روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتي هيجاني همراه بود، ولی به طور کلي روندی صعودی داشت.در هفته گذشته روند قيمتي نقره از میانگین ۱۷٫۲۵۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ در تاريخ ۳۰ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ ميلادي، به ميانگين قيمت  ۱۷٫۶۰۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۴ ماه اکتبر سال ميلادي جاری، معامله گردید.بهاي فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولي به طور کلي در هفته گذشته روندي نزولی داشت.

به گزارش روند بورس امروز، در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتي هيجاني همراه بود، ولی به طور کلي روندی صعودی داشت. لازم به ذكر است قيمت طلا در هفته گذشته از میانگين ۱۴۸۶٫۴۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۳۰ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ ميلادي، به ميانگين قيمت ۱۵۰۴٫۳۲۵دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۴ ماه اکتبر سال ميلادي جاری، رسيد.

در هفته اخير در بازارهاي جهاني، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثير اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

در هفته معاملاتی گذشته به گزارش سايت Kitco، افزایش تنش های سیاسی در منطقه خاورمیانه و تداوم اعتصابات در هنگ کنگ موجب گردید تا ریسک ژئو پلیتیک در بازارهای مالی افزایش یابد. به دنبال این موضوع و با افزایش تقاضای فیزیکی خرید طلا توسط توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در هفته معاملاتی قبل، قیمت این فلز ارزشمند در بازارهای جهانی با رشد محسوس قیمت همراه گردید.

همچنین در هفته اخیر بنا به گزارش خبرگزاری Reuters، انتشار آمار منفی از میزان مشاغل ایجاد شده در آمریکا توسط اداره کار این کشور ، مبنی بر اینکه تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه سپتامبر نسبت به پیش بینی کارشناسان اقتصادی کاهش داشته است، موجب گردید تا رویکرد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران جهانی به طلا به عنوان کالایی امن برای سرمایه گذاری افزایش یابد. براساس این گزارش در ماه سپتامبر تنها ۱۳ هزار شغل در آمریکا ایجاد شد که انتظار کارشناسان از تعداد مشاغل ایجاد شده ۱۴۵ هزار شغل بود. به دنبال آن قیمت این فلز ارزشمند در هفته قبل روندی کاملا صعودی را تجربه نمود.

علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش Kitco،  طلاي فيوچر تحويل ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی با ۳٫۵ درصد افت قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۱۰٫۳۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نيويورک رسید.

در همین حال در هفته اخير، به گزارش گروه تحقیقات سايت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای ۱۷ نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد ۱۲ نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، ۲ نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و ۳ نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

این اتفاقات در حالی است که با احتمال زيادي مهمترين عوامل تاثيرگذار بر قيمت طلا در هفته‌هاي آتي، داده هاي آماري منتشره از اقتصاد كشورها، تغییرات نرخ بهره بانکي آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سياست بانک مرکزي اروپا در تغییر يا ثبات نرخ بهره بانکي این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنين برنامه‌هاي تسهيل مالي بانكهاي مركزي سایر کشورها، داده‌هاي اقتصادي کشور چين، همزمانی فستيوالهاي دو كشور چين و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تنش های سیاسی آمریکا و ایران، بروز بلاياي طبيعي و همچنین تغیبر بهاي نفت در بازارهاي جهاني خواهد بود.

 

 

تحليل تکنيکال طلا

با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند كه ممكن است طلا در اين بين اصلاح قيمت نيز داشته باشد.

در هفته گذشته روند قیمتی طلا صعودی بود و برای هفته معاملاتی آتی، اين پيش‌بيني براي قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی افزایشی داشته باشد.

در اين صورت اگر طلا روندی افزایشی داشته باشد، قيمت آن با عبور از نزديکترين مقاومت تاریخی و مهم خود که ۱۵۰۰ دلار به ازاء هر اونس مي باشد، با احتمال زيادي تا سطح قیمتی ۱۵۵۰ دلار به ازاء هر اونس، نيز افزایش خواهد داشت.

و در غير اينصورت چنانچه فلز گرانقیمت طلا بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزديكترين ساپورت مهم و قیمتی مهم و تاریخی خود كه ۱۴۸۰ دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اينکه تا سطح حمایتی ۱۴۵۰دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش يابد، وجود دارد.

 

در همین حال با توجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غير منتظره‌اي رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندي صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بين با نوساناتی نیز همراه گردد. اين در حالي است که گواههاي موجود در تحليل تکنيکال نيز از اين مسئله حمايت مي‌کند.

روند قيمتي طلا در هفته‌اي که گذشت به قرار زير است:

و همچنين نمودار قيمتي طلا در چند سال اخیر به صورت زير است:

 

 

تحليل نقره در بازارهاي جهاني

در طی هفته‌اي که گذشت، روند قیمتی نقره در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولی به طور کلي نقره روندي صعودی داشت. به نحوي‌که در هفته گذشته روند قيمتي نقره از میانگین ۱۷٫۲۵۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ در تاريخ ۳۰ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ ميلادي، به ميانگين قيمت  ۱۷٫۶۰۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۴ ماه اکتبر سال ميلادي جاری، معامله گردید.

