توجه به تولید می تواند مولدی باشد تا کشور را از رکود و فشارهای اقتصادی و رها کند. با این دید می‌توانیم مشکل تورم، ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال و... را در کشور حل کنیم.

محمد مهدی یارجانلی مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین پاژ در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: نامگذاری سال ۹۸ با عنوان سال رونق تولید لزوم تمرکز بر تغییرات مبتنی بر اصلاح ساختار نابسامان اقتصادی را نشان می دهد و این تغییرات نیازمند هدف‌گذاری‌های درست از جانب دولت به عنوان مهمترین نهاد تأثیرگذار در شاکله اقتصاد کشور است.

وی افزود: سالهای گذشته نیز شعارهای هم مضمون با رونق تولید مطرح شده ولی همچنان آن طور که باید و شایسته است مورد توجه متولیان امر قرار نگرفته است که تحقق تمامی این شعارها در کنار مدیریت جهادی نیازمند اتخاذ و اعمال سیاست ها و تصمیمات حمایتی از بخش تولیدات داخلی است. به علاوه اینکه نظام های بانکی و مالیاتی کشور سامان داده شود و رویکرد حمایتی جایگزین نگاه تجاری بر تسهیلات اعطایی باشد چرا که رونق  تولید ثمره و نتیجه نهایی یک ساختار رونق ساز است.

مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین پاژ خاطرنشان کرد: توجه به تولید می تواند مولدی باشد تا کشور را از رکود و فشارهای اقتصادی و رها کند. با این دید می‌توانیم مشکل تورم، ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال و… را در کشور حل کنیم. این امر امکان پذیر نیست که سیاست‌های مالیاتی، بیمه ای، ارزی و پولی را در ابتدا تدوین کرد و متاسفانه تولید به عنوان اولین رکن اقتصادی کشور در آن لحاظ نشود و به آن توجه کافی نشده باشد. این رونق می‌تواند در چند سطح مورد توجه قرار گیرد که این یکی از این سطوح، وزارت صنعت، معدن تجارت می باشد. چرا باید درس ابتدای سالی با نام رونق تولید که دستاورد آن حمایت از تولیدکننده است شاهد این خبر عجیب برای تولید کننده بزرگ و مطرح باشیم.

یارجانلی اظهار داشت: سازمان مالیاتی حساب های بانکی شرکت فولاد خوزستان که تولید کننده موفق و ساده با تقوا هم هست را مسدود کرد که البته بر طرف شد. اما اقدامات این چنینی در کشور بسیار است. بهتر است مدیریت در بنگاه ها در دوران سخت اقتصادی و تحریم متفاوت از گذشته باشد و وزارت صنعت معدن و تجارت برای مدیریت بنگاه ها در دوران سخت برنامه‌های را پیش بینی کرده باشد که شفافیت و سیاست‌های تشویقی آن محور اصلی است و باید توجه ویژه شود چرا که سیستم های اطلاعاتی شفاف جلوی رانت های نهفته را می گیرد.

بیشتر بخوانید:  آغاز به کار هفتمین همایش ملی مهندسی مالی

وی افزود: بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) نیز باید سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه ای تنظیم نماید که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی برنامه بیشتر باشد و دولت نیز تغییراتی در نحوه اخذ مالیات از شرکت ها ایجاد کند سالهاست که روال بر خود با شرکت ها ثابت و سخت‌گیرانه بوده و نتیجه آن به زمین خوردن بسیاری از این شرکت‌هاست. شاید بهتر است برای یک بار هم که شده بعد از ۴ دهه دولت تغییراتی در این روال به کار بندد و نتیجه آن را ببیند.

مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین پاژ تاکید کرد: اگر بنای این همه دخالت و بخشنامه سوبسید هایی است که به شرکت ها می دهد آنها را کمتر کرده اما در این سمت از فشارها هم بکاهد. برای مثال مالیات ها را کاهش داده یا پرداخت آنها را تقسیطی دریافت کند ویا حتی مشوق‌هایی را در کاهش نرخ مالیات در صورت استفاده در توسعه، اشتغالزایی و رونق تولید و صادرات در شرکت ها قرار دهد. دولت باید پوشش خطرات نوسان نرخ ارز را برای بنگاه های اقتصادی در نظر داشته باشد و تسهیلات ارزی ها برای بنگاه‌های خصوصی طراحی و به اجرا در آورد. یک موضوع مهمتر این است که دولت در راستای تقویت صادرات غیر نفتی و حمایت موثر از صنایع و معادن کشور و توسعه فعالیت‌های معدنی حمایت لازم را از بیمه فعالیتهای معدنی و صندوق تسهیلات معدنی به عمل آورد.

