قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در پی افزایش تردیدها درباره رشد اقتصادی سال 2020 چین کاهش حدود دو دلاری را تجربه کرد.

به گزارش روند بورس امروز، با وجود این که نشانه‌های بیشتری از ترمیم تقاضا برای انرژی مشاهده می شود و کشورهای مختلف در حال بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و برداشتن محدودیت‌های اجتماعی هستند، قیمت‌های جهانی نفت خام در دادوستدهای امروز (جمعه دوم خردادماه) کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با ۱.۴۱ دلار کاهش به ۳۴ دلارو ۶۵ سنت برای هر بشکه رسید. روز پنجشنبه قیمت نفت برنت شاهد رشد حدود یک درصدی بود.

قیمت نفت خام شاخص وست تگزاس اینترمدییت آمریکا (WTI) هم که دیروز بیش از یک درصد افزایش یافته بود امروز با ۱.۹ دلار کاهش به ۳۲ دلار و ۲ سنت به ازای هر بشکه رسید.

لغو برخی از محدودیت‌های کرونایی در کشورهای مختلف جهان در حال ترمیم تقاضا برای بنزین است، زیرا ترافیک سنگین به بسیاری از پایتخت های جهان برگشته است.

بر اساس آمارها، جریان تردد خودروها در شهرهایی چون برلین و توکیو دوباره افزایش یافته و در آمریکا کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از ایالت‌ها سبب افزایش تقاضا برای مصرف بنزین شده است. تعطیلات پایان هفته طولانی پیش رو در آمریکا آغاز فصل سفرهای تابستانی در این کشور خواهد بود.

میزان ذخیره‌سازی‌های نفت خام آمریکا این هفته برخلاف انتظارها شاهد کاهش بود و نشان داد که مازاد عرضه در بازار به سمت برطرف شدن پیش می‌رود.

در همین حال بر اساس آمارهای شرکت‌های رصد کننده تردد نفتکش ها، کشورهای تولید کننده عضو گروه کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک پلاس، صادرات نفت خود را حدود ۶ میلیون بشکه در روز کاهش داده‌اند. این نشان‌دهنده تبعیت گسترده اعضای اوپک و متحدانش از توافق کاهش تولید است.

با این حال انتشار اخباری از تشدید درگیری‌های تجاری بین آمریکا و چین و ابراز تردیدهایی درباره رشد اقتصادی چین سبب نگرانی بازار نفت و در نتیجه افت قیمت‌ها در روز جمعه شده است.

چین اعلام کرد که هدف‌گذاری مشخصی را برای رشد اقتصادی خود در سال ۲۰۲۰ منتشر نمی‌کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری رویترز