دوازدهمین نمایشگاه فاینکس امسال به مانند سالهای گذشته با موضوع بورس، بانک و بیمه و با شعار مشارکت بیشتر، اقتصاد بهتر در اردیبهشت ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود. این درحالی است که بسیاری از فعالان برگزاری این نمایشگاه عقبه ای برای فعالان اقتصادی می دانند و بر این باورند بهترین مکان برای ارائه ظرفیتهای بازار سرمایه است .

یاسر فلاح مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخته است، وی بر این باور است که نمایشگاه ها ابزاری برای مواجه افراد با یکدیگر در زمینه های مختلف است . آنچه در پی می آید حاصل این گفتگو است :

 

لطفاً در مورد اهداف برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بورس ، بانک و بیمه بفرمایید ؟

دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با شعار مشارکت بیشتر، اقتصاد بهتر از دوم تا پنجم اردیبهشت ماه سال آینده در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود. در ۱۱ سال گذشته که نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شد اهالی صنعت مالی، افق های جدیدی را تجربه کردیم و مصمم شدیم تا توانایی های خود را به پشتوانه عقبه ای که از سال های گذشته داریم در دوازدهمین نمایشگاه عرضه کنیم.

همچنین معتقدیم که برگزاری هر ساله نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، گامی در راستای ارائه ظرفیت های بازار سرمایه به مردم است. این نمایشگاه اولین رویداد مالی کشور در سال است و  ابعاد وسیعی دارد که  حضور همه ارکان مالی از جمله بانک ها، بیمه ها و همه نهادهای مالی بازار سرمایه در این نمایشگاه اولین حرکت بزرگ چرخ اقتصادی کشور در ابتدای سال محسوب می شود .

تاکنون حدود ۱۰ هزار متر مربع از فضای نمایشگاه واگذار شده و ۱۷۰ مجموعه حضور خود را نهایی کردند که  امیدواریم این روند با مشارکت بیشتر ادامه داشته باشد. در این رویداد تا‌کنون ۳۵۹ شرکت حضور دارند که تا این لحظه شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها با حضور ۵۰ شرکت بیشترین میزان مشارکت در فاینکس ۲۰۱۸ را به‌خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر بخوانید:  سایه بحران ارزی- تورمی بر بازار سرمایه

 

شعار نمایشگاه امسال چیست ؟

شعار این نمایشگاه  مشارکت بیشتر، اقتصاد بهتر است که امیدواریم فعالان عرصه های اقتصادی از فرصت های بکر موجود در دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه استفاده کنند تا شاهد شکوفایی هر چه بیشتر فرهنگ سرمایه گذاری در کشور باشیم. در نظر داشته باشید که   بسیاری از اقتصادانان، ابزار پولی و مالی در هر کشور پایه گذار، زیربنا و مبنای قدرت آن کشور به شمار می روند. در واقع شکوفایی در این صنایع، عملا تضمین‌کننده پیشرفته بودن هر کشور به شمار می رود. با این وجود صنایع پولی و مالی،  تنها در شرایطی به پویایی و تکامل می رسند که شاهد حضور و مشارکت مردم در این روند باشند.

 

به نظر شما توجه اصحاب رسانه به این موضوع چه تاثیری دارد ؟

 توجه خبرنگاران و اصحاب رسانه به مباحث مطرح در بورس  یکی از مهم‌ترین بخش های این  نمایشگاه است. برپایی کارگاه های آموزشی فعالین رسانه ای در حوزه فین تک که فرابورس پیشگام این بخش در بازار سرمایه بوده، یکی از این برنامه های این نمایشگاه است .

همچنین پوشش رسانه‌ای این رویداد از طریق خبرنگاران که همواره در ایفای رسالت اطلاع‌رسانی نقش کلیدی دارند، صورت خواهد گرفت. به علاوه پوشش تصویری و مصاحبه با مسؤولان نیز توسط فاینکس تی‌وی انجام خواهد شد که درصدد هستیم با تجربه دو سال اخیر، تغییراتی در حال و هوای این برنامه ایجاد کنیم. نمایشگاه  همواره به عنوان ابزاری جهت مواجه عمومی افراد در زمینه ها مختلف مطرح است. تجربه نشان داده است در نمایشگاه، دسترسی مردم به مجموعه‌ای از محتواها، دیدگاه‌ها، نوآوری‌ها و مسؤولان با سهولت بیشتری انجام می گیرد. مزیت مهم نمایشگاه دوطرفه بودن آن است. در نمایشگاه‌ها ارائه‌دهندگان خدمت با گیرندگان کنونی و بالقوه در تعامل هستند. به علاوه افراد با حضور در غرفه های مختلف، مجموعه‌ای از محتواها را در یک بسته دریافت می‌کنند و در خلال  فرصت‌های موجود  می‌توانند استفاده بهتری از زمان خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  نماد یک شرکت دارویی در فرابورس درج شد

