تا تاریخ بیست مردادماه سال 1398 در بورس تهران 21 نماد متوقف شده‌اند.

به گزارش روند بورس امروز، نمادها در بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس همیشه در حالت مجاز نیستند و ممکن است به دلایل مختلفی، وضعیت آن‌ها تغییر یابد و قابل معامله نباشند. زمانی که رویداد ویژه‌ای باعث تأثیر معنادار بر ارزش یک دارایی باشد، با هدف رعایت انصاف، برای مدتی معاملات آن دارایی متوقف می‌شود تا اطلاعات لازم به تمام ذی‌نفعان برسد و پس از آن معاملات آن دارایی از سر گرفته شود.

این توقف دارایی در بورس‌ها با عنوان توقف نماد شناخته می‌شود و مختص بورس تهران نیست؛ بنابراین متوقف شدن و باز شدن نمادها در بورس سایر کشورها نیز وجود دارد اما موضوع حائز اهمیت در بورس تهران، بسته ‌ماندن طولانی‌مدت نمادها است که به یک معضل تبدیل شده و ریسک نقد شوندگی را بالا برده است.

جزئیات علت نمادهای متوقف شده بازار

در ادامه به علت توقف ۲۱ نماد بورسی می‌پردازیم که در بررسی‌ها مشخص شده است، پنج شرکت کنتورسازی ایران (آکنتور)، حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج‌فارس (حفارس)، بورس کالی ایران (کالا)، بانك انصار (وانصار) و بانك ملت (وبملت) تعلیق نماد معاملاتی داشته‌اند که شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خلیج‌فارس (حفارس)، بورس کالی ایران (کالا) و بانك ملت (وبملت) به علت بررسي وضعيت اطلاعاتي ناشر بوده است.

هشت شرکت پارس سویچ (بسویچ)، بیمه پارسیان (پارسیان)، گروه پتروشیمی. ایرانیان (پترول)، معدنی املح ایران (شامل)، پتروشیمی خارك (شخارك)، نفت سپاهان (شسپا)، بانك سینا (وسینا) و بانك اقتصادنوین (ونوین) به علت برگزاري مجامع بوده است.

همچنین نماد شرکت‌های کارگزاران بورس کالی ایران (اکال)، تولیدکنندگان بورس کالی ایران (تكال) و نهادهای مالی بورس کالی ایران بازار (نكال) به علت توقف نماد اصلی متوقف شده‌اند.

سه شرکت پارس‌دارو (دپارس)، داروسازی فارابی (دفارا) و سرمایه‌گذاری ساختمان ایران (وساخت) نیز به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف» متوقف شده‌اند. شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان (غشان) هم به دلیل تغییرات بیش از ۵۰ درصد در ۱۵ روز متوالی متوقف شده است.

در نهایت نیز مجموعه غلتك سازان سپاهان (فسازان) بدون ذکر دلیل متوقف شده است.