لازم به ذکر است عواملي که در تحليل طلا عنوان گردید، در تغييرات قيمت نقره نیز در هفته قبل موثر بوده‌اند.

در همین حال در هفته گذشته به گزارش سايت Kitco،  قیمت نقره فيوچر تحويل ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی با ۱۷ دلار کاهش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۷٫۶۱۰۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نيويورک رسید.

به نظر مي‌رسد که خواص پرکاربرد بودن فلز گرانقيمت نقره در صنایع مختلف، و همچنین ارزان تر بودن قيمت فلز نقره نسبت به طلا، علاوه بر امتیاز نقره که مامنی امن برای سرمایه‌گذاری در شرايط بي‌ثباتي سیاسی و اقتصادي به شمار می‌رود، همواره عاملی می باشد که اقبال سرمایه گذاران به خرید نقره را در بازارهاي جهاني به همراه داشته است، و همين امر نيز آينده قيمتي اين فلز ارزشمند را در بازارهاي جهاني تحت تاثير خود قرار مي‌دهد.

 

تحليل تکنيکال نقره

با توجه به شواهد ملاحظه شده در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد که روند بلندمدت نقره صعودی خواهد بود. در هفته گذشته در بازارهاي جهاني، روند قیمتی نقره نزولی بود و برای هفته آينده، اين پيش‌بيني وجود دارد که با احتمال زيادي این فلز گرانقیمت روندی صعودی داشته باشد.

در اين صورت اگر نقره بخواهد روندي افزایشی داشته باشد، با عبور از نزديكترين سطح مقاومتی مهم خود يعني ۱۸.۰۰۰۰ دلار، با احتمال زیادی تا مقاومت مهم ۱۸٫۵۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نیز افزایش خواهد یافت.

و در غير اينصورت، چنانچه فلز گرانقیمت نقره بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، با عبور کردن از نزديکترين ساپورت مهم و تاریخی خود که ۱۷٫۵۰۰۰ دلار است، احتمال اينکه‌ تا سطح حمایتی مهم  ۱۷.۰۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نيز نزول یابد، وجود دارد.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غير منتظره‌اي رخ ندهد، به نظر می‌رسد که نقره در این هفته روندي افزایشی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بين با نوساناتی نیز همراه گردد. اين در حالي است که گواههاي موجود در تحليل تکنيکال نيز از اين مسئله حمايت مي‌کند.

 

روند قيمتي نقره در هفته گذشته به قرار زير است:

 

 

و همچنين نمودار قيمتي نقره در چند سال گذشته به صورت زير است:

 

نمودار قيمتي نقره

 

 

تحلیل مس در بازارهاي جهاني

بهاي فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولي به طور کلي در هفته گذشته روندي نزولی داشت. به نحوي که قيمت اين فلز بنیادین از قيمت ۵۷۲۸٫۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۳۰ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ ميلادي، به قيمت ۵۵۹۸٫۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۴ ماه اکتبر سال ميلادي جاری، معامله گردید.

 الف- تحليل بنيادي:

در شکل زير نمودارهاي قيمتي يک ماهه و يک هفته اخير فلز مس(تحويل فوري) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

 

 

 

عوامل زیادی در هفته قبل بر قيمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.

در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش سایت Bloomberg، علیرغم افت ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ارزهای مهم جهان مانند یورو در بازارهای جهانی، همزمانی با روز اول اكتبر که مصادف با روزملي چين است و همه ساله در چنين ايامي مردم اين كشور هفت روز تعطيلات رسمي دارند، این عامل موجب گردید تا میزان تقاضای خرید فلزات اساسی مانند مس در هفته قبل در بازارهای جهانی کاهش داشته باشد و به دنبال آن بهای این فلز بنیادین روندی کاهشی داشت.

 

ب- تحليل تکنيکال:

با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحليل تکنيکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتي را نیز در اين بين تجربه خواهد نمود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندي نزولی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندي صعودی خواهد بود.

در اين صورت فلز اگر مس روندی صعودی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزديكترين مقاومت مهم و تاریخی خود يعني ۵۹۰۰ دلار به ازاء هر تن، احتمال اين که قیمت مس، تا سطح مقاومتی مهم  ۶۲۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن افزایش يابد، وجود دارد.

و در غير اين صورت چنانچه مس بخواهد روندي کاهشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزديکترين ساپورت مهم و تاریخی خود که ۵۵۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن مي‌باشد، احتمالاً تا حمایت قیمتی ۵۴۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن نيز افت خواهد یافت.

 

 

 

اتفاقات فوق در حالي است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمي مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه يورو، بروز بلاياي طبيعي، مسئله تنشهاي سياسي در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سياستهاي تورم‌زدايي چين، سياستهاي فدرال رزرو آمريکا در تثبيت يا عدم تثبيت نرخ بهره بانکي، اقدامات ساير بانکهاي مرکزي دنيا، مسئله برگزیت، نگرانی‌هاي ناشي از افزايش نرخ تورم جهاني و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگري در معادن مهم مس دنيا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعيين روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهاي جهاني تاثيرگذار خواهند بود.

 

 

  • منبع خبر : شرکت کارگزاری سی ولکس