در بازار کساد مسکن اکثر معاملات در میان واحدهایی با متراژ کم شکل می‌گیرد.

به گزارش روند بورس امروز، با توجه به رکود شکل گرفته در بازار مسکن که کارشناسان از آن به عنوان کسادی مسکن یاد می‌کنند، بررسی‌ها حکایت از این موضوع دارد که واحدهایی که متراژ بیش از ۱۵۰ متر دارند، زودتر با کاهش قیمت مواجه خواهند شد. در این بازار کساد بیشتر معاملات در میان واحدهایی با متراژ کم است که مردم توان خرید آن‌ها را دارند. در ادامه برای بررسی‌های بیشتر به آگهی مسکن در چند منطقه تهران می‌پردازیم.

آگهی‌های منتشر شده در محدوده فرشته نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۳۶ میلیون و ۲۰۰ تومان است و در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۹۸۲ معامله انجام شده است که معاملات این منطقه ۱۵ درصد رشد داشته است.

در منطقه تهران‌پارس تهران نیز میانگین قیمت املاک بر حسب مترمربع حدود ۱۳ میلیون و ۹۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۱۸۴۴ معامله انجام شده است.

منطقه ولنجک تهران نیز میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۳۵ میلیون تومان است. این محدوده نسبت به مناطق دیگر واحدهای کم متراژ کمتری را دارد. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه شاهد افزایش ۱۵ ‌درصدی قیمت مسکن بوده‌ایم.

در مناطق جنوبی تهران عرضه مسکن کاهش چشم‌گیری داشته است. میانگین قیمت واحدهای مسکونی در محدوده خزانه متری ۸ میلیون و ۳۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه شاهد افزایش قیمت ۹ درصدی بودیم.

در غرب پایتخت تنوع متراژ در آگهی‌ها بیشتر شده است. در محدوده سعادت‌آباد میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۲۹ میلیون و ۵۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۱۹۰۹ معامله انجام شده است که روند افزایش قیمت این منطق ۵ درصد بوده است.

نگرانی در خصوص بازار مسکن محدود به شاغلین این حوزه نیست بلکه مشاغل وابسته به این بازار نیز آسیب خواهند دید چرا که بخش مسکن با ۱۳۰۰ شغل وابسته است.