شرکت پالایش نفت اصفهان در راستای اهداف خود هرسالهطرح‌های مختلفی را آن‌هم در چارچوب رعایت مسائل زیست‌محیطی اجرا و بهره‌برداری کرده است که نه‌تنها موجب کاهش نیاز آن به نفت خام به‌عنوان مواد اولیه این شرکت می‌شود بلکه افزایش تولید فرآورده‌های نفتی آن مطابق با استانداردهای روز دنیا را به دنبال داشته است و تلاش دارد با اجرای طرح‌های مختلف ترسیم‌شده، در چشم‌انداز 1400 به‌عنوان شرکت سرآمد تولیدکنندهفرآورده‌های نفتی کشور تبدیل شود.

پالایشگاه اصفهان سرآمد شرکت‌های نفتی کشور

به گزارش روند بورس امروز، شرکت پالایشگاه نفت اصفهان به‌عنوان تأمین‌کنندهبيش از ۲۰ درصد از فرآورده‌های نفتی کشور نقش تعیین‌کننده‌ای در امنیت عرضه انرژی در حوزه نفت دارد. این شرکت ازنظر دریافت نفت خام و میعانات گازی بعد از پالایشگاه آبادان در جایگاه دوم قرار دارد و از منظر تولید محصولات نفت گاز، گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره و بنزین در رتبه نخست تا پنجم در بین شرکت‌های پالایشی کشور قرارگرفته است.

شرکت پالایش نفت اصفهان در راستای اهداف خود هرسالهطرح‌های مختلفی را آن‌هم در چارچوب رعایت مسائل زیست‌محیطی اجرا و بهره‌برداری کرده است که نه‌تنها موجب کاهش نیاز آن به نفت خام به‌عنوان مواد اولیه این شرکت می‌شود بلکه افزایش تولید فرآورده‌های نفتی آن مطابق با استانداردهای روز دنیا را به دنبال داشته است و تلاش دارد با اجرای طرح‌های مختلف ترسیم‌شده، در چشم‌انداز ۱۴۰۰ به‌عنوان شرکت سرآمد تولیدکنندهفرآورده‌های نفتی کشور تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در رابطه با طرح‌هایاجراشده این شرکت به بهره‌برداری اوليه واحد تقطیر و گاز مايع شماره ۳ و چند طرح مهم زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت: ظرفیت کلی شركت پالايش نفت اصفهان به‌طور متوسط ۳۷۵ هزار بشکه در روز است که با راه‌اندازی واحد تقطیر و گاز مايع شماره ۳، این ظرفیت در ۳ واحد تقطير، توزیع می‌شود و درنتیجه موجب کاهش بار ترافیکی خوراک و تفكیک بهتردرآن‌هاشدهاست.

مرتضی ابراهیمی افزود: با اين روند علاوه برافزایش زمان عمر كاركرد تجهيزات، سبب كاهش هزینه‌های عملياتی و تعميراتی نیز می‌شود.هدف از راه‌اندازی این واحد بهبود عملکرد شركت پالايش نفت اصفهان بوده و ظرفیت پالایشی افزايش نخواهد کرد. با راه‌اندازی این واحد، ظرفیت کلی پالایشگاه از ۳۷۵ هزار بشکه به ۳۶۰ هزار بشکه در روز كاهش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان با اشاره به اینکه با راه‌اندازی واحد تقطير شماره ۳ واحدهای كاهش گرانروی موجود از مدار عملياتی نفت خام خارج‌شده و در مدار عملياتی اصلی قرار گرفت افزود: اين تغييرات موجب كاهش ميزان توليد نفت كوره و به‌جای آن، افزايش محصولات باارزش مانند بنزين، نفت سفيد، سوخت هواپيما و گازوئيل شده است.

ابراهیمی ادامه داد: بااین‌وجود در صورت نياز كشور به تولید بنزین بیشتر، می‌توان از ظرفیت پالایشی پالایشگاه ها در دو واحد جانبی غلظت‌ شکن استفاده كرد و خوراک شركت را حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار بشکه‌ در روز افزايش داد.

