شركت مارگارين در بين شرکت‌های فعال در صنعت طي دوره مالي منتهي به 31 خرداد 1398 با حجم فروش بالغ‌بر 996،79 تن و در حدود سهم 12 درصدي بازار، در رده دوم صنعت قرار داشته است.
شهلا حیدری کارشناس معاونت اقتصادی وزارت کار در گفت‌وگو با روند بورس امروز می‌گوید: شـرکت مارگارین(سهامی عام)، در تاریخ دوازدهم دی‌ماه ۱۳۳۲ تأسیس گردیـده است. موضوع اصلی فعالیت شرکت، شامل احـــــــداث کارخانه روغن‌کشی، تصفیه، هیدروژناسیون روغـن و مارگارین سازی، تهیه روغن سالاد و نــیز تهیه خــوراک دام، تأسیس کارخانه پنبه‌پاک‌کنی و صابون‌سازی و صادرات و واردات و همچنین اقـدام به هرگونه عمـلیـات مجـاز تـجاری در حـدود مـوضـوع شـرکـت نیز از دیگر فعالیت های آن می باشد. موضوع فرعی نیز شامل تولید و خریدوفروش محصولات غذایی از قبیل انواع سس، قند، شکر، غالت، برنج، چای، ماکارونی و انواع رشته‌های خوراکی، آجیل، میوه خشک، آبمیوه، انواع رب، انواع کمپوت و کنسرو، آب‌معدنی و بسته‌بندی و توزیع آن‌ها در بازارهای داخلی و خارجی می باشد.
سهامدار عمده این شرکت، شرکت صنایع بهشهر با درصد سهامداری ۷۶ درصد می باشد.
شرکت مارگارین در بین شرکت‌های فعال در صنعت طی دوره مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ با حجم فروش بالغ‌بر ۹۹۶،۷۹ تن و در حدود سهم ۱۲ درصدی بازار، در رده دوم صنعت قرار داشته است.
راهبردها و برنامه های در دست اجرای شرکت شامل: تولید محصولات جدید با فرمولهای باکیفیت جهانی و افزایش صادرات، طرح‌های جدید در خصوص تولید روغنهای تخصصی می باشد.

ریسک های شرکت

۱- ریسک سهم بازار: با توجه به ظهور تولیدکنندگان و برندهای جدید داخلی، ریسک عدم ثبات و سهم بازار برای محصولات تولیدی این شرکت وجود دارد.
۲- ریسک نوسانات نرخ ارز: با توجه به اینکه عمده مواد اولیه از طریق واردات تامین می‌گردد قیمت تمام شده مواد اولیه تابع نرخ ارز می‌باشد. لذا نوسانات نرخ ارز تاثیر مستقیم بر سود آوری شرکت داشته است.
۳- ریسک نقدینگی: با توجه به نوع صنعت، تأمین مواد اولیه روغن خام و ذخیره سازی آن برای حداقل سه ماه تولید، ضروری بوده که این موضوع نیاز به تأمین نقدینگی بسیار زیادی دارد.
۴- ریسک تأمین و قیمت مواد اولیه: بهای تمام شده ساخت محصولات شامل ۹۳ %روغن خام و سایر مواد اولیه شیمیایی و بسته‌بندی می‌باشد که به‌طور عمده از طریق واردات تامین می‌گردد.
۵- ریسک ناشی از عدم افزایش قیمت محصولات با توجه به ماهیت صنعت: قیمت محصولات روغن توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین و ابلاغ می گردد.
۶- ریسک نرخ بهره بانکی: با توجه به اینکه منابع مالی موردنیاز شرکت عمدتاً از طریق اخذ تسهیلات بانکی تأمین می‌گردد، لذا وابستگی شرکت به نظام بانکی موجب تأثیر پذیری زیاد از سیاست های اعمال نرخ بهره بانکی شده است.
۷- ریسک مربوط به عوامل بین المللی: تغییر مقررات دولتی در ارتباط با حمل محصولات یا تغییر مقررات دولتی و سایر موارد غیرقابل پیشبینی در تولید و صادرات، بر سودآوری شرکت‌های صنعت تأثیر مستقیم خواهد داشت.

تولید و فروش

از آنجا که روند تولید و فروش شرکت، افزایشی بوده، مقرر شد، در سال مالی ۱۳۹۸، میزان تولید تا میزان ۱۸۵هزار تن، با حفظ ارزش برند، افزایش یابد تا بدنبال آن سهم بازار نیز افزایش و به هدف ۱۵ درصدی برسد .

نگاهی به فروش شرکت تا پایان شهریور

با لحاظ این نکته که سال مالی شرکت آذر ماه است، از ابتدای سال مالی تا پایان شهریور ۷۴۰ میلیارد تومان فروش صورت گرفته و ۱۰ درصد از کل فروش این ۹ماه مربوط به شهریور است.

