خریداران مس در اروپا در سال آینده برای به دست آوردن فلز مورد نیاز خود باید هزینه بسیار بیشتری پرداخت کنند.

به گزارش بورس امروز  پریمیوم نقدی برای فروش مس شرکت تولیدکننده آلمانی به نام «Aurubis»، حدود 228 دلار به ازای هر تن برای قراردادهای تحویل در سال 2023 نسبت به قیمت مس در بورس فلزات لندن رسیده است که یک رکورد بالا محسوب می‌شود و افزایش 85 درصدی نسبت به پریمیوم 123 دلاری در سال 2022 را نشان می‌دهد.

شرکت تولیدکننده «Codelco» در کشور شیلی با پریمیوم 235 دلاری در هر تن برای فروش کاتد مس، همچنان در جایگاه بالاتری قرار دارد و این در حالی است که شرکت «Montanwerke Brixlegg» اتریش که از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کند، پریمیوم 295 یورویی (289 دلار آمریکا) را برای هر تن مس کم‌کربن در نظر گرفته است.

با توجه به اینکه بخش تولید در اروپا تحت تاثیر قیمت‌های بالای انرژی برق در شرایط انقباضی قرار دارد، چنین پریمیوم‌های بسیار بالایی که با توجه به افزایش ارزش دلار در نظر گرفته شده است، بی‌سابقه بوده و عجیب به‌ نظر می‌رسد.

شرکت «Aurubis» دلیل این پریمیوم‌های بالا را عواملی چون هزینه‌های حمل‌ونقل و انرژی برق بالا و ذخایر پایین موجودی مس در انبارها اعلام کرد اما عامل اصلی این اتفاق را می‌توان عدم حضور شرکت‌های فلزی روسی در بازار به دلیل تحریم شدن توسط اتحادیه اروپا عنوان کرد.

گسترش تحریم‌ها

در همین رابطه، هیچ تحریم رسمی در خصوص فلز مس روسیه تا اوایل ماه جاری میلادی اعمال نشد؛ درست تا زمانی که دولت بریتانیا از مسدود شدن دارایی اسکندر مخمودوف به عنوان مالک شرکت «UMMC» خبر داد. طبق گفته بورس فلزات لندن، مخمودوف مالک شرکت «UMMC» به عنوان یکی از دو تولیدکننده بزرگ مس در روسیه است. در همین راستا، بورس فلزات لندن امکان پیش خرید از هر یک از دو برند ثبت شده تحت نام این شرکت را به شدت محدود کرده است.

بورس فلزات لندن به تازگی یک مقاله مباحثه‌ای در مورد تعلیق تمامی فلزات صادراتی روسیه از جمله مس در دیگر شرکت تولیدکننده بزرگ فلزات روسیه به نام نورنیکل منتشر کرده است.

در حال حاضر معاملات و زنجیره تامین در بازار فیزیکی متاثر از تصمیم در مورد تحریم صنایع فلزی روسیه است و در همین راستا تعداد فزاینده‌ای از خریداران، تمایل به خرید از عرضه‌کنندگان روسی را از دست داده و اعلام کردند که هیچ تصمیمی مبنی بر سفارس فلزات روسیه در سال 2023 ندارند.

شکاف در روند عرضه

به گفته شرکت «Trade Data Monitor»، این اتفاق شکاف عرضه بالقوه قابل توجهی را در بازار اروپا ایجاد می‌کند. به علاوه سهم واردات اتحادیه اروپا در سال گذشته، نزدیک به 292 هزار تن مس از حجم کل واردات 801 هزار تنی روسیه را شامل می‌شد.

بازار اتحادیه اروپا وابستگی خاصی به فلزات روسیه و حجم ذخایر موجودی انبار بورس فلزات لندن دارد. این مقاله منتشر شده نشان می‌دهد که بیش از 60 درصد از ذخایر مس موجود در سیستم انبار بورس فلزات لندن در پایان ماه سپتامبر 2022، متعلق به شرکت‌های روسی است.

بنابراین ذخایر مس بورس فلزات لندن به تدریج در طول سال از 88 هزار و 725 تن در ابتدای ماه ژانویه 2022، به 145 هزار و 650 تن در حال حاضر رسیده است.

بر اساس معیارهای تاریخی، موجودی انبار این بورس هنوز بسیار پایین است و معادل فقط دو روز مصرف جهانی است. بنابراین اگر مولفه حضور شرکت‌های فلزی روسی از قلم انداخته شود، رقم اعلام شده بسیار اندک است.

مقبولیت فلز روسیه در بازار، مهم‌ترین دلیلی است که بورس فلزات لندن به تعلیق تحویل سفارش کالاهای موجود در سیستم انبار خود فکر می‌کند؛ چراکه نگران است این عمل منجر به کاهش قیمت مس روسیه شده و به عنوان مبنای قیمت‌گذاری جدید محصولات انبار شده این بورس در سراسر جهان در نظر گرفته شود. در این حالت، قیمت مس افت پیدا خواهد کرد و سبب متضرر شدن سایر عرضه‌کنندگان خواهد شد.

با این حال، افزایش میزان پریمیوم تولیدکنندگان برای سال آینده، این مفهوم را می‌رساند که خریداران حاضر به پرداخت قیمت‌های بالا بوده تا این اطمینان حاصل شود که فلزات خریداری شده متعلق به شرکت‌هایی به جز تولیدکنندگان روسی هستند.

شکاف در روند فروش محصولات

به‌نظر می‌رسد که برخی از خریداران حتی حاضر به پرداخت مبلغ بیشتری برای مس کم‌کربن تولید شده با انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.

شرکت خصوصی «Montanwerke Brixlegg» که خود را جزو شرکت‌های مطرح در زمینه بازیافت مس با استفاده از مواد خام برگرفته از قراضه‌ها توصیف می‌کند، می‌تواند مس تصفیه‌ شده را با 0.739 تن دی اکسید کربن در هر تن فلز بر اساس برنامه گستره انتشار یک تا سه تولید کند. این رقم با حجم میانگین 4.1 تنی در صنعت قابل قیاس است.

در همین راستا، شرکت «Brixlegg» مس تولیدی این شرکت را سازگارترین مس با محیط زیست معرفی می‌کند و اطمینان دارد که تقاضای کافی برای چنین فلزی وجود دارد و بیان می‌کند که حتی برخی برای خرید آن حاضر به پرداخت پریمیوم بالاتر هستند.

در برخی موارد، حتی شاید خریداران مجبور به پرداخت وجه بیشتر شوند که این موضوع را به یک مسئله چالش‌برانگیز در جهت تمایل بیشتر دیگر خریداران برای سفارش این نوع از فلز تبدیل می‌کند.

تخفیف در بازارهای آسیا

سوال مهمی که در رابطه با مس روسیه می‌توان مطرح کرد، این است که اگر کشورهای اروپایی تصمیم به تحریم آن بگیرند، چه اتفاقی برای مس روسیه رخ خواهد داد؟

نگرانی بورس فلزات لندن این است که اگر تحریم‌های داوطلبانه تبدیل به یک رویه صنعتی شود، ممکن است بازار به عنوان آخرین راه چاره به سمت حجم عظیمی از آلومینیوم و نیکل روسیه سوق داده شود.

با این حال، اکثر تحلیل‌گران بر این باورند که مس روسیه در نهایت به کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این فلز در جهان صادر خواهد شد. چین در سال جاری، به طور متوسط 325 هزار تن مس تصفیه شده به صورت ماهانه واردات داشته است و هنوز هم تمایل به حجم واردات بیشتری دارد.

در همین رابطه، بورس آتی شانگهای همچنان به دلیل کاهش حجم ذخایر موجودی انبار خود تحت فشار قرار دارد. تلاش برای تعیین پریمیوم مس که از طریق بندر یانگشان به عنوان محل واردات این فلز که توسط موسسه «SMM» ارزیابی شده است، به بالاترین رقم یعنی 137 دلار و 50 سنت در هر تن در سال 2021 رسید که بالاتر از قیمت فروش نقدی بورس فلزات لندن است.

این موضوع به نفع شرکت «Codelco» و سایر تامین‌کنندگان است و در جهت تعیین هزینه دریافتی از مصرف‌کنندگان چینی برای قراردادهای سال 2023 این شرکت‌ها، بسیار سودمند خواهد بود.

پریمیوم شرکت «Codelco» برای فروش در آسیا نسبت به اروپا کمتر است. به عنوان مثال، پریمیوم امسال برای کشورهای آسیایی را 105 دلار در هر تن تعیین کرد؛ این در حالی است پریمیوم اروپا 128 دلار در هر تن برای مشتریان در نظر گرفته شد. این کار امکان مقایسه پریمیوم این دو قاره را با پریمیوم تعیین شده برای بزرگ‌ترین واردکننده فلز مس در جهان یعنی چین فراهم می‌کند.

در همین راستا، هنوز شرایط تعیین پریمیوم محموله‌های ارسالی به آسیا در سال آینده میلادی اعلام نشده است اما نکته قابل توجه این است که آیا تولیدکنندگان شجاعت افزایش 85 درصدی پریمیوم برای کشورهای آسیایی مانند همین پریمیوم تعیین شده برای کشورهای اروپایی را دارند یا از این کار صرف نظر می‌کنند.

چنانچه شرکت‌های «Aurubis» و «Codelco» با هدف جایگزینی فلز روسیه، سهمی از بازار در اروپا را به دست آورند و اگر مقادیر زیادی مس روسیه در بازار اروپا جایگزین شود، این امکان وجود دارد که این شرکت‌ها سهم بازار آسیایی خود را از دست بدهند.

افزایش شدید پریمیوم اروپا در سال آینده، مطالب زیادی در مورد هزینه‌های امتناع از خرید فلز روسیه را بیان می‌کند و در همین راستا اعلام پریمیوم در آسیا منجر به پیش‌بینی قیمت این فلز در سایر نقاط جهان می‌شود.