وی همچنین با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای این شرکت نظیر پروژه احداث تصفیه گازوئیل، پروژه احداث یوتیلیتی و آفسایت طرح تصفيه گازوئيل، احداث تقطیر و گاز مايع ۳، دیگ‌هایجدید بخارو واحد آب DM، مدرنیزه کردن سیستم برق پالایشگاه، خطوط ارتباطی مخازن بنزین سازی را ازجملهپروژه‌های در دست اجرای این شرکت برشمرد و افزود: احداث سکوهای بارگیری، احداث پست ۳۳/۲۳۰ کیلوولت، احداث ایستگاه پمپاژ و سیستم تصفیه پساب شاهین‌شهر، احداث یوتیلیتی پروژه‌های داخلی، بازسازی برج خنک‌کننده آب، احداث ایستگاه تقلیل فشار گاز طبیعی، احداث پروژه RHU و … از دیگر پروژه‌های فعال پالایشگاه اصفهان است.

بهره‌برداری اوليه واحد زیست‌محیطی جامد سازی گوگرد

واحد گرانول (جامد سازی) گوگرد توليدی شركت پالايش نفت اصفهان در راستای حفظ و رعايت مسائل زیست‌محیطی و باهدف جامد سازی، انبار و بسته‌بندی گوگرد طبق استانداردهایزیست‌محیطی با ظرفيت ۳۰۰ تن در روز به بهره‌برداری اولیه رسيد. اين واحد قابليت افزايش جامدسازی، انبارش و بسته‌بندی گوگرد توليدی را تا ۶۰۰ تن در روز دارد. مزیت‌های تغيير روند توليد گوگرد حذف ذرات گردوغبار كه باعث آلايندگی هوا می‌شود، حفظ كيفيت محصول و افزايش ظرفيت توليد و سرعت كار از فوايد احداث اين واحد است.

افتتاح پروژه ملی تصفیه پساب و استفاده صنعتی از فاضلاب شهری

نخستین پروژه ملی زیست‌محیطی تصفیه و استفاده صنعتی از فاضلاب شهری در شرکت پالایش نفت اصفهان با رویکرد کاهش مصرف منابع آب آشامیدنی با ظرفیت ۷۵۰ مترمکعب در ساعت به بهره‌برداری رسید.

در این پروژه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، انتقال و تصفیه پساب شاهین‌شهر با همکاری ۲ شرکت داخلی در سه مرحله ساخت ایستگاه پمپاژ پساب در محل تصفیه‌خانه، احداث خط انتقال پساب به پالایشگاه و ساخت تصفیه‌خانه در محل این شرکت انجام‌گرفته است، به‌طوری‌که ۷۵۰ مترمکعب پساب شهری در ساعت را تصفیه می‌کند. این پروژه در مدت ۲۴ ماه و با هزینه‌ای افزون بر ۱۰۰ میلیارد تومان در محل شرکت پالایش نفت اصفهان ساخته‌شده است.

افتتاح سکوهای بارگیری فرآورده‌های نفتی سبک با حضور استاندار اصفهان

شرکت پالایش نفت اصفهان برای بارگیری فرآورده‌های ویژه خود، ۱۸ سکوی بارگیری باهدف بارگیری محصولاتی همچون لوب کات، آیزوریسایکل، انواع حلال‌ها و وکیوم باتوم (ته‌مانده برجخلأ) طراحی و در مساحت ۱٫۵ هکتار با هزینه‌ای افزون بر ۶۰ میلیارد تومان ساخته است. این سکوها به‌صورت دو نازله در ۹ ردیف در نظر گرفته‌شده است؛ به‌طوری‌که سکوی بارگیری وظیفه ارائه فرآورده‌های نفتی سبک (مانند انواع حلال‌ها) و ۶ سکو نیز وظیفه بارگیری فرآورده‌های سنگین (مانند لوب کات، وکیوم باتوم و آیزوریسایکل) را برعهده دارد.

شركت پالايش نفت اصفهان خوش درخشيد

در شانزدهمين همايش و دهمين جشنواره ملی نظام پيشنهادها كه در تالار امينی دانشگاه تهران برگزار شد، شركت پالايش نفت اصفهان در بخش‌های پيشنهاد برتر و «پیشنهاددهنده برتر» موفق به كسب مقام نخست شد.