وی در ادامه گفت: اگر دولت نگاه دستوری و بخش نامه ای خود را از این بخش برداشته و به بخش خصوصی به عنوان بخش اجرایی و بازوی توانمند تولید در سالی که به نام رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است نگاهی داشته باشد و اجازه اظهار نظر و حضور در تصمیمات را بدهد، قطعا شاهد روشن شدن موتور تولید با سرعتی بسیار بالا خواهیم بود چرا که بخش خصوصی برای کسب سود بنگاه به خود روش عقلایی را در ادامه روند تولید سرلوحه امور خود قرار می‌دهد و این به تولید کشور هم القا شده و شعار تواند تولید محقق خواهد شد. نگرانی ما تنها مربوط به سال ۹۸ نیست بلکه نگرانی ها از سال ۱۴۰۰ شروع خواهد شد، موضوعی که به مرور در حال  شکل گرفتن است، اگر چه برخی می‌گویند که زیرساخت‌های لازم برای کشور از جمله زیرساخت های حمل و نقل فراهم نیست، اما این تنها مشکل کشور نیست.

بیشتر بخوانید:  درخواست تقاضای بازگشایی نماد " کاذر"

یارجانلی اشاره کرد: در مورد “زیرساخت های بانکی” هم با مشکل مواجه هستیم. آیا برای صادرات و ایجاد بازار فولاد زیرساخت‌های کشور به حد کافی فراهم است و گردش مالی حاصل از آن و صنایع مصرفی آنها آماده هستند؟ آیا گمرک کشور آمادگی دارد؟ جالب آنجاست که از بنگاه های تجاری و ارگان ها گرفته تا حتی دانشگاه های کشور نیز برای پوشش و بررسی با رویکرد عملی و علمی در این باره آماده نیستند. اما برای سال ۹۸ تمام شرکت های فولادی ایران افقی را پیش روی خود دارند و در صددند تا در مجموع سهم تولید خود را از ۲۵ میلیون تن با افق ۲۷ تا ۳۰ میلیون تن روی نمودار افق ۱۴۰۴ متناسب سازند. از این رو باید برنامه ای برای صادرات کشور متناسب با سرانه مصرف رشد داشته باشند.

وی افزود: نهایتاً برای ۵۵  میلیون تن باید ۳۰ میلیون تن صادرات داشته باشیم. آیا بازارهای منطقه ای از جمله عراق و افغانستان می توانند بخش مکفی از هدف صادرات محسوب شوند؟ متاسفانه در منطقه این ظرفیت وجود ندارد و بیشتر کشورها در حال تقابل هستند. امرو با هم ریختن صنعت صادرات فولاد ایران و حتی در دیگر صنایع، تجار خارجی را تنها سر سفره تجارت ناشی از مزیت پایین بودن ارزش پول ملی دعوت کرده ایم که البته همین به ظاهر فرصت نیز ابتر است. لذا یک بخش مهم هایپر مارکت حمایت از صادرات است. چون شاکله لازم را تعریف و اجرا می کند. توجه به این امر بسیار مهم است که جمع شدن چند شرکت حتی اگر رهبران بازار تولید محصول باشند در کنار هم به تنهایی نمی تواند به صادرات کشور کمک کند بلکه همگی باید دست در دست به دست یکدیگر دهیم و ساز و کار مشخصی را برای صادرات فولاد فراهم کنیم. باید از همه ظرفیتهای تجاری و سیاسی بهره ببریم.

بیشتر بخوانید:  بزودی زودی ۸ محصول دیگر کشاورزی در بورس کالا عرضه می شود

به عنوان مثال می توان برای کشوری کشوری مانند ترکیه که مبادلات خوبی با ایران دارد و بدون هیچ پیش شرطی به راحتی از این کشور واردات داریم، می توان حتی الامکان با آن توافق و الزام کرد که برای صادرات برخی از کالاهای خود به ایران، باید به ازای آن از کشور فولاد بدون تعرفه بخرد. متاسفانه به نظر می رسد که به این موضوع باور ملی نداریم و گویا تنها روزانه فقط مطابق آنچه در جزیره های فکری که ساخته ایم، زندگی می کنیم.

مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین پاژ اظهار داشت: باید ملی فکر کنیم ما برای کمک به قدیمی سوریه اقدامات زیادی انجام داده ایم اما برای بازسازی این کشور خصوصاً با تکنولوژی و صنایع ایران،  در بخش خصوصی هیچ برنامه ای نداریم، در آینده خواهیم دید که عربستان، ترکیه و دیگر کشورها به یک باره به بازار سوریه هجوم می آورند. ما افتخار می کنیم که در فعالیت اقتصادی از ترکیه در عراق پیشی گرفته ایم، اما ما اهرمی به نام اختلاف ارز داشتیم و نزدیکی های فرهنگی و مذهبی موجب این موضوع شد، اما اگر این فاکتورها را از دست بدهیم آیا باز هم در شرایطی برابر و رقابتی هم می‌توانیم مدعی چنین مساله ای باشیم.

وی در انتها اشاره کرد: بسیاری از کشورها به دلیل مسئله داعش از عراق فاصله گرفته اند. در سوریه معادن بزرگ و فرصت های بسیاری وجود دارد، همینطور با اندک پیگیری در دیگر کشورهای منطقه، اما آیا به این موضوع توجه کرده ایم اگرمی خواهیم کاری کنیم از حالا باید کار مطالعاتی و زیرساختی و مذاکرات جدی، قوانین و قراردادها و توافق نامه های فی مابین با این کشورها و خود را شروع کنیم.  این پیشنهاد را کردیم اما تا این لحظه استقبال و اقدام متناسبی نشده است.