تحلیل‌ها بازار مسکن نشان می‌دهد که آنچه به رغم نبود توان خرید در ۹۰ درصد متقاضیان مصرفی منجر به تداوم رشد قیمت‌ها در بازار مسکن سال ۹۸ شد، به قرار داشتن بازار معاملات در سیطره سفته‌بازان مربوط می‌شود.

به گزارش روند بورس امروز، افزایش قیمت مسکن در شرایطی است که حجم نقدینگی در اقتصاد کشور به رقمی بی‌سابقه رسیده است. به طوری که آمارها نشان می‌دهد، نقدینگی در تابستان سال جاری از رقم ۲ هزار میلیارد تومان عبور کرده و رشد آن در حدود ۲۷ درصد بوده است. برای بررسی این مسائل در ادامه قیمت مسکن در چند منطقه تهران را موردبررسی قرار داده‌ایم.

آگهی‌های منتشرشده در محدوده زعفرانیه نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۳۸ میلیون  و ۸۰۰ تومان است و در این منطقه کاهش قیمت ۷ درصدی داشته‌ایم.

در محدوده ونک افزایش قیمت ۱۲ درصدی ثبت‌ شده است و در این منطقه میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۲۶ میلیون تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۸۹۱ معامله انجام‌شده است.

در محدوده تهران‌پارس میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۷ میلیون و ۱۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۷ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که خرید مسکن برای طیف وسیعی از اقشار جامعه ساخت شده است. هزینه مسکن به اندازه‌ای شده است که طیف متقاضی واقعی مسکن نقدینگی لازم برای خرید خانه را از دست داده است.