شرکت پالایش نفت اصفهان دومين شركت پيشرو در كشور شد

بر اساس گزارش گروه كارشناسی رتبه‌بندی IMI-100 سازمان مديريت صنعتی، در ميان ۵۰۰ شركت بزرگ كشور، شرکت پالایش نفت اصفهان در سال ۹۸ با عنوان شركت پيشرو ازنظر شاخص فروش رتبه دوم كشوری و ازنظر شاخص فروش در گروه فرآورده‌های نفتی رتبه اول را به دست آورد.

بنزين توليدی پالايشگاه اصفهان يورو ۵ است

از ارديبهشت سال ۱۳۹۷، کیفیت بنزين توليدی پالايشگاه اصفهان كه روزانه حدود ۱۲ ميليون ليتر است به سطح استاندارد يورو ۵ ارتقاء یافت. همچنين از مجموع حدود ۲۲ ميليون ليتر گازوئيل توليدی آن، حدود ۲ ميليون ليتر گازوئيل با سطح كيفی يورو ۵ توليد می‌شود كه از اواخر سال ۹۹ با راه‌اندازی واحدهای تصفيه گازوئيل، توليد اين فرآورده نفتی به‌طور كامل به سطح كيفی يورو ارتقاء خواهد يافت.

اجراي پروژه خط انتقال ۲۳۰ كيلوولت و پست فشارقوی۳۳/۲۳۰ کيلوولت اختصاصی شركت پالايش نفت اصفهان

شركت پالايش نفت اصفهان به‌منظور تأمين برق واحدهای عملياتي پالايشگاه به‌صورت پيوسته و پايدار باقابلیت اطمينان بالا و ايمن از شبکه برق سراسري، اقدام به خريد MW60 ديماند از شركت برق منطقه‌ای اصفهان نموده است.

اجراي اين طرح در قالب دو پروژه، خط انتقال ۲۳۰ كيلوولت هوائي دوجداره از نيروگاه شهيد محمد منتظريبه پالايشگاه اصفهان با طول تقريبي ۵/۵ كيلومتر و پست فشارقوی۳۳/۲۳۰ کيلوولت اجرا گرديده است.

مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهانمزاياي اين طرح را برشمرد و گفت: تأمین كمبود برق موردنیاز واحدهاي عملياتي پالايشگاه، بالا بردن قابليت اطمينان، پايداري و ايمني شبكه برق پالايشگاه، كاهش آب مصرفي پالايشگاه و صرفه‌جویی در مصرف انرژي از مزاياي اين طرح به شمار می‌رود.

وي هزينه اجراي خط انتقال را ۶۰ ميليارد ريالو هزينه اجراي پست را ۲۰۰ ميليارد ريال و ۶/۲ ميليون يورو اعلام و تصريح كرد: تاكنونخط انتقال طرح۱۰۰% وپست ۹۹% پيشرفت داشته است.از ۲۰ فروردین‌ماه سال جاري، خط انتقال و پست، برق‌دار شده و از ۱۸ اسفند با دو خط در حال بهره‌برداری آزمايشي و رفع نواقص جزئی است.

افزايش سرمايه شركت پالايش نفت اصفهان

در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (سهامی عام) كه مهرماه سال ۹۸ برگزار شد، سرمایه پالایشگاه اصفهان از ۲۰ هزار میلیارد ریال به ۵۱ هزار میلیارد ریال افزایش يافت.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان بابیان اينكه در سال ۹۴، مبلغ ۲۲۰۰۰ ميليارد ریال دارایی داشتیم، درحالی‌که این میزان هم‌اکنون ۶۷۰۰۰ ميليارد ریال رسیده و اختلاف آن ۴۵۰۰۰ ميليارد ریال است گفت: این مبلغ را در پروژه‌هاسرمایه‌گذاریکرده‌ایم و باعث شده سرمایه شرکت را افزایش دهیم.

لجن‌های واحد بازيافت پالايشگاه اصفهان سيمان می‌شود

برای کاهش آلاینده‌هایمحیط‌زیست، طرح تحقيق و بررسی نحوه استفاده از لجن‌های واحد بازيافت پالايشگاه اصفهان در کارخانه سيمان اردستان و اجرای طرح در مقياس پايلوت تحت نظارت اداره کل سازمان حفاظت از محیط‌زیست، به مجری‌گری دانشگاه پيام نور اصفهان و كارفرمايی شركت پالايش نفت اصفهان اجرایی شد.