خالص ارزش روز دارایی‌های سرمایه غدیر به ازای هر سهم 2 هزار تومان است و براساس آخرین قیمت معامله شده، شرکت سرمایه‌گذاری در محدوده 63 درصد NAV در حال معامله است.

به گزارش روند بورس امروز، شرکت سرمایه گذاری‌ غدیر در سال ۱۳۷۰ با نام اولیه شرکت سرمایه گذاری بانک صادرات و با مالکیت بانک صادرات ایران با سرمایه اولیه ۱۰ میلیارد ریال تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۷۴ به سهامی عام تبدیل شده و در همان سال در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

پس از انتقال سهام ۱۲۴ شرکت ازبانک صادرات ایران به این شرکت در سال ۱۳۷۵ به منظور اصلاح ساختار مالی، نام شرکت به سرمایه‌گذاری غدیر تغییر یافت. زمینه های سرمایه گذاری شرکت هم‌اکنون صنعت‌های نفت، گاز و پتروشیمی، برق و انرژی، صنایع معدنی، حمل و نقل، سیمان، ساختمان، تجاری و مالی و همچنین فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب هفت هلدینگ است.

آخرین سرمایه ثبت شده شرکت ۷.۲۰۰ میلیارد تومان است. همچنین ترکیب سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است:

براساس آخرین پرتفوی اعلامی از سوی شرکت که مربوط به اردیبشهت ۱۳۹۹ است، ۶۷ درصد از بهای تمام شده پرتفوی سرمایه گذاری غدیر مربوط به شرکت های بورسی و مابقی مربوط به شرکتهای خارج از بورس است. همچنین براساس آخرین قیمت معامله شده در بازار سرمایه، به ترتیب نمادهای پارسان (۶۱ درصد)- پارس (۱۷ درصد)- کگهر (۱۷ درصد) و وبشهر (۲ درصد) بیشترین وزن از ارزش روز را در پرتفوی بورسی سرمایه گذاری غدیر دارند.

شرکت‌های اثر گذار بر پرتفوی غیر بورسی شرکت که براساس بهای تمام شده هستند به ترتیب: سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر- بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر- مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب و توسعه سرمایه و صنعت غدیر است.

شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر یک هلدینگ انرژی است که ۱۰۰ درصد پرتفوی آن از شرکت‌های خارج از بورس تشکیل شده است. در این بین می توان به به شرکت‌های شرکت تولید برق خوزستان مپنا و توسعه مسیر برق گیلان اشاره کرد. شرکت آخری در فرابورس درج نماد شده است و درصف عرضه اولیه ایستاده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان، یکی از نیروگاه های از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۱۳۰۵.۶ مگاوات است که شامل ۶ واحد گازی ۱۴۳.۲ مگاواتی و ۳ واحد بخار ۱۴۸.۸ مگاواتی است. نیروگاه برق خوزستان مپنا نیز یک نیروگاه سیکل ترکیبی می باشد که شامل دو واحد گازی ۱۵۹ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی است.

به گفته شرکت سرمایه گذاری غدیر، شرکت صنایع آلومینیوم جنوب در حال حاضر به صورت آزمایشی تولید می‌کند و بهره برداری کامل از شرکت در سال ۱۴۰۰ صورت می‌پذیرد.

برآورد NAV سرمایه‌گذاری غدیر

به جهت محاسبه ارزش روز خالص دارایی های شرکت، ارزش نمادهای موجود در پرتفوی بورسی براساس آخرین قیمت بازار، بروز شده است. درباره پرتفوی غیر بورسی نیز، ۶ شرکت سرمایه گذاری وجود دارد که همگی براساس آخرین پرتفوی منتشر شده بروز شده اند. هلدینگ انرژی موجود در بخش غیر بورسی نیز براساس نیروگاه های خود ارزش گذاری شده است. بدین ترتیب خالص ارزش روز دارایی‌های سرمایه غدیر به ازای هر سهم ۲ هزار تومان است و براساس آخرین قیمت معامله شده، شرکت سرمایه‌گذاری در محدوده ۶۳ درصد NAV در حال معامله است.

جدول زیر خلاصه محاسبات برآورد NAV را نشان می‌دهد.

تحلیل تکنیکال وغدیر

می‌توان نوسان‌های قیمت را در تایم فریم ماهانه در درون یک کانال صعودی فرض کرد. قیمت اکنون از میانه این کانال عبور کرده است و با این اتفاق احتمال رسیدن قیمت به سقف کانال قوت گرفته است. هرچند شاید دست یافتن به این قیمت‌ها در نگاه نخست دور از ذهن به نظر می‌رسد.

معصومه عیدانی

کارشناس تحلیل کارگزاری کارآمد