بازار اوراق ریسکی از چند جنبه می­تواند مفید باشد این بازار رابطه ریسک و بازده را در کشور به طور کامل مشخص می­نماید.همچنین حجم مبادلات در این بازار می­تواند پیش ­بینی و انتظار سرمایه­ گذاران از آینده اقتصادی کشور را مشخص نماید.

شراره علیپور،کارشناس مسئول پذیرش اوراق بهادار بورس اوراق بهادار تهران در رابطه با بازار اوراق ریسکی با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

علیپور عنوان کرد:اوراق ریسکی به اوراقی گفته می­شود که دارای ریسک بالا و به تبع آن بازده بالایی است و توسط شرکتهایی منتشر می­شود که اعتبار سنجی نشده و شرایط مالی آنها تایید نشده است و یا حتی شرکتهایی که رتبه اعتباری آنان پایین است.پرداختها در این شرکتها ممکن است است دیرتر از سررسید باشد و در شرایط بد اقتصادی امکان نکول کامل و سوخت شدن نیز وجود دارد. بنابراین سرمایه­ گذاران و خریداران این اوراق بازده متفاوتی را نسبت به نرخ متداول بازار از ناشران این اوراق طلب می­کنند.به همین علت گاهی این اوراق را اوراق با بازده بالا نیز می­نامند. در واقع جذابیت این اوراق این است که مانند سهام به شرایط اقتصادی و تحلیل وابسته است و در عین حال بازده ثابتی نیز به سرمایه ­گذار ارائه میدهد.

وی افزود:بازار اوراق ریسکی* از چند جنبه می­تواند مفید باشد این بازار رابطه ریسک و بازده را در کشور به طور کامل مشخص می­نماید.همچنین حجم مبادلات در این بازار می­تواند پیش ­بینی و انتظار سرمایه­ گذاران از آینده اقتصادی کشور را مشخص نماید. هرچه سرمایه­ گذاران ریسک پذیر مبادلات بیشتری در این بازارها انجام دهند به این معنی است که به آینده اقتصاد کشور امیدوارند و شرایط را برای رشد شرکت­های کوچکتر مهیا می­بینند و هرچه این امیدواری کمتر باشد سرمایه­ گذاران ریسک گریزتر می­شوند و در نتیجه حجم معاملات در این بازارها کاهش میابد. به این ترتیب چرخه اقتصادی کشور قابل پیش­بینی میگردد.

بیشتر بخوانید:  ۱.۷۷۸ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی به فروش رسید

کارشناس مسئول پذیرش اوراق بهادار بورس اوراق بهادار تهران خاطرنشان کرد:از دیدگاه دیگر با ایجاد این بازار تامین مالی بورس ­ها محدود به شرکتهای بزرگ نخواهد شد و دامنه گسترده ­تری از شرکت­ها از جمله شرکت های کوچک امکان تامین مالی در بورس را پیدا می­کنند.در سایر کشورها بسیاری از شرکتهای کوچک که امکان پذیرفتن هزینه ­های رتبه ­بندی را برای تامین مالی اولیه ندارند از این اوراق برای تامین مالی استفاده می­کنند.سرمایه ­گذاران نیز می­توانند بازه­ی گسترده­ای از ریسک و بازده را در سبد سرمایه­ گذاری خود بگنجانند.

وی در ادامه افزود:سرمایه ­گذاران با توجه به پیشینه اوراق، رتبه­ ای برای اوراق در نظر می­گیرند و این رتبه را افزایش و کاهش می­دهند و قیمت اوراق را شکل میدهند.همچنین برخی صندوقهای سرمایه ­گذاری نیز سرمایه گذاری در این اورق را در دستور کار خود قرار می­دهند واحدهای این صندوق­های سرمایه­ گذاری نیز خود فرصت سرمایه ­گذاری جذابی است که مدیران آن تحلیل کافی را در خصوص چرخه تجاری شرکت­های منتشرکننده اوراق ریسکی و صنعت مرتبط با آنها را انجام می­دهند و از این طریق به محاسبه ریسک و بازده می­پردازند.

علیپور یادآور شد:در حال حاضر علیرغم اینکه همگان براین باورند که راه تامین مالی شرکتها به جای عبور از بانکها باید از بورس بگذرد، تامین مالی از طریق بورس دور از دسترس بسیاری از شرکت­های کوچک و در حال رشد قرار دارد. برای شرکتهایی که امکان برآورده نمودن شرایط سختگیرانه بورس را برای حداقل نمودن ریسک سرمایه­گذاری ندارند، وجود چنین بازاری بسیار مغتنم خواهد بود تا اوراق خود را در بازار عرضه نموده و تامین مالی مناسبی را با توجه به ریسکی که به سرمایه­گذار منتقل می­نمایند انجام دهند.بدیهی است که سرمایه گذار در چنین بازاری خود به بررسی ریسک شرکت­ها می­پردازد و به این ترتیب بورس نیز می­تواند اجازه تامین مالی به طیف وسیعی از شرکتها را صادر نماید.

بیشتر بخوانید:  پیش بینی وضعیت بورس امروز 16 بهمن/نا امیدی از بازار ادامه دارد؟

* این اوراق به اوراق بنجل نیز معروف هستند و برای اوراق با ریسک بالا استفاده میشوند بنابراین ترجمه اوراق ریسکی برای آن در نظر گرفته شده است.