گردش موجودی مواد و کالا شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در دوره 6 ماهه منتهی به خرداد سال جاری از 0.13 دوره مشابه سال گذشته به 0.2 رسید. این افزایش، بهبود راندمان «خاورمیانه1» را نشان می‌دهد.

به گزارش روند بورس امروز، شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در دوره ۶ ماهه منتهی به خرداد سال ۱۳۹۸ درآمد عملیاتی ۱۴,۴۳۹,۰۴۷ میلیون ریال با رشد ۱۰۹ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته کسب کرد. با وجود رشد ۹۹ درصدی بهای تمام‌ شده محصولات فولاد سیرجان ایرانیان، سود ناخالص ۶ ماهه منتهی به خرداد سال جاری با رشد ۱۲۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۶,۰۵۶,۱۶۲ میلیون ریال رسید.

بهبود قدرت پرداخت بدهی

نسبت جاری شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در دوره ۶ ماهه منتهی به خرداد امسال ۰٫۱۹ بود. این در حالی است که نسبت جاری دوره مشابه سال گذشته ۰٫۱۵ به ثبت رسیده است. این افزایش نشان می‌دهد که شرکت فولاد سیرجان ایرانیان با رشد دارایی جاری، توانایی پرداخت بدهی‌های جاری از این محل را بهبود بخشیده است. لازم به ذکر است؛ مدیریت باید در کنار افزایش این نسبت، میزان آن را کنترل کند.

افزایش کارایی «خاورمیانه۱»

شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در دوره ۶ ماهه منتهی به خرداد ۱٫۷۱ مرتبه کالا و مواد موجود در چرخه تولید را استفاده و به فروش رسانده است. این شرکت در دوره ۶ ماهه مشابه در سال گذشته ۲٫۱ مرتبه موجودی کالا و مواد خود را به گردش درآورد. این کاهش نشان می‌دهد که شرکت باید موجودی انبار و میزان فروش خود را مورد بازبینی قرار دهد تا در تبدیل، به مشکل نقدینگی دچار نشود.

نسبت گردش دارایی شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در دوره ۶ ماهه منتهی به خرداد سال جاری ۰٫۲ است. درحالی که گردش دارایی شرکت در ۶ ماهه مشابه سال گذشته ۰٫۱۳ مرتبه بوده است. لذا افزایش تقریبی این نسبت روند مثبت درآمد عملیاتی شرکت را نشان می‌دهد. درنتیجه بازاریابی و فروش محصولات شرکت در دوره ۶ ماهه منتهی به خرداد سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد داشته است.

رشد ۲٫۵ برابری نقدینگی

شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در ۶ ماهه منتهی به خرداد سال جاری نقدینگی عملیاتی ۱۱,۰۵۳,۸۳۶ میلیون ریال با رشد ۲٫۵ برابری نسبت به دوره مشابه سال گذشته کسب کرد. در نتیجه به پشتوانه این نقدینگی ۳,۴۹۰,۸۹۳ میلیون ریال سود استقراض خود را پرداخت کرد.

همچنین شرکت در کنار فروش ۲,۳۲۱ میلیون ریال دارایی ثابت، اقدام به خرید ۸,۴۳۶,۷۶۷ میلیون ریال دارایی ثابت مشهود و ۷,۱۱۴ میلیون ریال دارایی نامشهود کرد. شرکت فولاد سیرجان ایرانیان در کنار دریافت ۲۶,۴۹۱,۹۰۹ میلیون ریال تسهیلات ۲۳,۷۲۸,۴۰۵ میلیون ریال از تسهیلات قبلی خود را پرداخت کرد.