دامنه نوسان قیمت سهام نوعی متوقف‌کننده خودکار است که غالبا در بازارهای در حال توسعه یا به‌ عبارتی نوظهور استفاده می‌شود.

به گزارش بورس امروز؛ دامنه نوسان قیمت سهام نوعی متوقف‌کننده خودکار است که غالبا در بازارهای در حال توسعه یا به‌ عبارتی نوظهور استفاده می‌شود و دلایل اصلی به‌کارگیری آن جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی، جلوگیری از دستکاری قیمت، ممانعت از بروز بحران‌های مالی و حفظ ثبات بازار عنوان شده است.

دامنه نوسان به حدود سقف و کف قیمتی گفته می‌شود که هر سهم در هر روز معاملاتی می‌تواند داشته باشد. اقدام تصمیم گیران و تصمیم سازان بازار سرمایه در محدود کردن نوسانات سهام این پیام را به سهامدار می‌دهد که به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری خود ممکن است از واحدهای مشخص زیان یا سود در قیمت سهم در طول روز کار بازار سرمایه برخوردار شوند.

ایجاد دامنه نوسان نامتقارن بود از کی آغاز شد؟

مدت‌ها قبل کارشناسان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان و حتی حذف آن را مطرح می‌کردند اما در نهایت سخنگوی شورای عالی بورس از اتخاذ چهار تصمیم مهم در سال گذشته خبر داد؛ یکی از مهم‌ترین تصمیمات بحث‌برانگیز این شورا، ایجاد دامنه نوسان نامتقارن بود؛ در این جلسه مقرر شد تا دامنه نوسان خرید و فروش سهام از منفی ۲ تا مثبت ٦ درصد تغییر کند؛ اعمال تغییرات در دامنه نوسان از ۲۵ بهمن ماه سال گذشته آغاز شد.

اما این روش هم راه به جایی نبرد و در نهایت سازمان تصمیم دیگری برای رفع مشکل کرد و آن هم این بود که در اسفند 1400 اعلام کرد دامنه نوسان را  به صورت تدریجی و فصلی افزایش می دهد تا در نهایت  به ١٠ درصد در پایان سال ۱۴۰۱ برساند. بدین صورت که هر فصل یک درصد به دامنه نوسان افزوده می شود.

در حال حاضر و با وجود گذشت سه فصل از سال، تنها یک درصد به این نوسان افزوده شده است. یعنی از نوسان 6 درصد در سال گذشته  به 7 درصد رسیده است.

اثرات مثبت تغییر دامنه

بسیاری از کارشناسان معتقدند این افزایش می تواند فرایند مثبتی را در معاملات سهام ایجاد کند و امید می رود که این تصمیم در نهایت به ورود نقدینگی و افزایش عمق بازار منجر شود. بورس این روزها به شدت نیازمند تعمیق یافتن است و کمبود عمق بازار مشکل اصلی حال حاضر بازار سهام است. اما شرط اصلی برای افزایش این تاثیرگذاری، ورود تغییر دامنه نوسان به بقیه بازارهای بورس است.

در حال حاضر فقط در برخی تابلوها-که عموما تابلوی اول بورس و فرابورس را شامل می‌شود- این افزایش رخ داده و اگر افزایش دامنه نوسان به تابلوی دوم بورس و فرابورس برسد، احتمالا بازار واکنش منطقی نشان دهد.

گفتنی است افزایش دامنه نوسان در مرحله اول سبب رونق بازار، افزایش حجم و ارزش معاملات و بهبود عملیات بازارگردان ها می‌شود و در مرحله دوم سبب کاهش ریسک معاملات اعتباری برای کارگزار و اعتبار دهنده است. به صورت کلی اکثریت معامله‌‌‌گران و تحلیلگران بورسی موافق افزایش دامنه نوسان یا حذف آن مانند بازارهای جهانی هستند.

دامنه نوسان دیگر نقاط جهان باز است

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد در بورس‌‌‌های جهانی حتی اگر دامنه نوسان تعریف شده باشد نیز این دامنه آنقدر وسیع و باز است که به ندرت سهام می‌تواند به سقف یا کف آن محدوده برسد؛ در واقع می‌توان گفت دامنه نوسان عملا وجود ندارد. معدود مخالفان حذف دامنه نوسان در کشور نیز از اساس با این ایده مخالف نیستند و تنها بر سر زمان و چگونگی اجرای آن حرف دارند.

درکل بازار در این کارزار سخت اقتصادی که در کشور به راه است خسته و ملول به زنده بودن ادامه می‌دهد و دست روی دست گذاشتن مسئولین برای حل مسائل آن بر این خستگی و نا امیدی روز افزون می‌افزاید؛ و این صعود احساسات بدون شک افول سختی خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید: اخبار فرابورس ايران