گزارش شش ماهه منتهی به خرداد ۹۸/ صورت سود و زیان

درامد عملیاتی ۴۷۳ میلیارد تومان رقم خورد که با رشد ۳۷ درصدی نسبت به دوره مشابه همراه شده است. غالباً مهم ترین دلیل رشد درآمد عملیاتی پوشش مطلوب ۴۰ درصدی فروش مقداری و ریالی شرکت در این دوره بوده است. رشد فروش ریالی در اثر افزایش نرخ فروش کالا و کاهش تخفیفات در ۶ ماهه اول سال مالی می‌باشد.
اما در بهای تمام شده رشد ۱۹ درصدی و رسیدن به مبلغ ۴۰۲ میلیارد تومانی را شاهدیم که در نهایت حاشیه سود ناخالص ۱۴ درصدی را برای شرکت به ارمغان آورده که نسبت به حاشیه ۲ درصدی پارسال، نتیجه مطلوبی است.
در بخش سایر درامدهای عملیاتی سال۹۶ درامد تسعیر ارز نداشته و ۲۵۰۷ میلیون ریال زیان ناشی از تسعیر ارز شناسایی کرده است. این در حالی است که سال۹۷، ۴۴۰۲ میلیون ریال سود از این محل شناسایی کرده است.
۱۷۸ میلیارد ریال هزینه عمومی رقم خورده که رشد ۵۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده است. این رشد عمدتا ناشی از افزایش سالیانه حقوق و دستمزد و تورم سالیانه سایر هزینه ها بوده است. تلاش شرکت در جهت کاهش هزینه ها جز برنامه های اصلی است.
هزینه مالی ۴۴۴ میلیارد ریالی در این دوره مبلغ گزافی نسبت به دوره مشابه بوده و از رشد

۵۹ درصد حکایت دارد. این رشد عمدتا بابت سرمایه در گردش موردنیاز برای خرید مواد اولیه و پروژه های شرکت و افزایش دریافت تسهیلات مالی می‌باشد.
در نهایت شرکت در دوره ۶ ماهه، به ازای هر سهم ۸۶ ریال سود ساخته، این در حالی است که در دوره مشابه سال قبل، ۳۶۴ ریال زیان داشته است. این اتفاق مثبتی در عرصه سودآوری شرکت است.

ترازنامه/ موجودی مواد و کالا

موجودی مواد و کالای شرکت، نسبت به پایان سال قبل به میزان ۱۷ درصد کاهش یافته است. علت کاهش، مشکلات و موانع حاکم بر تخصیص ارز و خرید و تامین مواد اولیه بوده است.

پیش پرداخت ها و سفارشات

پیش پرداخت ها و سفارشات شرکت نسبت به پایان سال قبل به میزان ۳۸ درصدافزایش‌یافته است. علت این افزایش سیاست‌های شرکت در تامین مواد اولیه برای ماه های آتی می‌باشد ،که به منظور ذخیره سازی مطلوب مواد اولیه متناسب با فضای تحریمی حاکم بر کشور تدبیر شده است.
دارایی های ثابت
دارایی های ثابت شرکت نسبت به پایان سال قبل به میزان ۹ درصد افزایش‌یافته است. که ناشی از افزایش هزینه های سرمایه ای پروژه ها و دارایی های شرکت می‌باشد.

تسهیلات مالی

مانده تسهیلات پرداختنی در پایان دوره مالی شش ماهه ۳۳۷،۴ میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال مالی قبل کاهش یافته که از بابت تسویه تعدادی از تسهیلات گذشته برای کاهش هزینه های مالی می‌باشد با توجه به برنامه ریزی انجام شده برای تولید و فروش محصولات در دوره مالی آتی احتمال مانده تسهیلات شرکت کاهش خواهد یافت . گفتنی است تامین مالی شرکت در این دوره از طریق دریافت تسهیلات از بانکهای داخل(بانکهای سامان – بانک تجارت – بانک ملت – بانک کارآفرین – بانک ملی – بانک اقتصاد نوین) و وجوه نقد دریافتی بابت فروش محصولات تولیدی انجام شده است.
برآیند فعالیت ها
• با توسعه مجاری فروش و تمرکز بر روغنهای تخصصی و فعالیت‌های بازاریابی گسترده، پیش بینی می شود شرکت بتواند سهم بیشتری از فروش بازار روغن به خود اختصاص دهد.
• همچنین شرکت با اجرای مرحله دوم افزایش سرمایه و نیز فروش دارائیهای مازاد، سعی در تأمین کسری نقدینگی داشته و پیش بینی میشود با سیاست‌های جدید، بتواند هزینه های مالی را کاهش دهد.
• شرکت در نظر دارد ضمن بازنگری در روشهای تأمین مواد اولیه با مدیریت صحیح موجودی ها ضمن کاهش موجودی در جریان و با کمک سهامدار عمده، هزینه خرید مواد اولیه و به تبع هزینه های مالی ناشی از انباشت آنرا کاهش دهد.
با توجه به نکات فوق و اینکه شرکت افزایش نرخ جدیدی برای محصولات خود در نظر نگرفته، می توان به ادامه رشد سودآوری شرکت امید داشت.