گزارش منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژی آب سردی بر پیکره بهای نفت ریخته است. بر طبق این گزارش، عرضه جهانی نفت در آگوست به رکورد تاریخی 100 میلیون بشکه در روز رسیده است.

مسعود عبدیزدان،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با بهای نفت با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

عبدیزدان عنوان کرد:بهای نفت طی هفته اخیر بر اساس چند فاکتور نوسانات بالایی را تجربه نموده است. بهای نفت خام امریکا در هفته منتهی به ۱۴ سپتامبر به سطح روانی ۷۰ دلار رسید و نفت خام برنت مرز ۸۰ دلار را رد کرد. عامل این افزایش را می توان در گزارش آژانس انرژی امریکا مبنی بر افت ۵٫۳ میلیون بشکه ای ذخائر نفت ایالات متحده طی هفته قبل اشاره نمود که بسیار بالاتر از انتظار بازار می باشد. از سوی دیگر، طوفان ابر طوفان فلورنس در حال در نوردیدن خلیج مکزیک می باشد و به احتمال زیاد تاثیرات بسیار مخربی بر تاسیسات تولید و حمل نفت در این منطقه خواهد گذاشت.

وی افزود:با این حال، گزارش منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژی آب سردی بر پیکره بهای نفت ریخته است. بر طبق این گزارش،عرضه جهانی نفت در آگوست به رکورد تاریخی ۱۰۰ میلیون بشکه در روز رسیده است.افزایش تولید در عراق و لیبی باعث شده تا تولید نفت اوپک به ۳۲٫۶۳ میلیون بشکه در روز برسد. میزان ذخایر نفت سازمان توسعه همکاری اقتصادی نیز با ۷٫۹ میلیون بشکه رشد به ۲٫۸۲۴ میلیارد بشکه در جولای رسیده است.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اوپک چشم انداز خود برای تقاضای نفت طی ۲۰۱۹ را در جدیدترین گزارش خود مجددا کاهش داده است و باور دارد که چشم انداز اقتصادی دنیا با ریسک های بزرگی روبروست. بازار نفت خام با چالش هایی در سال آینده مواجه خواهد شد. اوپک معتقد است که تقاضای نفت در سال آینده رشد ۱٫۴۱ میلیون بشکه ای را ثبت خواهد نمود که ۲۰ هزار بشکه از برآورد قبلی پایین تر است. این دومین ماه متوالی است که اوپک پیش بینی خود برای تقاضا در سال آتی را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید:  واگذاری ۱۸ شرکت بورسی دولت در روزهای آینده