حوزه اعتباری یکی از کارکردهایی است که در مورد بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند نشان دهنده سلامت یا عدم سلامت آن بنگاه باشد. این هم شاخص مهمی به منظور تصمیم‌گیری در خصوص خرید سهام است و  هم دومین بخشی است که می تواند به بازار سرمایه کمک کند.

محمدجلیلی، مدیرعامل صندوق اعتباری ایران در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: سامانه اعتبار سنجی برای فعالان بازار سرمایه در حوزه‌های مختلف خدمات و امکاناتی را فراهم کند. به عنوان مثال در حوزه کارگزاری‌ها که برای مشتریانشان اعتبار قائل می‌شوند. یعنی به صورت اعتباری به خرید و فروش سهام می‌پردازند. این خیلی مهم است که مشتری آیا اهلیت دارد و به تعهداتش عمل خواهد کرد یا خیر.

وی افزود:قطعا سامانه اعتبارسنجی در سنجش اهلیت خریداران سهام به صورت اعتباری می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. ما آمادگی داریم تا مکانیزم این مهم را برای کارگزاری‌ها فراهم کنیم تا از این طریق بتوانند برای مشتریانشان حد اعتباری لازم را فراهم کنند.

مدیرعامل صندوق اعتباری ایران خاطرنشان کرد: از طرف دیگر کارگزاری‌ها هم خیالشان بابت اینکه مشتریان شایستگی این حد و سقف اعتباری را دارند، راحت خواهد بود. یعنی بعد از خرید مشکلی برای کارگزاری بابت وصول مطالباتشان پیش نخواهد آمد. با این روش و با توجه به شرایط بازار سرمایه می‌توان از این طریق مردم را به این بازار جذب کرد. به این شرط که بتوانیم این‌گونه اعتبارات را برای‌شان قائل شویم.

وی اشاره کرد: اعتبارسنجی مکانیزم راحت، دقیق و سهل الوصول و البته کم هزینه‌ای است برای جذب مردم. البته بحث اعتبارسنجی محدود به این بخش نمی‌شود. به هرحال طرفین معامله در هر جایی به علت عدم تقارن اطلاعات معمولا متضرر می‌شوند. اعتبارسنجی مکانیزم خوبی برای برطرف کردن عدم تقارن اطلاعات است. هرجایی که بین دو طرف معامله تقارن اطلاعاتی وجود نداشته باشد اعتبارسنجی می‌تواند کمک کننده باشد.  حوزه اعتباری یکی از کارکردهایی است که در مورد بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند نشان دهنده سلامت یا عدم سلامت آن بنگاه باشد. این هم شاخص مهمی به منظور تصمیم‌گیری در خصوص خرید سهام است و  هم دومین بخشی است که می تواند به بازار سرمایه کمک کند.

بیشتر بخوانید:  بیش از ۱۰ میلیون سهامدار، سود رسوبی‌شان را دریافت کردند

جلیلی در انتها اضافه کرد: واقعیت این است که ضریب نفوذ بازارسرمایه در ایران بسیار پایین است. بالا بودن ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشورهای توسعه‌یافته به دلیل نقشی است که موسسات رتبه‌بندی و اعتباری دارند. گزارشات هفتگی موسسه S&P در خصوص سهام‌ در اختیار همه مردم قرار می گیرد. به گونه ای که ورود مردم به بازار سرمایه بر اساس این گزارشات است.  چرا که همه مردم تخصص ارزیابی سهام را ندارند. بر این اساس اعتبارسنجی در این زمینه می تواند تسهیل کننده باشد.