در سال مالی منتهی به 30 اسفند 1399 موفق به کسب درآمد عملیاتی 24,046 میلیارد ریالی با رشد 422 درصدی نسبت به دوره مشابه سال 1398 شد.

به گزارش بورس امروز، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ موفق به کسب درآمد عملیاتی ۲۴,۰۴۶ میلیارد ریالی با رشد ۴۲۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۸ شد. این افزایش که عمدتاً ناشی از رشد سود سهام بوده است نقش قابل توجهی در سودآوری شرکت ایفا کرده است. در ادامه روند مقایسه ای منابع درآمد عملیاتی شرکت را در یک سال مالی ۱۳۹۹ با سال ۱۳۹۸ را مشاهده می‌کنیم.

درآمد حاصل از سود سهام عمدتاً از محل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فرعی، وابسته و همگروه بوده است که پررنگ‌ترین نقش در این درآمد به ۳ شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر، معدنی و صنعتی گل گهر و نظم آوران صنعت و معدن گل گهر تعلق دارد. در بین سود کسب شده از سرمایه‌گذاری در سایر اشخاص، سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی نوری و تأمین مواد اولیه فولاد صبا نور به ترتیب بیشترین سود را نصیب این شرکت نمودند.

سایر درآمدهای عملیاتی عمدتاً ناشی از فروش کالاهایی همچون گندله، آهن سفنجی و دیگر محصولات فولادی می‌باشد که به طور کلی از بهای تمام شده ۱۶,۷۶۳ میلیارد برخوردار هستند. حدود ۳۷ درصد این محصولات به اشخاص وابسته به ارزش ۷,۰۳۳ میلیارد ریال و مابقی به سایر مشتریان فروخته شده است.

اگرچه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و معادن گل گهر عمده درآمد خود را از محل سایر کسب کرده است اما درآمد حاصل از سود سهام رشد بالایی را در یک سال گذشته تجربه کرده است. همان طور که مشاهده می‌شود سایر منابع درآمدی با وجود افزایش قابل توجهی که داشته اند، در صورت مشاهده جزئیات بخش‌های متعددی را خواهیم دید. لذا دو منبع سود سهام و فروش سرمایه‌گذاری‌ها عمده‌ترین منبع کسب درآمد برای این شرکت می‌باشند.

با وجود افزایش در هزینه‌هایی همچون هزینه‌های اداری و فروش، رشد سود خالص به میزان ۷۹۹ درصد بوده است که رقم این سود را به ۶,۹۱۴ میلیارد ریال رسانده است. به طور کلی سهام تحصیل شده بورسی این شرکت عمدتاً از محل بازار سرمایه بوده که دارای بهای تمام شده ۱۰,۲۳۲ میلیارد ریالی است. تنها ۳ شرکت حاضر در سبد سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر خارج از بورس هستند که بهای تمام شده این دارایی‌های تحصیل شده در یک سال مالی ۱۳۹۹ حدود ۵,۹۵۶ میلیارد ریال بوده است. در این بین سهام واگذار شده که سود ۱۱ میلیارد ریالی را برای شرکت به ارمغان اورده است، از بهای تمام شده ۶,۳۱۹ میلیارد ریال برخوردار بوده است.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز