در فضای استارت‌آپها بحثی به نام شتاب‌دهنده داریم به این معنی که گروه‌های جوان دارای ایده ممکن است از توان مالی و مدیریتی کافی برای اجرای این ایده‌ها برخوردار نباشند؛ به همین جهت شتاب‌دهنده‌ها به این افراد کمک مالی می کنند و در صورتی که ایدۀ آنها موردپذیرش قرار گیرد، در ریسک مالی ایجاد این پروژه‌ها شریک می شوند.

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: بیش از ربع قرن از افتتاح شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از بزرگترین دستاورد‌های صنعتی جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. در طول این سال‌ها این شرکت که مولود انقلاب اسلامی است به بزرگترین فولادساز خاورمیانه و شمال آفریقا بدل شده است. با بررسی تاریخچه فولادسازان موفق جهان در می‌یابیم که اکثر این شرکت ها پس از پشت سر گذاشتن دوران راه اندازی و توسعه به دنبال دستیابی به علم ساخت و راه اندازی کارخانجات فولاد رفته و تبدیل به مرجعی در صنعت فولاد شده‌اند.

وی افزود: در آستانۀ چهل سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بزرگترین فولادساز کشور به بلوغ خود رسیده است؛ از این رو باید علاوه بر تولید فولاد و نقش‌آفرینی در بومی‌سازی تجهیزات موردنیاز این صنعت، برای ساخت کارخانه‌های فولادسازی برنامه ریزی کند. امروز بخش عمده‌ای از قطعات و تجهیزات موردنیاز کارخانه‌های فولاد در کشور بومی‌سازی شده اند و با بومی سازی باقیماندۀ قطعات موردنیاز صنعت فولاد شرکتی مانند فولاد مبارکه، خواهد توانست ساخت و راه‌اندازی یک کارخانه فولاد را در هر نقطه‌ای از ایران انجام دهد. این حرکت بسیار بزرگی در فولاد مبارکه است و اتفاقی میمون و مبارک خواهد بود.

مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: از نمونه تلاش‌های صورت گرفته در راستای این رویکرد می‌توان به عزم فولاد مبارکه برای راه‌اندازی یک واحد نورد گرم در شرکت فولاد هرمزگان، مشابه نمونه موجود در فولاد مبارکه، ظرف چند سال آینده اشاره کرد. همچنین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد که با مشارکت شرکت فولاد مبارکه در دی‌ماه برگزار می‌شود از دیگر نماد‌های این رویکرد فولاد مبارکه در بومی‌سازی است.

بیشتر بخوانید:  برداشت آب زاینده رود به صفر می‌رسد

وی افزود: در فضای استارت‌آپها بحثی به نام شتاب‌دهنده داریم به این معنی که گروه‌های جوان دارای ایده ممکن است از توان مالی و مدیریتی کافی برای اجرای این ایده‌ها برخوردار نباشند؛ به همین جهت شتاب‌دهنده‌ها به این افراد کمک مالی می کنند و در صورتی که ایدۀ آنها موردپذیرش قرار گیرد، در ریسک مالی ایجاد این پروژه‌ها شریک می شوند. به همین منظور در رویکرد خرید اقلام موردنیاز شرکت فولاد مبارکه تغییری صورت گرفته است.

عظیمیان تاکید کرد: در حال حاضر اگر کسی اعلام کند که تجهیزی را بومی‌سازی کرده، فولاد مبارکه در صورت تأیید ارزیابی عملکرد و کیفیت آن، محصول را خریداری می کند؛ اما از این پس با تغییری که در رویکرد فولاد مبارکه به وجود آمده، در نمایشگاه دی‌ماه لیست نیازمندیها در بخش‌های مختلف اعلام می‌شود و اگر شرکتی ایدۀ ساخت و تأمین هریک از این اقلام را داشته باشد و ایده موردپذیرش قرار گیرد، فولاد مبارکه در تأمین مالی و ریسک اجرای این پروژه شریک می‌شود و نقش شتاب‌دهنده را برای این استارت‌آپ‌های فنی ایفا می کند. در همین راستا هیئت داوری متشکل از استادان دانشگاه و مهندسان مجرب فولاد مبارکه تشکیل شده است. این هیئت وظیفۀ داوری و غربالگری ایده‌های دریافتی را بر عهده خواهد داشت.

وی در انتها اضافه کرد: پروژه‌هایی که هیئت داوران تأیید می کنند به سیستم قراردارد و مالی فولاد مبارکه معرفی می شوند تا سرمایه گذاری لازم، بسته به ابعاد پروژه صورت پذیرد و چنانچه پروژه به نتیجه برسد، قرارداد خرید محصول به صورت تضمین شده با تأمین کنندۀ مذکور منعقد خواهد شد. جان کلام اینکه شرکت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلی حمایت می کند.

بیشتر بخوانید:  "فولاد" محصولات خود را به نرخ ارز رقابتی می‌فروشد