در نظر داشته باشید که نمایشگاه، همواره به عنوان ابزاری جهت مواجه عمومی افراد در زمینه ها مختلف مطرح است. تجربه نشان داده است در نمایشگاه، دسترسی مردم به مجموعه‌ای از محتواها، دیدگاه‌ها، نوآوری‌ها و مسؤولان با سهولت بیشتری انجام می گیرد.

 

برنامه ویژه ای را در نمایشگاه تدارک دیده اید ؟

بازی هزار نفری در این نمایشگاه با یک شرکت بازی تلفن همراه در زمره برنامه های این نمایشگاه است که درحال مذاکره برای انجام آن هستیم و این بازی بر اساس سوال و جواب در مورد صنعت مالی طراحی شده است .

از جمله دیگر رویدادهای Finex۲۰۱۹  برپایی تالار فرهنگ، غرفه کودک، مسابقه فین‌تک دانش‌آموزی، مسابقه بورس‌کاپ، برنامه انگیزشی ICMTALK، انعقاد تفاهم‌نامه‌ها، برپایی همایش‌های جانبی و رویدادهای بین‌المللی است.

به زعم بسیاری  از اقتصادانان، صنایع پولی و مالی در هر کشور پایه گذار، زیربنا و مبنای قدرت آن کشور به شمار می روند. در واقع شکوفایی در این صنایع، عملا تضمین‌کننده پیشرفته بودن آن کشور به شمار می رود.به علاوه در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد، ستاد اجرایی نمایشگاه تشکیل شده و برنامه‌های متنوعی نیز در نظر گرفته شده است.

سومین دوره  فین استارز که  بزرگ‌ترین رویداد استارتاپ‌های مالی ایران، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست نیز  امسال به عاملیت فرابورس ایران و مشارکت مرکز مالی ایران، برگزار می‌شود.  در این رویداد صاحبان استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، فرشتگان سرمایه‌گذار،‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و فعالان اکوسیستم استارتاپی کشور فرصت خواهند داشت تا در فضایی تعاملی به شبکه‌سازی‌، معرفی و فرصت‌آفرینی بپردازند.

 

در بعد بین المللی چقدر این نمایشگاه موثر است ؟

این رویداد در بخش بین المللی موفق عمل کرده و در سطح خاورمیانه نیز مورد توجه سازمان ملل قرار گرفت؛ به نحوی که در سال ۲۰۱۲ جایزه عملکرد جهانی شایسته از سوی برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد به سازمان بورس و اوراق بهادار، به دلیل برگزاری موفق نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه و اثرگذاری بر کیفیت زندگی عموم مردم اهـداء شده است. به علاوه در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد، ستاد اجرایی نمایشگاه تشکیل شده و برنامه‌های متنوعی نیز در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:  اولویت‌های رئیس جدید سازمان بورس برای بهبود وضعیت بازار

از جمله مهم‌ترین رویدادهای Finex۲۰۱۹ برپایی تالار فرهنگ، غرفه کودک، مسابقه فین‌تک دانش‌آموزی، مسابقه بورس‌کاپ، برنامه انگیزشی ICMTALK، انعقاد تفاهم‌نامه‌ها، برپایی همایش‌های جانبی و رویدادهای بین‌المللی است. همچنین سال آینده طی روزهای برگزاری نمایشگاه، یک بازی در تلفن های هوشمند اجرا می شود تا ضمن ارتقاء سطح دانش بازدیدکنندگان، از طریق اهدای جوایز ارزنده انگیزه بیشتری برای توجه به حوزه بورس، بانک و بیمه ایجاد شود. پوشش رسانه‌ای این رویداد از طریق خبرنگاران که همواره در ایفای رسالت اطلاع‌رسانی نقش کلیدی دارند، صورت خواهد گرفت. به علاوه پوشش تصویری و مصاحبه با مسؤولان نیز توسط فاینکس تی‌وی انجام خواهد شد که درصدد هستیم با تجربه دو سال اخیر، تغییراتی در حال و هوای این برنامه ایجاد کنیم.